Ολυμπιακός Βόλου και ΓΣ Βόλου συνεχίζουν στα play-offs ανόδου

ολυμπιακός-βόλου-και-γσ-βόλου-συνεχίζ-62631

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Ο Ολυμπιακός Βόλου ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στον 1ο όμιλο της Α1 ΕΣΚΑΘ με το απόλυτο των νικών αφού επικράτησε με 99-70 του Αλμυρού για την τελευταία αγωνιστική σ’ ένα ματς που αποτέλεσε το κύκνειο άσμα του Γιάννη Καραγιώργου, ο οποίος αποφάσισε να βάλει τέλος στην καριέρα του.

Ο ΓΣ Βόλου είναι η ομάδα που θα ακολουθήσει τους ερυθρόλευκους στα μπαράζ ανόδου (Αμπελώνας και Καλαμπάκα οι άλλες δύο ομάδες) καθώς επικράτησε του Κεραυνού Λάρισας με 57-43. Το μεγάλο ενδιαφέρον, όμως, ήταν στην μάχη της ουράς. Ανάληψη και Αγριά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, κόντρα σε Ιωνα και ΑΕΒΔ αντίστοιχα, με την ισοβαθμία που υπήρχε πριν την τελευταία αγωνιστική να παραμένει και να δίνει την σωτηρία στην ομάδα της Ανάληψης, ενώ η Αγριά θα χρειαστεί να δώσει αγώνα μπαράζ για να παραμείνει στην Α1 τοπική κατηγορία κόντρα στην ομάδα της Φαλώρειας.

Ολυμπιακός Β.-ΓΣ Αλμυρού 99-70
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ με τους γηπεδούχους να έχουν μία μικρή μέχρι και το τέλος της 1ης περιόδου που έληξε στο 23-19. Οι ερυθρόλευκοι στο 2ο δεκάλεπτο βρήκαν καλύτερο ρυθμό και ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια νούμερα με την κόρνα της λήξης του ημιχρόνου να τους βρίσκει στο +12 (47-32). Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό τους εκτοξεύοντας το προβάδισμά του πάνω από τους 20 πόντους τελειώνοντας την υπόθεση νίκη με το σκορ στο 30’ να είναι στο 76-52. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική με τον κόουτς Στεργιόπουλο του Αλμυρού να αποσύρει, 1:30 περίπου λεπτό πριν το τέλος, τον Γιάννη Καραγιώργο ο οποίος καταχειροκροτήθηκε από συμπαίκτες, αντιπάλους και κόσμο καθώς είχε λάβει την απόφαση αυτός να είναι ο τελευταίος αγώνας στην μακρά καριέρα του. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να παίρνει την 18η νίκη του σε ισάριθμα ματς με σκορ 99-70.

Δεκάλεπτα: 23-19, 47-35, 76-52, 99-70

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας-Γκουγκουτούδης): Καραγεώργος 10 (2), Τζήμας 1, Παπούλιας 15 (1), Αλεξίου 3 (1), Ιλτσογλου 7 (1), Μπόγδανος 17 (2), Θεοδώρου, Καραθάνος 2, Αναστασόπουλος 12, Λουλούδης 15, Παρασκευάς 17

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 5 (1), Καραγιώργος 23 (4), Μαμουρας, Παπαβαϊτσης, Συνάζος, Καλόγηρος 8 (2), Ράπτης 4, Μυλωνάς, Χατζόπουλος 10, Θέος 10, Γώγουλας 4, Βαλαμούτης 6

ΓΣ Βόλου-Κεραυνός Λ. 57-43

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά χωρίς καμία να μπορεί να πάρει μία διαφορά ασφαλείας με την 1η περίοδο να κλείνει με τους γηπεδούχους να έχουν διαφορά ενός σουτ (15-13). Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός ήταν καλύτερος και στις δύο άκρες του παρκέ τρέχοντας ένα επιμέρους 17-6 στην περίοδο με το ημίχρονο να τελειώνει με 32-19. Η εικόνα δεν άλλαξε στο 3ο δεκάλεπτο με τον Γυμναστικό να διατηρεί τον έλεγχο του παιχνιδιού και να συντηρεί μια διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, με το σκορ στο τέλος της περιόδου να είναι στο 41-28. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν κρατώντας μία διαφορά ασφαλείας με σχετική ευκολία φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 57-43. Οι προπονητές των δύο ομάδων έδωσαν τον περισσότερο χρόνο του παιχνιδιού σε παιδιά από τις ακαδημίες τους.

Δεκάλεπτα: 15-13, 32-19, 41-28, 57-43

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Κωστούλας 12, Καλογερόπουλος 2, Σταθούρος, Κυριαζής 2, Μούτσιος, Χρηστομάνος 4, Παυλόπουλος 7 (1), Τσίρος 18 (1), Σιδερής 4, Κουρουπάκης 2, Παλάσκας 6, Ζαρογιάννης
ΚΕΡΑΥΝΟΣ Λ. (Ζαχαρέλης): Τσόγιας 3, Νταής 6 (2), Χριστιάνος, Ζαφειρούλης, Ευθυμίου, Τάκουλας 4 (1), Ζαγανίδης 5 (1), Γεροκώστας 4, Μαργαριτόπουλος 2, Καραβασώνης 13, Αγοραστός, Χαχόπουλος 6 (2)

ΑΕΒΔ-Αγριά BC 59-66
Με μία μεγάλη ανατροπή η Αγριά έφτασε στη νίκη που ήλπιζε ότι θα της δώσει τη σωτηρία χωρίς να μπει στη διαδικασία των μπαράζ, όμως αποδείχθηκε πως αυτή δεν έφτανε. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στην αναμέτρηση πολύ καλύτερα και πήραν γρήγορα μία μεγάλη διψήφια διαφορά με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται στο 21-7. Στο 2ο δεκάλεπτο η ΑΕΒΔ συνέχισε να έχει τον έλεγχο και να κρατάει τη διαφορά πάνω από τους 10 με το ημίχρονο να κλείνει στο 37-27. Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στην 3η περίοδο με τους πορτοκαλί να είναι καλύτεροι και το σκορ στο 30’ ήταν 52-43. Η Αγριά αντέδρασε στην τελευταία περίοδο. Μείωσε τη διαφορά και με ένα 10-0 σερί στα τελευταία 3:20’ του αγώνα έφτασε στη μεγάλη ανατροπή και πήρε το ροζ φύλλο με τελικό σκορ το 59-66.

Δεκάλεπτα: 21-7, 37-27, 52-43, 59-66

ΑΕΒΔ (Κατσαφούρης): Στύλλας 12 (1), Κανελάκης, Τσινίκας 4, Καρπέτης 19 (2), Ζαμπέτογλου, Κουτσούκης, Αγκρής 3 (1), Λουκίδης 7 (1), Νικολής, Βλάχος 3 (1), Αυλογιάρης, Χαρχαρής 11

ΑΓΡΙΑ BC (Κατσαλής): Καζεπίδης 15 (1), Τσιβγιούρας, Καραμανλής 6, Ξυπνητός, Φιλίππου, Διακομής, Κοψιαλής 10 (1), Θεοδώρου 2, Καλιτζέος, Θεοχάρης 9 (1), Γαλάτης, Μητρουλάς 24 (4)

Ιωνας-Ανάληψη 66-72
Η Ανάληψη πήρε τη νίκη που έπρεπε κόντρα στον Ιωνα κι έτσι, έχοντας το πάνω χέρι στην ισοβαθμία με την Αγριά, παρέμεινε στην Α1 κατηγορία. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με καλό επιθετικό ρυθμό και συμβάδιζαν στο σκορ σε όλη την 1η περίοδο με τους γηπεδούχους να έχουν την μικρότερη δυνατή διαφορά στο τέλος της (25-24). Στην 2η περίοδο δεν άλλαξε τίποτα με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι και την Ανάληψη να παίρνει αυτή προβάδισμα ενός πόντου φτάνοντας στο τέλος του ημιχρόνου (39-40). Στο 3ο δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι συνέχιζαν να είναι κοντά στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ένα ισχνό προβάδισμα με το σκορ στο 30’ να είναι στο 47-52. Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης η Ανάληψη κατόρθωσε να κρατήσει την μικρή διαφορά που είχε χτίσει στην 3η περίοδο φτάνοντας στο πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 66-72 πανηγυρίζοντας ταυτόχρονα την παραμονή στην κατηγορία.

Δεκάλεπτα: 25-24 39-40 47-52 66-72

ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Φωτιάδης 6 (2), Κέτουλας 14 (2), Γουσιόπουλος 2, Κορομπίλης Τζικόπουλος 7 (1), Μπεκρής 10 (2), Γκόγκου 2, Γρίβας 2, Ευθυμίου 23

ΑΝΑΛΗΨΗ (Φλεβάρης): Ιλτσογλου 21 (2), Κλείτσας, Γαλανάκης 12 (2), Παπαϊωάννου, Κουτσονοβάκης, Ευαγγελινός 9, Τύμπας 8, Κολτσιδόπουλος, Μωυσίδης 18 (1), Στάμος 4, Βούλγαρης, Πρέκας