Επιστροφή στις εκτός έδρας επιτυχίες για τη Νίκη Βόλου

επιστροφή-στις-εκτός-έδρας-επιτυχίες-120899

Σημαντική εκτός έδρας νίκη για τους κυανόλευκους οι οποίοι επιβλήθηκαν με 74-69 του ΑΠΣ στην Πτολεμαΐδα για την 16η αγωνιστική για το πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής κατηγορίας. Σημαντική η νίκη όχι μόνο βαθμολογικά αλλά και για την ψυχολογία της ομάδας καθώς ακολουθεί το πολύ δύσκολο ματς με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων στο κλειστό της Ν. Ιωνίας την επόμενη αγωνιστική.

ΑΠΣ Πτολεμαΐδα-Νίκη Βόλου 69-74
Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες με τη Νίκη Βόλου, όμως, να είναι αυτή που ήταν καλύτερη στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης και να φεύγει με το διπλό από την Πτολεμαΐδα. Ο Κουτίνας ήταν γι ακόμη ένα παιχνίδι πρώτος σκόρερ της ομάδας του Λάμπρου Πρέκα σημειώνοντας 28 πόντους, με τους Παπακώστα και Γεωργίου να τον ακολουθούν σκοράροντας 17 και 14 πόντους αντίστοιχα. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο ξεκίνημα του αγώνα βρίσκοντας πολύ εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι των κυανόλευκων σημειώνοντας 25 πόντους με την 1η περίοδο να κλείνει με τον ΑΠΣ στο +9 (25-16). Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και με ένα επιμέρους 13-19 στην περίοδο μείωσαν τη διαφορά στους 3 με τη λήξη του ημιχρόνου (38-37). Στην 3η περίοδο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τους κυανόλευκους να έχουν ισορροπήσει πλήρως την κατάσταση παίρνοντας μάλιστα και το προβάδισμα στο σκορ, με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτουνα βρίσκει τη Νίκη προηγούμενη με 55-57. Στην τελευταία περίοδο οι κυανόλευκοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του αγώνα παίρνοντας τελικά το ροζ φύλλο με σκορ 69-74. Η Νίκη Βόλου έμεινε ψηλά στην βαθμολογία και την επόμενη αγωνιστική, η οποία θα διεξαχθεί στις 25/2, φιλοξενεί την πολύ δυνατή ομάδα του ΑΓΣ Ιωαννίνων.

Δεκάλεπτα: 25-16, 38-35, 55-57, 69-74

ΑΠΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ (Κυρατζής): Κλασίδης 13 (1), Μπάρδας, Παπαδόπουλος, Πατροδήμος 3(1), Νεοφυτιδης 12, Σαρρής 16 (2), Αθανασιάδης, Πανίδης 15(2), Εσεπίδης, Τσολάκης 2, Σαχπατζίδης 5 (1)

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας – Τύμπας): Γεωργίου 14 (2), Κουτίνας 28 (3), Τσαβές 2, Τσώλης 7, Παπακώστας 17 (1), Τοκατλίδης 6, Αναγνωστόπουλος, Διγενής, Λωρίτης, Καφάσης.