Δεύτερη σερί νίκη και άλμα παραμονής για τον Ολυμπιακό Βόλου

δεύτερη-σερί-νίκη-και-άλμα-παραμονής-γ-138939

Αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στην πρώτη τη τάξει εθνική κατηγορία έκαναν τα κορίτσια του Ολυμπιακού Βόλου νικώντας εκτός έδρας τον Παναθηναϊκό σημειώνοντας τη δεύτερη σερί νίκη τους. Η Ταντουρόφσκα ήταν και πάλι εξαιρετική πετυχαίνοντας 23 πόντους με 5 τρίποντα με την Αντριους να συμπληρώνει άλλους 16 στη νίκη των ερυθρόλευκων με 67-53.

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός Β. 53-67
Οι ερυθρόλευκες ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και στις δύο άκρες του παρκέ. Με καλή αμυντική λειτουργία και βρίσκοντας με σχετική ευκολία τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι ολοκλήρωσαν την 1η περίοδο προηγούμενες με 10-21. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία και να διατηρεί την διψήφια διαφορά που είχε χτίσει. Η κόρνα λήξης του ημιχρόνου βρήκε τις φιλοξενούμενες στο +12 (26-38). Οι γηπεδούχες έβγαλαν αντίδραση στην 3η περίοδο και κατάφεραν να μειώσουν λίγο τη διαφορά, κερδίζοντας το δεκάλεπτο με επιμέρους 19-14, με το σκορ στο 30’ να είναι 45-52. Στην τελευταία περίοδο οι ερυθρόλευκες δεν άφησαν περιθώρια στον Παναθηναϊκό να πιστέψει στην ανατροπή. Έσφιξαν και πάλι την άμυνά τους, επιτρέποντας στους αντιπάλους να σκοράρουν μόλις 8 πόντους, με αποτέλεσμα η διαφορά να επιστρέψει πολύ γρήγορα σε διψήφιο νούμερο. Ο Ολυμπιακός κράτησε με άνεση το προβάδισμά του μέχρι το τέλος φτάνοντας στην επικράτηση με 53-67.

Δεκάλεπτα: 10-21, 26-38, 45-52, 53-67.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καντζιλιέρης): Κασδαγλή, Τσινέκε 25(3), Ακρίβου 2, Γκαγκανάτσιου, Ζάρη, Κοίλια 6(2), Μπρούλια 2, Νούλα 2, Εζέτζα 16, Κακούρη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 3(1), Γαλιατσάτου 4, Ταντουρόφσκα 23(5), Αντριους 16, Ζέρβα 4, Γουίλιαμς 11, Κωτούλα 4, Δεληγιάννη 2