Συνεχίζει αήττητος ο Ολυμπιακός Β., ενώ πρώτη νίκη πέτυχε η Αγριά

συνεχίζει-αήττητος-ο-ολυμπιακός-β-ενώ-160600

Την αήττητη πορεία του συνέχισε ο Ολυμπιακός ο οποίος, μετά και τη κατάκτηση του κυπέλλου, κέρδισε στον Αλμυρό και παρέμεινε μόνος πρώτος στη βαθμολογία. Σπουδαίο διπλό με ανατροπή στην τελευταία περίοδο για τον ΓΣ Βόλου σ’ ένα ματς που έδειχνε να μην του πηγαίνει καλά, ενώ ο Ιωνας πήρε το μεγάλο, όπως εξελίχθηκε, ντέρμπι κόντρα στην Ανάληψη. Τέλος, η Αγριά πέτυχε την παρθενική της νίκη στο πρωτάθλημα απέναντι στην ΑΕΒΔ την οποία η ομάδα αφιέρωσε στον Αλέξη Παλάντζα ο οποίος χτύπησε σοβαρά και πιθανότατα θα χάσει όλο το υπόλοιπο της σεζόν.

ΓΣ Αλμυρού-Ολυμπιακός Βόλου 64-83
Με τον Αλμυρό να είναι ανταγωνιστικός μόνο για ένα δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε προβλήματα και μπήκε στη νέα χρονιά όπως τελείωσε την προηγούμενη. Στο 1ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τις επιθέσεις να έχουν τον πρώτο λόγο και την περίοδο να κλείνει με το σκορ στο 20-23. Στο 2ο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν την απόδοσή τους στην άμυνα, επιτρέποντας στον Αλμυρό να σκοράρει μόλις 10 πόντους, και πήγαν στα αποδυτήρια με την διαφορά στο +13 (30-43). Στην 3 περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε σε υψηλό τέμπο με τους γηπεδούχους να αδυνατούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των ερυθρόλευκων οι οποίοι αύξαναν συνεχώς τη διαφορά. Το σκορ στο 30’ ήταν στο 46-66. Το τελευταίο δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Ολυμπιακό Βόλου να ξεκινάει με το δεξί το 2018 και στις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα παραμένοντας μόνος πρώτος και αήττητος.

Δεκάλεπτα: 20-23, 30-43, 46-66, 64-83

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 8 (2), Καραγιώργος 29 (4), Μαμούρας 4, Συνάζος, Ράπτης 2, Μυλωνάς 3 (1), Θέος 10 (2), Χατζόπουλος 2, Βαλαμούτης 6

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας): Καραγεώργος 6 (2), Τζήμας 3 (1), Παπούλιας 19, Αλεξίου 2, Ίλτσογλου 15 (4), Μπόγδανος 28 (2), Καραθάνος 2, Αναστασόπουλος 4, Λουλούδης 4

Κεραυνός Λ.-ΓΣ Βόλου 59-63
Σ’ ένα πάρα πολύ κλειστό παιχνίδι το οποίοι οι γηπεδούχοι ήλεγχαν στη μεγαλύτερη διάρκειά του, ο Γυμναστικός κατάφερε με εξαιρετική επιθετική παραγωγή στην τελευταία περίοδο να πάρει το ροζ φύλλο και να συνεχίσει να βρίσκεται στη δεύτερη θέση της κατάταξης. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά με πολύ πιεστική άμυνα με τους παίκτες του Γυμναστικού να μην μπορούν να βρουν λύσεις επιθετικά, με αποτέλεσμα ο Κεραυνός να πάρει γρήγορα διψήφια διαφορά με την 1η περίοδο να τελειώνει στο 18-8. Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την κατάσταση βρίσκοντας τον τρόπο να διασπούν πιο εύκολα την αντίπαλη άμυνα, με τους Λαρισαίους, όμως, να διατηρούν συνεχώς το προβάδισμα και να κλείνουν το ημίχρονο με μία μικρή διαφορά 5 πόντων (32-27). Στο 3ο δεκάλεπτο το παιχνίδι έχασε κάπως τον ρυθμό τους με τις δύο ομάδες να μην παίζουν καλό μπάσκετ. Χαρακτηριστικό είναι το επιμέρους σκορ της περιόδου, το φτωχό 10-10, με το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου να είναι 42-37. Στην τελευταία περίοδο ο Γυμναστικός εμφανίστηκε εντελώς αλλαγμένος. Οι ασπρόμαυροι πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης και σκοράροντας 26 πόντους κατάφεραν να φύγουν από τη Λάρισα με το ροζ φύλλο του αγώνα, με το τελικό σκορ να είναι το 59-63.

Δεκάλεπτα: 18-8, 32-27, 42-37, 59-63

ΚΕΡΑΥΝΟΣ Λ. (Ζαχαρέλης): Πανάγος 16 (3), Νασίκας 7, Αγαπίου 4 (1), Χανέλλη, Πάσχος 4, Καρατάσιος 3, Καραβασώνης 2, Μπεχλιβάνος 11 (1), Χαχόπουλος 12 (3)

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Σταθούρος, Καλογερόπουλος 11, Κυριαζχής, Μούτσιος, Χριστομάνος , Παυλόπουλος 8, Τσίρος 9 (1), Κωστούλας 13, Παλάσκας 4, Ζαρογιάννης 18

Ανάληψη-Ιωνας 65-67
Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο ΕΑΚ με τον Ιωνα να παίρνει τελικά τη νίκη με 67-65 και να παραμένει στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι στην εναρκτήρια περίοδο χτίζοντας μία μικρή διαφορά την οποία και διατήρησαν ως και το τέλος του δεκαλέπτου το οποίο τους βρήκε να προηγούνται με 13-19. Στη 2η περίοδο η Ανάληψη εμφανίστηκε καλύτερη με τον Ιωνα, ωστόσο, να κρατά το προβάδισμα, έστω και με μικρές διαφορές, με το ημίχρονο να κλείνει με το σκορ στο 30-33. Το 3ο δεκάλεπτο ήταν μία επανάληψη του 1ου. Οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι μία διαφορά της τάξης των 6-8 πόντων, την οποία κράτησαν στη μεγαλύτερη διάρκεια της περιόδου με το σκορ στο 30’ να είναι στο 45-51. Οι κυανέρυθροι βρήκαν τρόπο να επιστρέψουν και πάλι στη διεκδίκηση του ματς με το παιχνίδι να είναι στην κόψη του ξυραφιού μέχρι και το τελευταίο λεπτό βρίσκοντας τον Ιωνα νικητή με 65-67. Οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση όταν ο Μωυσίδης πήρε επιθετικό ριμπάουντ, με 6 δευτερόλεπτα να απομένουν στο ρολόι, αλλά αστόχησε στην προσπάθειά του.

Δεκάλεπτα: 13-19, 30-33, 45-51 65-67

ΑΝΑΛΗΨΗ (Φλεβάρης): Ιλτσογλου 18, Μανωλόπουλος, Γαλανάκης, Παπαιωάννου 10 (1), Κουτσονεβάκης Ι 2, Κολτσιδόπουλος, Ευαγγελινός 11 (1), Τύμπας 12 (1),Κουτσοναβάκης Κ, Μωυσίδης 5, Κλείτσας 7 (1)

ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Κουμπούνης 3 (1), Φωτιάδης 18 (1), Κέτουλας 9 (1), Φαρμάκης, Τέγος, Γεωργόπουλος 9 (1), Τζικόπουλος 3 (1), Μπεκρής 3 , Βασιλείου 7, Γκόγκου, Μαυροφώτης 2, Ευθυμίου 13

Αγριά BC-ΑΕΒΔ 72-64
Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Αγριά η οποία επικράτησε με 72-64 της ΑΕΒΔ. Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες νευρικές και χωρίς ρυθμό, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και τη 1η περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 10-10. Στο 2ο δεκάλεπτο δεν άλλαξε η εικόνα της αναμέτρησης, με την παραγωγικότητα των ομάδων να αυξάνεται ελαφρά, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (26-25). Στο 3ο δεκάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε με τους δύο αντιπάλους να συμβαδίζουν στο σκορ, χωρίς καμία ομάδα να μπορεί να φτιάξει μία διαφορά και να ξεφύγει, με το σκορ στο τέλος της περιόδου να είναι 49-50. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι φάνηκε να θέλουν το ματς περισσότερο, θέλοντας να πετύχουν επιτέλους την πρώτη τους νίκη. Έφτιαξαν μία διαφορά την οποία κατάφεραν να διατηρήσουν μέχρι το τέλος φτάνοντας έτσι στην πολυπόθητη παρθενική τους νίκη με τελικό σκορ 72-64.

Δεκάλεπτα: 10-10, 26-25, 49-50, 72-64

ΑΓΡΙΑ BC (Κατσαλής): Καζεπίδης 2, Τσιβγιούρας 2, Καραμανλής 18 (1), Ξυπνητός, Φιλίπου, Διακομής 5 (1), Κοψιαλής 6, Θεοδώρου 9, Καλιτζαίος 4, Γαλάτης, Μητρουλάς 26 (5), Σκουμής

ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 5 (1), Ματζουράκης, Αναστασιάδης 8 (1), Καρπέτης 18 (2), Ντίκας 7, Κοντάκης 9 (1), Τσινίκας, Λουκίδης 8, Νικολής, Βλάχος, Κουτσομπόρης, Χαρχαρής 11