Από αύριο η επανεκκίνηση στην ΕΠΣΘ

Τελευταία ενημέρωση: 2018-01-12, 14:02:34
Από αύριο η επανεκκίνηση στην ΕΠΣΘ

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Το Σαββατοκύριακο (13-14/1) θα υπάρξει επανεκκίνηση με αγωνιστική δράση στην ΕΠΣΘ μετά τη διακοπή των εορτών, καθώς τα τελευταία ματς έγιναν στις 17/12/17, και τα πρώτα του 2018 έχουν μεγάλο ενδιαφέρον…

Στην Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ο Θησέας, μια αγωνιστική πριν τον τέλος του α΄ γύρου, έχει ήδη πάρει τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα, ενώ στη Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ, οι Τοξότης και Δήμητρα έχουν μόνο νίκες και θέλουν να μείνουν στις κορυφές…

Ο Θησέας είναι η μόνη αήττητη ομάδα, έχει 11 συνεχόμενες νίκες και την Κυριακή με αέρα 7 βαθμών από τη 2η θέση θα παίξει στη Σούρπη, ενώ στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού του πρωταθλήματος (21/1) θα υποδεχτεί τον Διαγόρα που είναι 2ος με 6 σερί νίκες...

Στη Β΄ Κατηγορία στον Α΄ Όμιλο, ο Τοξότης είναι μόνος του στην κορυφή, και παίζει με την Αγία Άννα που είναι επίσης αήττητη, ενώ στον Β’ όμιλο η Δήμητρα, μοναδική ομάδα που έχει μόνο νίκες, παίζει την Κυριακή με τις τρίτες Μικροθήβες…

Το πρόγραμμα για τους πρώτους αγώνες του 2018 έχει ως εξής:

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (13η αγωνιστική)

Σάββατο 13 Ιανουαρίου

Γηπ. Σέσκλου (3μ.μ.): Ακρόπολη- Μαγνησιακός

Κυριακή 14 Ιανουαρίου

Γηπ. «Βασδέκειο» (11π.μ.): Ηρακλής Β.-Αγ. Παρασκευή

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (11π.μ.): Παγασητικός-Πύρασος

Γηπ. Σκιάθου (1μ.μ.): Σκιάθος-Πηλέας

Γηπ. Πτελεού (3μ.μ.): Πρωτεσίλαος-Σαρακηνός

Γηπ. Σούρπης (3μ.μ.): Αίας-Θησέας

Γηπ. Στεφανοβικείου (3 μ.μ.): Διαγόρας-Άνθιμος Γαζής

Εκτός από τη μάχη της πρωτιάς και της ανόδου ενδιαφέρον έχει και η μάχη παραμονής, αφού σύμφωνα με την προκήρυξη οι ομάδες που θα καταλάβουν την 13η και την 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα υποβιβάζονται στη Β’ Κατηγορία για την αγωνιστική περίοδο 2018-2019. Σε περίπτωση όμως που υποβιβαστούν ομάδες της δύναμης της ΕΠΣΘ από την Γ’ Εθνική Κατηγορία, θα υποβιβαστούν και ισάριθμες από την Α στη Β’…

Β΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 11η αγωνιστική

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 13 Ιανουαρίου

Γηπ.Γατζέας (3μ.μ.): Α.Ε. 2002-Ν. Μαγνησιακός

Γηπ. Olimpico (3μ.μ.): Αγία Άννα-Τοξότης

Γηπ. Λεχωνίων (3μ.μ.): Ένωση Λεχωνίων/Νηλέα-Κένταυρος ΝΠ

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (3μ.μ.): Δύναμη-Εθνικός

Κυριακή 14 Ιανουαρίου

Γηπ. Βοηθητικό ΕΑΚ (3μ.μ.): Ιάσων Α.Μ.-Μακρινίτσα

Ελευθεριακός-Ν.Α. Νίκης (δεν ορίστηκε)

Ρεπό: Ιωλκός.

Β΄ΕΠΣΘ Β΄ΟΜΙΛΟΣ

Σάββατο 13 Ιανουαρίου

Γηπ. Καναλίων (3μ.μ.): Απόλλων-Άθλος

Γηπ. Αγχιάλου (3μ.μ.): Αγχίαλος-Αχιλλέας

Γηπ. Πλατάνου (3μ.μ.): Μυρμιδόνες-Αγροτικός

Γηπ. Ι.Μ. Δημητριάδος (3μ.μ.): Πανιώνιος-Αστέρας

Κυριακή 14 Ιανουαρίου

Γηπ. Ι.Μ. Δημητριάδος (3μ.μ.): Δάφνη-Ηρακλής Α.Θ.

Γηπ. Ευξεινούπολης (3μ.μ.): Δήμητρα-Μικροθήβες

Ρεπό: Ερμής.

Η πρώτη ομάδα του Α’ ομίλου και η πρώτη ομάδα του Β΄ ομίλου προάγονται απευθείας στην Α’ Κατηγορία για την περίοδο 2018-2019 και θα αγωνιστούν σε ένα (1) τυπικό αγώνα για την ανάδειξη του πρωταθλητή.

Oι ομάδες που θα καταλάβουν τη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα της B’ Κατηγορίας στον Α΄ και Β΄ όμιλο, δίνουν αγώνα κατάταξης σε ουδέτερο γήπεδο, και ο νικητής προάγεται στην Α’ Κατηγορία για την περίοδο 2018-2019.

Οι ομάδες που θα καταλάβουν τις πέντε (5) τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα στον πρώτο και δεύτερο όμιλο υποβιβάζονται απευθείας στη ΝΕΑ Γ’ Κατηγορία για την αγωνιστική περίοδο 2018-2019 . Οι ομάδες που θα καταλάβουν την 8η θέση στον Α’ και Β΄ όμιλο θα δώσουν αγώνα κατάταξης σε ουδέτερο γήπεδο. Ο νικητής θα παραμείνει στη Β΄ Κατηγορία και ο ηττημένος θα υποβιβαστεί στη Γ’ Κατηγορία για την περίοδο 2018-2019. Έτσι θα υποβιβασθούν στη Γ΄ Ερασιτεχνική Κατηγορία έντεκα (11) ομάδες συνολικά από τους δύο ομίλους.

Σε περίπτωση που υποβιβασθεί μία (1) ομάδα της δύναμης της ΕΠΣΘ από τη Γ’ Εθνική Κατηγορία, οι ομάδες που θα καταλάβουν την 8η θέση στον Α΄ και Β΄ όμιλο του βαθμολογικού πίνακα της Β’ Κατηγορίας υποβιβάζονται απευθείας στη Γ’ Ερασιτεχνική Κατηγορία για την αγωνιστική περίοδο 2018-2019. Εάν υποβιβασθούν δύο (2) ομάδες από τη Γ’ Εθνική Κατηγορία, οι ομάδες που θα καταλάβουν την 7η θέση στον Α’ και Β΄ όμιλο του βαθμολογικού πίνακα της Β’ Κατηγορίας θα δώσουν αγώνα κατάταξης σε ουδέτερο γήπεδο και ο νικητής θα παραμείνει στη Β΄ Κατηγορία και ο ηττημένος θα υποβιβαστεί στη Γ’ Κατηγορία για την περίοδο 2018-2019. Εάν υποβιβασθούν τρεις (3) ομάδες της δύναμης της ΕΠΣΘ από τη Γ’ Εθνική κατηγορία οι ομάδες που θα καταλάβουν την 7η θέση στον Α΄ και Β΄ όμιλο του βαθμολογικού πίνακα της Β΄ Κατηγορίας υποβιβάζονται απευθείας στη Γ΄ Ερασιτεχνική Κατηγορία για την αγωνιστική περίοδο 2018-2019.

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
1
+
2
=