Στα ημιτελικά ο ΝΠΣ Βόλος

στα-ημιτελικά-ο-νπσ-βόλος-174402

Την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου της ΕΠΣΘ πήρε ο ΝΠΣ Βόλος, που επικράτησε του Διαγόρα με σκορ 5-2 στο Στεφανοβίκειο, με τους τυπικά γηπεδούχους να πανηγυρίζουν ουσιαστικά εκτός έδρας και να περιμένουν τον νικητή του ζευγαριού Σαρακηνός ή Ρήγας Φεραίος, προκειμένου να μάθουν τον αντίπαλό τους στην επόμενη φάση.

Οι παίκτες του Λευτέρη Καλογήρου ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σ. Καραπλιάγκου στο 30’, όμως οι κυανέρθροι πριν λήξει το ημίχρονο κατόρθωσαν και έκαναν την ανατροπή.

Στο 32’ ο Δεμηρτζόγλου ισοφάρισε με καρφωτή κεφαλιά και τρία λεπτά αργότερα, μετά από φάουλ του Πίτου Γκαρσία ο Μάντζης έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να χτυπά και στο κεφάλι του Κ. Καραπλιάγκου για να καταλήξει στα δίχτυα, ενώ το 3-1 του πρώτου ημιχρόνου σημείωσε ο Πίτου Γκαρσία με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 42’.

Στο 2ο ημίχρονο ο Διαγόρας προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς και μείωσε σε 3-2 με πλασέ του Πάσχου εντός περιοχής στο 60’, όμως οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και πέτυχαν ακόμη δύο τέρματα σε τέσσερα λεπτά. Συγκεκριμένα, στο 78’ ο Ντεντάκης με σουτ εκτός περιοχής έκανε το 4-2, ενώ το τελικό 5-2 διαμόρφωσε ο Ζέρης με δυνατό σουτ στο 81’.

Σκόρερ: (32’ Δεμηρτζόγλου, 35’ Κ. Καραπλιάγκος αυτ, 42’ Πίτου Γκαρσία, 78’ Ντεντάκης, 81’ Ζέρης – 30’ Σπ. Καραπλιάγκος, 60’ Πάσχος)

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ: (Φεράντο): Φαρμάκης, Ζέρης, Ντεντάκης, Γκαλίτσιος, Τζελίδης, Πιαστόπουλος, Πέντα (70’ Κολλάς), Δερμήτζογλου (75’ Μελισσόπουλος), Μάντζης (46’ Σαλαμούρας), Πίτου Γκαρσία (46’ Ηλιάδης), Ηλιόπουλος.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: (Καλογήρου) Παναγιωτόπουλος, Καραμανλής, Δημητριάδης, Κ. Καραπλιάγκος (65’ Ν. Βουραζέρης), Πρασσάς, Σπ. Καραπλιάγκος (85’ λ. τρ. Καρατζιώλης), Γάρος, Καλιακούδας, Πάσχος, Καναβός, Γουτούλης (60’ Ακριβούσης)