Φοβερή Νίκη Βόλου υπέταξε τον Φαίακα Κέρκυρας με 79-67

φοβερή-νίκη-βόλου-υπέταξε-τον-φαίακα-κ-193017

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Μία σημαντική, από πολλές απόψεις, νίκη πέτυχαν οι κυανόλευκοι οι οποίοι επιβλήθηκαν του Φαίακα με 79-67 κάνοντας ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο. Μετά την εντός έδρας απώλεια, το ρεπό και την ήττα στη Βέροια που είχε η Νίκη Βόλου τις τελευταίες εβδομάδες η νίκη έμοιαζε επιτακτική ανάγκη, με τους παίκτες του Λάμπρου Πρέκα να βγάζουν εγωισμό, κόντρα σε μία πολύ καλή ομάδα, και να παίρνουν ένα ροζ φύλλο που μπορεί να αποδειχθεί ένα από τα πιο σημαντικά της φετινής σεζόν.

Νίκη Βόλου-Φαίακας Κέρκυρας 79-67
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και με εκπληκτική επιθετική λειτουργία έκλεισαν την 1η περίοδο προηγούμενοι με 17-23. Οι κυανόλευκοι βελτιώθηκαν στο 2ο δεκάλεπτο και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ με το ημίχρονο να τελειώνει με σκορ 38-34. Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πολύ ανώτεροι των αντιπάλων τους. Αύξησαν σταδιακά την διαφορά τους η οποία γρήγορα έφτασε σε διψήφια επίπεδα και με ένα επιμέρους 26-14 έκλεισαν την περίοδο στο +16 (64-48) δείχνοντας να καθαρίζουν την υπόθεση νίκη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι με τη Νίκη να διατηρεί με σχετική άνεση τη μεγάλη διαφορά που έχτισε στην προηγούμενη περίοδο και να φτάνει στην πολύ μεγάλη επιτυχία με τελικό σκορ το 79-67. Γι ακόμη ένα παιχνίδι οι Παπακώστας, Κουτίνας και Τσώλης οδήγησαν επιθετικά τη Νίκη Βόλου σημειώνοντας 20, 18 και 14 πόντους αντίστοιχα. Επόμενο παιχνίδι για τους κυανόλευκους αυτό κόντρα στη Νικόπολη στην Πρέβεζα.

Δεκάλεπτα: 17-23, 38-34, 64-48, 79-67
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ
(Πρέκας): Διγενής 4, Γεωργίου 11 (2), Αναγνωστόπουλος 6 (2), Κουτίνας 18, Τσαβές 4, Βλήτσιος 2, Τσώλης 14 (1), Παπακώστας 20 (1), Τοκατκλίδης
ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
(Κοντογιάννης): Βογιατζής 5 (1), Ματενίδης 15 (2), Νεδέλκος 14, Σπιτιέρης 9 (1), Μακρίδης 7 (1), Χατζόπουλος 10, Μαγκανάς 7(1), Ούστογλου