«Αποχαιρέτησε» το 2017 από την κορυφή

αποχαιρέτησε-το-2017-από-την-κορυφή-194091

Ρεπορτάζ: ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΣΤΟΥΜΠΟΣ

Με εμφαντική νίκη 5-0, από την κορυφή και ως πρωταθλητής χειμώνα, αποχαιρέτησε το 2017 ο ΝΠΣ Βόλος που χθες στη 13η αγωνιστική κέρδισε και τον Διγενή Νεοχωρίου στο Δημοτικό στάδιο Νεάπολης, σε έναν μονόλογο, ολοκληρώνοντας τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής.

Με αέρα κορυφής ο ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ δεν δυσκολεύτηκε και χθες να φτάσει στην 11η νίκη, αφού στόχος είναι να μεγαλώνει τη διαφορά και στο τέλος να πανηγυρίσει την άνοδο…

Η νεοσύστατη ομάδα παραμένει το απόλυτο φαβορί για την πρωτιά και την άνοδο, έχοντας μόνο μια ήττα στο πρωτάθλημα, ενώ εκτός από πρώτος στη βαθμολογία, είναι πρώτος σε δημιουργικότητα και γκολ και με το χθεσινό 5-0.

Μόλις στο 9ο λεπτό ο Βασίλης Μάντζης πέτυχε το 1-0 μετά από σέντρα του Ζέρη, ενώ στο 20΄μετα από φάουλ του Πίτου Γκαρσία, ο Μαρσέλο Πέντα έκανε το 2-0 και στο 27΄ έγινε το 3-0 με κεφαλιά του Κώστα Δεμηρτζόγλου.

Στην επανάληψη ο ΝΠΣ «κρατούσε» άλλα δυο γκολ για το τέλος και ο 80΄ο Αντώνης Ντεντάκης με κεφαλιά έκανε το 4-0, για να έρθει στο 91΄ο Αλέξανδρος Ζέρης να κάνει το τελικό 5-0…

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ: Μπουργάνης, Ντεντάκης, Ζέρης, Δημόπουλος, Γκαλίστιος, Δεμηρτζόγλου(46 Ντόσης), Πέντα (54΄Σαλαμούρας), Καμπαγιέρο, Μάντζης (46΄Κυπαρίσης), Πίτου Γκαρσία, Ηλιόπουλος.

ΔΙΓΕΝΗΣ : Καρατζάς,Μπασιάκας, Τζέλης, Γούτσιος, Σαρακατσάνος, Μακρής(72΄Ψαρράς), Αετόπουλος, Σκόνδρας, Μεζίνι(62Τσικρικάς), Γκαγκασταθης (46΄Κατσαμάγκας), Αμπαδιωτάκης (46΄Γιανουλας)

Ο διαιτητής Κωνσταντίνος Διώτης από την ΕΠΣ Ευρυτανίας έδειχνε πολύ εύκολα κίτρινες κάρτες (Μαντζης, Πιτου Γκαρσία, Γκαγκαστάθης, Κατσαμάγκας)