Μεγάλο διπλό για τον ΓΣ Αλμυρού

μεγάλο-διπλό-για-τον-γσ-αλμυρού-201041

Ρεπορτάζ: ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΣΤΟΥΜΠΟΣ

Σημαντικό διπλό στο Δίστομο πέτυχε ο ΓΣ Αλμυρού, που επικράτησε με 2-0 του τοπικού Αμβρυσσέα χάρις σε τέρματα των Νάκα στο 6’ και Κοντοβά στο 18’. Οι Αλμυριώτες, που παραμένουν σταθερά στη 2η θέση της βαθμολογίας, δεν συνάντησαν αντίσταση και επέστρεψαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στις νίκες, μετά την ήττα από τον πρωτοπόρο ΝΠΣ.

Οι παίκτες του Κώστα Σταματίου μπήκαν δυνατά στον αγώνα και άνοιξαν νωρίς το σκορ, μόλις στο 6ο λεπτό. Έπειτα από κομπίνα στο φάουλ του Κυπτίου η μπάλα έφτασε στα αριστερά της άμυνας του Αμβρυσσέα και ο Νάκας με ψηλοκρεμαστό σουτ νίκησε τον Ντέντσεφ, με τη βοήθεια και του δοκαριού γράφοντας το 0-1.

Ο ΓΣΑ έκανε δυο τα τέρματά του στο 18ο λεπτό με πλασέ του Κοντοβά, έπειτα από διαδοχικές κόντρες σε σουτ που επιχείρησαν οι Αλεξανδρής και Σαββίδης. Εκτός των δύο τερμάτων οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλες δύο ευκαιρίες να μεγαλώσουν τη διαφορά στο 35’ και το 43’, με τους Φλίγκο και Νάκα αντίστοιχα να δοκιμάζουν το πόδι τους, με την μπάλα να περνά δίπλα από την εστία.

Στο 2ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πιέσουν, όντας πίσω στο σκορ όμως δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη ευκαιρία, λόγω της καλής άμυνας των φιλοξενουμένων.

Αντίθετα η ομάδα του Αλμυρού ήταν αυτή που έχασε ευκαιρίες για το 0-3, πρώτα στο 85’ με την κακή πάσα του Νάκα που θα έβγαζε τετ-α-τετ τον Φλίγκο με τον τερματοφύλακα του Αμβρυσσέα, ενώ στο 88’ ο Κυπτίου σούταρε, με την μπάλα να περά πάνω από το δοκάρι.

ΑΜΒΡΥΣΣΕΑΣ – ΓΣΑ 0-2

Σκόρερ: (6’ Νάκας, 18’ Κοντοβάς)

Διαιτητής: Καλαντζής (Αθηνών)

Βοηθοί: Κοκαρίδας, Κολιάκος (Αθηνών)

ΑΜΒΡΥΣΣΕΑΣ ΔΙΣΤΟΜΟΥ: Ντέντσεφ, Μπότσης, Καλαγκάνης, Μεταλλινός, Γιαλαμίδης, Βαγγελή, Κωστούλας, Χίσι, Ντος Σάντος, Μανιδάκης, Σούκιας

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Σταυράκης, Καψιώτης, Μπαρούτας, Κόκας, Στουρνάρας, Αλεξανδρής, Σαββίδης (71’ λ. τρ. Κυριάκος), Κιπτίου(83’ Κωτσιαρίδης), Νάκας, Κοντοβάς (65’ Θωμαΐδης), Φλίγκος