Νέα ήττα για τα κορίτσια του Ολυμπιακού

νέα-ήττα-για-τα-κορίτσια-του-ολυμπιακο-227522

Σ’ ένα παιχνίδι που για 25 λεπτά ήταν ντέρμπι τα κορίτσια του Μιχάλη Καπουρνιώτη δεν κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των Εσπερίδων κι έτσι έφυγαν ηττημένες από την πρωτεύουσα με 52-42. Οι ερυθρόλευκες έκαναν την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους, ενώ οι Εσπερίδες πήραν το πρώτου ροζ φύλλο για το φετινό πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών. Τώρα, άπαντες στο στρατόπεδο του Ολυμπιακού στρέφουν την προσοχή τους σε ακόμη ένα πολύ δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι που έρχεται, αυτό κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Εσπερίδες Καλλιθέας-Ολυμπιακός Β. 52-42
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες νευρικές με κακές επιλογές στην επίθεση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να υπάρχει χαμηλό σκορ και να μην μπορεί καμία ομάδα να ξεφύγει, με την 1η περίοδο να κλείνει στο 10-10. Το σκηνικό του παιχνιδιού δεν άλλαξε στο 2ο δεκάλεπτο. Οι πόντοι ερχόντουσαν με το… σταγονόμετρο με τις ερυθρόλευκες να πηγαίνουν στ’ αποδυτήρια έχοντας το μικρότερο δυνατό προβάδισμα (20-21). Μέχρι τα μέσα της 3ης περιόδου ο ρυθμός του ματς έμεινε ίδιος. Σ’ εκείνο το σημείο οι γηπεδούχες έκαναν ένα μικρό σερί το οποίο, από την εικόνα του παιχνιδιού μέχρι εκείνη τη στιγμή, έμοιαζε αρκετό να κάνει τη ζημιά στον Ολυμπιακό, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 37-31. Στην τελευταία περίοδο οι Εσπερίδες διατήρησαν το μικρό προβάδισμα το οποίο είχαν αποκτήσει φτάνοντας τελικά στη νίκη με 52-42, η οποία ήταν και η πρώτη τους για φέτος.

Δεκάλεπτα: 10-10, 20-21, 37-31, 52-42
ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ
(Ρουμπελάκης):Γιγουρτάκη, Τζαβάζη, Δανούση 3, Ευμορφοπούλου 7, Λουκάτου 2, Λούνα-Κάστρο 13 (1), Καψοκόλη, Στεφανίδου, Γιαννακοπούλου, Ζότοβα 2, Λίτσι 6, Μούρερ 19
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης-Μπορίνος):Κυριατζίδου 1, Παγκαλίδου, Γαλιατσάτου, Ταντουροφσκα, Σουλτανη 8, Αγαγιωτου, Αντριους 16 (3), Ζέρβα 3, Ζήτη, Φέρμπανκς, Κωτούλα 2, Δεληγιάννη 12