Επιασε κορυφή η Νίκη Βόλου, κατεδαφίζοντας το… Πολύκαστρο

επιασε-κορυφή-η-νίκη-βόλου-κατεδαφίζο-227565

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Στο… ρετιρέ της βαθμολογίας και πάλι η Νίκη Βόλου μετά τη σπουδαία επικράτησή της επί του Ευάθλου, ο οποίος ήταν αήττητος εντός έδρας μέχρι τώρα. Το παιχνίδι ήταν δύσκολο, οι κυανόλευκοι έχασαν μία σημαντική διαφορά στο ημίχρονο, αλλά διατήρησαν τον έλεγχο της αναμέτρησης σχεδόν σε όλη τη διάρκειά της και κατάφεραν να πάρουν ακόμα ένα ροζ φύλλο βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 5-1.

Εύαθλος-Νίκη 66-77

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν πολύ καλύτερα το παιχνίδι και πήραν τα ηνία σχεδόν από το πρώτο λεπτό. Με καλή επιθετική λειτουργία και πιεστική άμυνα πήραν μία διαφορά, με την 1η περίοδο να τελειώνει με το σκορ στο 19-26.

Στις αρχές του 2ου δεκαλέπτου η Νίκη Βόλου εκτόξευσε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους, φτάνοντας μέχρι και το +16, με τον Εύαθλο να αντιδρά μ’ ένα πολύ γρήγορο σερί 8-0 και να μειώνει ακόμα περισσότερο στο τέλος του ημιχρόνου το οποίο βρήκε τους κυανόλευκους στο +3 (40-43).

Στην 3η περίοδο οι δύο αντίπαλοι ήταν κοντά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να κρατούν ένα ελαφρύ προβάδισμα, με τον Εύαθλο, όμως, να μην τους αφήνει να ξεφύγουν.

Το σκορ στο 30’ ήταν στο 53-58. Στο μεγαλύτερο διάστημα του τελευταίου δεκαλέπτου δεν άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού. Από το 36’ και μετά η Νίκη Βόλου ήταν πιο ψύχραιμη και με καλύτερες επιλογές, κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά και να την φτάσει και πάλι στους 10 πόντους, παίρνοντας τελικά ένα σπουδαίο διπλό με σκορ 66-77. Παπακώστας και Κουτίνας ήταν πάλι πρώτοι σκόρερ για τους κυανόλευκους, πετυχαίνοντας 24 και 20 πόντους αντίστοιχα, με τον αρχηγό Παναγιώτη Τσώλη να προσθέτει άλλους 14.

Σημειώνεται πως ο Κουτίνας αγωνίστηκε με διπλή ένεση πριν τον αγώνα λόγω ενοχλήσεων.

Την ερχόμενη αγωνιστική η Νίκη Βόλου αντιμετωπίζει τους Ικαρους Τρικάλων, θέλοντας να συνεχίσει με νέα νίκη και να διατηρήσει αήττητη την έδρας της.

Δεκάλεπτα: 19-26, 40-43, 53-58, 66-77
ΕΥΑΘΛΟΣ ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟΥ (Παπαδόπουλος):Παπαδόπουλος 9 (1), Ημερίδης 20 (4), Γουβγιανάκης, Τασσούδης 3 (1), Ταπούτος, Τσινόπουλος 3, Μπινιάκος, Τσελέκης 13, Σιδηρόπουλος 7, Γουγουλάκης, Κουτούλας 11 (2).
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ
(Πρέκας): Διγενής, Παπαζήσης, Αναγνωστόπουλος 10 (3), Καφάσης 2, Κουτίνας 20 (4), Τσαβές 5 (1), Βλήτσιος 2, Τσώλης 14 (3), Λωρίτης, Παπακώστας 24 (1).