Κορυφές… για Θησέα, Αγία Άννα και Δήμητρα

Τελευταία ενημέρωση: 2017-11-14, 17:24:53
Σημαντικές εκτός έδρας νίκες πέτυχαν Διαγόρας και Αίας
Κορυφές… για Θησέα, Αγία Άννα και Δήμητρα

Επιμέλεια: ΒΑΣΙΛΗΣ ΖΗΝΕΛΗΣ

Χωρίς αλλαγές στις πρώτες θέσεις πέρασε μια ακόμη αγωνιστική στα πρωταθλήματα της ΕΠΣΘ με την 7η αγωνιστική στην Α΄ Κατηγορία, όπου ο Θησέας συνεχίζει αήττητος στην κορυφή, και την 5η αγωνιστική στη Β΄ Κατηγορία όπου οι αήττητοι είναι περισσότεροι, αλλά λόγω και των ρεπό μόνο Αγία Άννα και Δήμητρα έχουν το 5 στα 5.

Στην Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ όπου είχαμε πέντε νίκες φιλοξενουμένων και σημειώθηκαν 21 γκολ (1η 21, 2η 18, 3η 22, 4η 27, 5η 20 και 6η 29 γκολ), ο Θησέας δέχτηκε για πρώτη φορά γκολ ως γηπεδούχος, ο Πρωτεσίλαος πέτυχε την πρώτη έκτος έδρας νίκη, ενώ την πρώτη εκτός έδρας ήττα γνώρισε η Σκιάθος, με τον Σαρακηνό να έχει μόνο νίκες έδρας.

Πρώτες νίκες εκτός έδρας πέτυχαν ακόμη Αίας και Ακρόπολη, πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο Παγασητικός, με την Αγία Παρασκευή να παραμένει χωρίς νίκη έδρας, κάτι που δεν έχουν και ο Διαγόρας με τον Πύρασο, με την αμάδα της Αγχιάλου να μην έχει σκοράρει ως γηπεδούχος.

Ετσι, ο Θησέας που χρησιμοποίησε ως έδρα το βοηθητικό του ΕΑΚ παραμένει σταθερά στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, στη δεύτερη θέση έμεινε ο Πρωτεσίλαος , ενώ ο Σαρακηνός κερδίζοντας τη Σκιάθο την «έπιασε» στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (7η αγωνιστική)

Θησέας - Ανθιμος Γαζής 4-1 (15΄πεν. Ισά,48’, 58’Μίλτος, 78΄πεν. Γκουγκούδης - 52΄Αλεξίου)

Σαρακηνός - Σκιάθος 3-0 (5΄Χ.Γκάμπας,75΄,78΄Τσιουρής)

Πύρασος - Πρωτεσίλαος 0-1 (53΄Κ. Κόρκος)

Ηρακλής Β. - Διαγόρας 0-1 (2’ Καραμανλής)

Πηλέας - Ακρόπολη 2-4 (66’,73΄Δημόπουλος - 22΄, 89΄Τ. Κολημήτρας, 51΄, 55΄ Μιχολίτσης)

Μαγνησιακός - Αίας1-2 (29΄Χατζητρακόσιας - 55΄Θ.Κωστούλας,75΄πεν. Μπιρτσάι)

Αγ. Παρασκευή - Παγασητικός 0-2(62΄,71΄Μπραχόλι)

Οι σκόρερ

9 ΓΚΟΛ: Θ. Παπαδόπουλος (Πρωτεσίλαος)

5 ΓΚΟΛ: Σ. Χατζητρακόσιας (Μαγνησιακός)

4 ΓΚΟΛ: Δημόπουλος (Πηλέας), Χυσάι (Σκιάθος), Ι. Κοντοβάς (Σαρακηνός), Καραγιάννης (Αγία Παρασκευή), Κατσαβριάς (Αίας), Αραμπατζής (Θησέας).

3 ΓΚΟΛ: Θ. Κοντοβάς (Μαγνησιακός), Δανηλόπουλος (Μαγνησιακός), Π. Κόκκας (Ακρόπολη), Τσουκάλης (Ακρόπολη), Παπαστεργίου(Σαρακηνός), Χ.Γκάμπας (Σαρακηνός), Νούσιας (Ηρακλής), Κουβελάς (Διαγόρας), Κοτζαθανάσης (Θησέας).

2 ΓΚΟΛ: Αλ. Οικονόμου (Μαγνησιακός), Τζήμας (Α. Γαζής), Κίτσας (Α. Γαζής), Μαλάκος (Σκιάθος),Φιλιππούλης (Σκιάθος), Δαμάσκος (Πύρασος), Σαμαράς (Πύρασος), Ι. Μόσιος (Ακρόπολη), Αν. Μαστακούλης (Σαρακηνός), Καλαμάτας (Σαρακηνός), Ρακής (Σαρακηνός), Τ.Κολημήτρας (Ακρόπολη), Μιχολίτσης (Ακρόπολη), Ασλάνογλου (Ηρακλής), Πετρόπουλος (Ηρακλής), Μπάμπα (Ηρακλής), Μπραχόλι(Παγασητικός), Α.Λάμπος (Πρωτεσίλαος), Μαριγκλέν (Πρωτεσίλαος), Κ. Κόρκος (Πρωτεσίλαος), Θρ. Βαλωτής (Πρωτεσίλαος), Τρίμης (Αγία Παρασκευή), Μπιρτσάι (Αίας), Χειλάς (Αίας), Καραμανλής (Διαγόρας),Μίλτος (Θησέας), Βλάχος (Θησέας).

Η επόμενη (8η) αγωνιστική

Θησέας- Ηρακλής Β.

Διαγόρας- Μαγνησιακός

Ανθιμος Γαζής- Πηλέας

Αίας Σούρπης- Σαρακηνός

Ακρόπολη- Πύρασος

Σκιάθος- Αγία Παρασκευή

Πρωτεσίλαος- Παγασητικός

 

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Αγία Άννα και Δήμητρα έκαναν το 5 στα 5 στους δυο ομίλους της Β’ Κατηγορίας ΕΠΣΘ, και είναι μόνες στις κορυφές μετά και την 5η αγωνιστική.

Στον Α’ όμιλο η Αγία Άννα έκανε 5 τις νίκες της, ενώ το απόλυτο αλλά με 4 νίκες έχουν ο Τοξότης που έκανε το ρεπό του, κάτι που έχει κάνει και ο Εθνικός. Να σημειωθεί ότι στην επόμενη (6η) αγωνιστική είναι η σειρά της Αγίας Άννας για το ρεπό, ενώ από την 8η αρχίζουν τα ντέρμπι με το Εθνικός-ΑΕ 2002, στην 9η θα παίξουν Τοξότης-Εθνικός, στην 10η θα παίξουν Τοξότης-ΑΕ 2002 αλλά και Εθνικός-Αγία Άννα, στην 11η Αγία Άννα-Τοξότης και στη 12η Αγία Άννα-ΑΕ 2002, με την τελευταία να κάνει ρεπό στη 13η.

Χωρίς νίκη παραμένουν οι Νέοι Αθλητές Νίκης, τον πρώτο βαθμό πήρε η Ιωλκός και χωρίς βαθμό είναι ο Κένταυρος Ν.Π.

Η Δήμητρα είναι η μοναδική ομάδα με 5 νίκες στον Β’ όμιλο της Β’ ΕΠΣΘ, ενώ και οι Μικροθήβες διατηρούν το αήττητο και χωρίς νίκη παραμένουν ο νεανικός Ερμής και τα Κανάλια.

Στην 5η αγωνιστική το παιχνίδι ανάμεσα στον Αγροτικό και στον Πανιώνιο δεν άρχισε ποτέ, καθώς ο διαιτητής του αγώνα θεώρησε ότι το γήπεδο του Αϊδινίου ήταν ακατάλληλο για να διεξαχθεί ο αγώνας, διότι οι γραμμές στον αγωνιστικό χώρο δεν ήταν ευδιάκριτες.

Β’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ (5η αγωνιστική)

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Α.Ε. 2002 - Ελευθεριακός 3-0 (60΄Κόρδα, 70’ Στουμποβίκος, 85΄Χ.Παπαιωάννου)

Μακρινίτσα - Ν.Α. Νίκης 2-1 (27΄Μεταξάς, 48΄Δαμάσκος - 24΄Βλάχος)

Ιωλκός - Δύναμη 1-1 (90΄Σιόβας - 66΄Μούτος)

Νέος Μαγνησιακός - Αγία Άννα 1-7 (25΄Φραγκούλης - 2’Φιλατζικιώτης, 24΄πεν. Κ.Τσιουρέλης, 39’ Λίτσος,44΄πεν., 69΄Τσίρος, 81΄Κανδήλας, 83΄Μωυσίδης)

Εθνικός - Λεχώνια/Νηλέας2-0 (29΄Τσιάμης, 51΄Τσένα)

Κένταυρος Ν.Π. - Ιάσων Α.Μ. 1-3 (58’πεν. Πότσκα - 55’, 80’ πεν.Μπερτζέμης,75’Τσίγκας)

Ρεπό: Τοξότης.

Οι σκόρερ

7 ΓΚΟΛ: Λ. Δενελάβας (Τοξότης)

5 ΓΚΟΛ: Κ.Σιόβας (Ιωλκός).

4 ΓΚΟΛ: Αντωνίου (Αγία Άννα) Τσίρος (Αγία Άννα).

3 ΓΚΟΛ: Φιλατζικιώτης (Αγία Άννα), Κανδήλας(Αγία Άννα), Στουμποβίκος (ΑΕ 2002), Θεοδωρόπουλος (Ιάσων Α.Μ.), Τσένα (Εθνικός).

2 ΓΚΟΛ: Κ. Τσιουρέλης (Αγία Άννα), Παπαϊωάννου(ΑΕ 2002), Α. Κωτούλας (Αγία Άννα), Ν. Δενελάβας (Τοξότης), Ε. Τσιργής (Αργαλαστή), Πότσκα (Αργαλαστή), Θεοδώρου(Εθνικός).

Η επόμενη (6η) αγωνιστική

Μακρινίτσα-Α.Ε. 2002

Ελευθεριακός-Κένταυρος

Ν.Α. Νίκης-Εθνικός

Ιάσων-Ιωλκός

Λεχώνια-Τοξότης

Δύναμη-Ν. Μαγνησιακός

Ρεπό: Αγία Άννα

Β΄ΟΜΙΛΟΣ

Απόλλων Κ.- Δήμητρα Ευξεινούπολης 0-5 (16’ Καρατέεφ, 28΄Ξηροκώστας, 51΄Κωστούλας, 65΄,70΄Κακλιάς)

Ηρακλής Α.Θ. - Μικροθήβες 2-4 (55΄, 65΄Παρίσσης - 15΄, 20΄Καλέμι,30’ Ρεφουγιάτι, 50΄Καλέμι)

Αστέρας - Δάφνη 2-1 (38’ Παπαναγιώτου, 67’Κάρρος - 18’ Μόσχοβος)

Ερμής - Μυρμιδόνες 2-3 (35΄, 60΄Κανούτας - 20΄Πιπινής, 38’ αυτογκόλ Τσουκαλάς, 57΄Δ.Μπούρχας)

Άθλος - ΑΣ Αγχίαλος 0-5 (15’,52’,72’Καραγιώργος, 47΄Χρυσοστομίδης, 62΄Κοτσέλος)

Αγροτικός - Πανιώνιος (δεν διεξήχθη)

Ρεπό: Αχιλλέας Αχιλλείου

Οι σκόρερ

10 ΓΚΟΛ: Καραγιώργος (Αγχίαλος)

7 ΓΚΟΛ: Θ.Παρίσσης (Ηρακλής Α.Θ.)

6 ΓΚΟΛ: Καλέμι (Μικροθήβες)

5 ΓΚΟΛ: Ι.Παναγιώτου (Αχιλλέας), Κάρρος (Αστέρας).

3 ΓΚΟΛ: Α. Αραπίτσας (Δήμητρα), Κακλιάς(Δήμητρα), Πιπινής (Μυρμιδόνες), Ξηροκώστας (Δήμητρα) Καρατέεφ (Δήμητρα), Κανούτας (Ερμής)

2 ΓΚΟΛ: Στεφανής (Δήμητρα), Θ. Κωστούλας (Δήμητρα), Βούλγαρης (Δήμητρα), Π. Μπούρχας (Μυρμιδόνες), Χρυσοστομίδης(Αγχίαλος), Κοτσέλος(Αγχίαλος), Γκιάστας (Δαφνη), Καρακίτσιος (Δάφνη), Μπιρμπίλης (Αθλος), Ξέρας (Αστέρας), Μπαρμπαγιανάκος (Αγροτικός), Πινιάρης (Ερμής), Ακριβόπουλος (Ερμής).

Η επόμενη (6η) αγωνιστική

Ηρακλής Α.Θ.-Απόλλων Κ.

Δήμητρα-Αστέρας

Μικροθήβες-Αγροτικός

Δάφνη- Ερμής

Πανιώνιος-Αχιλλέας

Μυρμιδόνες-Άθλος

Ρεπό: Αγχίαλος

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ

                                                                ΣΥΝΟΛΟ                                ΕΝΤΟΣ                 ΕΚΤΟΣ

Θ. Ομάδα                            Αγ.         Βαθ.      Ν-Ι-Η     Γκολ   Ν-Ι-Η  Γκολ             Ν-Ι-Η     Γκολ

1.Θησέας                            7              19           6-1-0      15-4       3-0-0      8-1          3-1-0      7-3

2.Πρωτεσίλαος                 7              16           5-1-1      21-10     4-0-0      19-5       1-1-1      3-5

3.Σαρακηνός(-2)              7              13           5-0-2      18-4       4-0-0      13-1       1-0-2      5-3

4.Σκιάθος                            7              13           4-1-2      10-6       2-0-1      6-2          2-1-1      4-4

5.Μαγνησιακός                                7              12           4-0-3      18-9       2-0-2      11-4       2-0-1      7-5

6.Διαγόρας                        7              12           3-3-1      10-3       0-2-1      0-2          3-1-0      10-1

7.Ακρόπολη                       7              11           3-2-2      14-12     2-1-1      7-6          1-1-1      7-6

8.Αίας Σούρπης                                7              9              2-3-2      9-6          1-2-0      7-2          1-1-2      2-4

9.Πύρασος                          7              8              2-2-3      6-6          0-1-2      0-2          2-1-1      6-4

10.Ηρακλής (-2)                                7              7              3-0-4      10-8       2-0-2      4-2          1-0-2      6-6

11.Παγασητικός               7              4              1-1-5      4-23       0-1-2      1-11       1-0-3      3-12      

12.Αγ. Παρασκευή          7              4              1-1-5      8-15       0-1-3      4-8          1-0-2      5-6                         

13.Πηλέας                           7              4              1-1-5      7-19       1-0-2      5-8          0-1-3      2-19

13. Άνθιμος Γαζής            7              3              1-0-6      9-26       1-0-3      6-15       0-0-3      3-11

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ - Β΄ ΕΠΣΘ - Β΄ ΟΜΙΛΟΣ

Α/Α ΟΜΑΔΑ      ΒΑΘ.      Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ

1. Δήμητρα         15           5-0-0      18-1

2. Μυρμιδόνες 12           4-0-1      7-4

3. Αστέρας          10           3-1-1      12-4

4. Μικροθήβες* 10         3-1-0      9-4

5. Αχιλλέας         7              2-1-1      9-9

6. Δάφνη             6              2-0-3      7-6

7. Πανιώνιος*   6              2-0-1      6-2

8. Αγχίαλος         6              2-0-3      14-9

9. Αγροτικός      3              1-0-3      4-8

10. Άθλος            3              1-0-3      5-10

11. Ηρακλής Α.Θ.*(-2) 2                1-1-2     8-10

12. Ερμής             1              0-1-4      7-21

13. Απόλλων Κ. 1              0-1-4      2-15

*Ρεπό έκαναν ο Πανιώνιος, ο Ηρακλής Α.Θ., ο Αγροτικός, ο Αχιλλέας και οι Μικροθήβες.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ - Β΄ ΕΠΣΘ - Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Α/Α  ΟΜΑΔΑ     ΒΑΘ.      Ν-Ι-Η     ΓΚΟΛ

1. Αγία Άννα      15           5-0-0      24-2

2. Τοξότης*        12           4-0-0      14-4

3. Εθνικός*         12           4-0-0      8-3

4. Α.Ε. 2002         12           4-0-1      11-1      

5. Ιάσων Α. Μεριάς 10   3-1-1      9-4

6. Μακρινίτσα* 6            2-0-2      4-4

7. Ν. Μαγνησιακός 4      1-1-3      5-15

8. Ελευθεριακός  4          1-1-3      4-13

9. Ε.Λ./Νηλέας* 4            1-1-2      2-4

10. Δύναμις        4              1-1-3      4-11

11. Ν.Α. Νίκης* 2              0-2-2      4-7

12. Ιωλκός           1              0-1-4      6-14

13. Κένταυρος Ν.Π. 0     0-0-5      4-17

*Ρεπό έκαναν η Ε.Λ. Νηλέας, η Μακρινίτσα, Εθνικός,Τοξότης και οι Ν.Α. Νίκης

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
9
+
9
=