Συνεχίζουν αήττητοι Ολυμπιακός Βόλου και ΓΣ Βόλου μετά και την 3η αγωνιστική

συνεχίζουν-αήττητοι-ολυμπιακός-βόλο-236149

Με το απόλυτο ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους και για την 3η αγωνιστική Ολυμπιακός Βόλου και Γυμναστικός που επιβλήθηκαν των ΑΕΒΔ και Ιωνα αντίστοιχα. Στην κορυφή μαζί με τις δύο βολιώτικες ομάδες συνεχίζει να βρίσκεται και ο Σπάρτακος, με την ομάδα από την Λάρισα να έχει πετύχει κι αυτή το 3/3. Ο ΓΣ Αλμυρού πέτυχε τη δεύτερη νίκη του με 62-53 επί της Αγριάς, ενώ η Ανάληψη έκανε… σεφτέ με το διπλό στο Φοίβο με 72-63.

Ολυμπιακός Β.-ΑΕΒΔ 85-72
Πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει η τελική διαφορά κατάφερε να νικήσει ο Ολυμπιακός την ΑΕΒΔ, η οποία εμφανίσθηκε πολύ ανταγωνιστική και δυσκόλεψε αρκετά τους πρωτοπόρους. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο ορεξάτοι την αναμέτρηση και με πολύ καλή επιθετική λειτουργία πήραν διψήφια διαφορά (16-26) με τη λήξη της 1ης περιόδου. Στο 2ο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι εμφανίστηκαν καλύτεροι και ισορρόπησαν το ματς, πηγαίνοντας μάλιστα στα αποδυτήρια προηγούμενοι στο σκορ με 41-37. Στην 3η περίοδο η εικόνα δεν άλλαξε, με τους γηπεδούχους να κρατάνε ένα μικρό προβάδισμα με το σκορ στο 30’ να είναι στο 64-58. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν ν’ ακολουθήσουν τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι σταδιακά ανέβαζαν την απόδοσή τους και την διαφορά, η οποία έφτασε τους 10 πόντους, με τον Ολυμπιακό να φτάνει τελικά στη νίκη με 85-72. Εκπληκτική ήταν η εμφάνιση του Καραγιώργου, ο οποίος σημείωσε 31 πόντους με τον Παπούλια να προσθέτει άλλους 23, ενώ από την ΑΕΒΔ ο Ντίκας με 24 και ο Στύλλας με 18 ήταν οι πρώτοι σκόρερ.

Δεκάλεπτα: 16-26 , 41-37, 64-58, 85-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας-Γκουγκουτούδης): Καραγεώργος 31 (9), Τζήμας, Παπούλιας 23 (1), Αλεξίου 3 (1), Ιλτσογλου 8, Μπόγδανος 14, Βλασταρίδης, Καραθάνος, Λουλούδης, Αναστασόπουλος 2, Τσιαπράζης, Παρασκευάς 4.

ΑΕΒΔ (Λότφι-Σιδηρόπουλος): Στύλλας 18 (4), Χαρχαρής, Μαντζουράνης, Καρπέτης 7, Ντίκας 24, Κοντάκης 14 (2), Λουκίδης 3 (1), Νικολής, Βλάχος 6 (2), Ζαμπέτογλου, Αυλογιάρης.

Ιωνας-ΓΣ Βόλου 66-71
Δύσκολος αντίπαλος αποδείχθηκε ο Ιωνας για τον Γυμναστικό, με τους ασπρόμαυρους να κάμπτουν πολύ δύσκολα την αντίστασή του. Η ομάδα του Αγη Τζούμα άρχισε πολύ δυνατά το παιχνίδι και πήρε από την αρχή μία καλή διαφορά την οποία κράτησε μέχρι το τέλος της 1ης περιόδου (23-14). Στο 2ο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός ανέβασέ την απόδοσή του, μείωσε την διαφορά και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 36-39 στο τέλος του ημιχρόνου. Στην 3η περίοδο το ματς ήταν απολύτως ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ συνεχώς, με τον Ιωνα να έχει προβάδισμα ενός καλαθιού στο 30’ (52-50). Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε ο ρυθμός του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία κρίσιμα λεπτά και να παίρνουν τελικά μία δύσκολη νίκη με 66-71.

Δεκάλεπτα: 23-14, 36-39, 52-50, 66-71

ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Κουμπούνης 5 (1), Φωτιάδης 14 (3), Κέτουλας 7, Σοφιανίδης, Τέγος 2, Γεωργόπουλος 3 (1), Γρίβας, Μπεκρής 17 (2), Βασιλείου, Ζέρζης 8 (1), Μαυροφώτης 9 (1), Ευθυμίου 1.

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Σιδέρης, Καλογερόπουλος 14, Ζούρης, Ζήσης 4, Κωστούλας 10 (2), Χρηστομάνος, Παυλόπουλος 16 (1), Τσίρος 2, Τάσος, Κουρουπάκης, Παλάσκας 1, Ζαρογιάννης 25 (2).

Αγριά BC-ΓΣ Αλμυρού 53-62
Δεύτερη νίκη για τον Αλμυρό αυτή τη φορά κόντρα στην ομάδα της Αγριάς, η οποία δεν έχει καταφέρει ακόμα να κερδίσει στο πρωτάθλημα. Οι δύο ομάδες άρχισαν νευρικά με κακές επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα να μείνουν χαμηλά στο σκορ με την 1η περίοδο να κλείνει με τον Αλμυρό να προηγείται με 9-11. Στο 2ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λίγο καλύτερο ρυθμό στην επίθεση και έχτισαν μία μικρή διαφορά, η οποία έμεινε μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου (20-27). Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την διαφορά που είχαν φτιάξει με το σκορ στο 30’ να είναι στο 36-44. Στην τελευταία περίοδο, με την καλή αμυντική λειτουργία του Αλμυρού, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν το ματς μέχρι το τέλος, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 53-62.

Δεκάλεπτα: 9-11, 20-27, 36-44, 53-62

ΑΓΡΙΑ BC (Καμακάς): Καζεπίδης 6, Τσιβγιούρας 4, Καραμανλής 12 (1), Ξυπνητός, Διακομής 3 (1), Κοψιαλής 11 (1), Μητρουλάς 15 (4), Καλιντζέος 2, Θεόδωρου, Μπιλαλής.

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 5 (1), Καραγιώργος 31 (4), Παπαβαΐτσης 2, Συνάζος 4, Ράπτης 4, Χατζόπουλος 3, Θέος 10, Γώγουλας, Βαλαμούτης 2.

Φοίβος Γιαν.-Ανάληψη 63-72
Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΘ πέτυχε η Ανάληψη στη Λάρισα κόντρα στον Φοίβο. Η βολιώτικη ομάδα ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και προηγήθηκε στην 1η περίοδο με 25 πόντους διαφορά (7-32) κάνοντας, κυριολεκτικά, ό,τι ήθελε μέσα στο παρκέ. Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μ’ ένα επιμέρους 26-10 μείωσαν σε μονοψήφιο νούμερο της διαφορά, με την Ανάληψη να χάνει το πολύ μεγάλο προβάδισμα της αρχικής περιόδου και να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 33-42. Στην 3η περίοδο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν κι άλλο τη διαφορά χωρίς, ωστόσο, να πάρουν το προβάδισμα με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 52-56. Στην 4η περίοδο, η καλή αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων δεν επέτρεψε στην ομάδα του Φοίβου να ολοκληρώσει την ανατροπή, με την Ανάληψη να φεύγει μ’ ένα σημαντικό διπλό από την Λάρισα με τελικό σκορ 63-72

Δεκάλεπτα: 7-32, 33-42, 52-56, 63-72.

ΦΟΙΒΟΣ ΓΙΑΝ. (Σάκκαρης): Γαλάνης 4, Κρικώνης 13 (2), Δραγατογιάννης 10, Κουρής 14 (1), Καραγιάννης 8 (2), Τουρναβίτης 11(1), Φαρμάκης Α., Φαρμάκης Β., Γουμενόπουλος, Τριανταφυλλίδης, Πήχας, Καλτσούνας 3 (1).

ΑΝΑΛΗΨΗ (Φλεβάρης): Ιλτσογλου Γ. 29 (6), Κλείτσας, Γαλανάκης 8, Παπαϊωάννου 4 (1), Συλεόπουλος 3, Ξύδης 6 (1), Ευαγγελινός, Τύμπας 9 (1), Μωυσίδης 11, Αποστόλης 2.