Πρώτη ήττα για τη Νίκη με 69-68 στα Γιάννενα

πρώτη-ήττα-για-τη-νίκη-με-69-68-στα-γιάννενα-246680

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Σ’ ένα ματς που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα η Νίκη Βόλου δεν κατάφερε να φύγει μ’ ένα σημαντικό διπλό από τα Γιάννενα και ηττήθηκε με ένα πόντο (69-68). Στα θετικά η συμμετοχή του Γεωργίου μετά τον τραυματισμό που είχε πριν από δύο αγωνιστικές.

Η Νίκη Βόλου έκανε την πρώτη φετινή της ήττα και την ερχόμενη αγωνιστική υποδέχεται την ομάδα του Αγρινίου με στόχο να συνεχίσει αήττητη στην έδρας της και να ξαναμπεί στο μονοπάτι των επιτυχιών.

ΑΓΣ Ιωαννίνων-Νίκη Βόλου 69-69
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το παιχνίδι με δυνατή άμυνα και εκμεταλλεύθηκαν την κάπως μουδιασμένη εκκίνηση της Νίκης με αποτέλεσμα να πάρουν μία μικρή διαφορά την οποία κράτησαν ως και το τέλος της 1ης περιόδου, το οποίο τους βρήκε να προηγούνται με 17-10.

Στο 2ο δεκάλεπτο η Νίκη ανέβασε τον ρυθμό της στην επίθεση και βρήκε εύκολους πόντους, με την ομάδα των Ιωαννίνων, όμως, να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα της τάξης των 5 πόντων με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους στο +6 (35-29).

Στην 3η περίοδο το παιχνίδι ήταν πολύ ισορροπημένο με τους δύο αντιπάλους κοντά στο σκορ και τους κυανόλευκους να έχουν ανεβάσει, αισθητά, την απόδοσή τους και στις δύο άκρες του γηπέδου. Το σκορ στο 30’ ήταν 50-47.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν ντέρμπι με εναλλαγές στο προβάδισμα και πολλές ισοπαλίες. Στα τελευταία δευτερόλεπτα η Νίκη είχε προβάδισμα ενός πόντου, η μπάλα πήγε στον ψηλό των Ιωαννίνων ο οποίος έκανε το 69-68, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό σκορ καθώς οι κυανόλευκοι δεν εκμεταλλεύθηκαν την τελευταία κατοχή που είχαν.

Ο Κουτίνας με 28 πόντους οδήγησε την επίθεση της Νίκης με τον Παπακώστα να είναι κι αυτός διψήφιος. Στη Νίκη Βόλου, πλέον, σκέφτονται μόνο το παιχνίδι με τη ΓΕ Αγρινίου θέλοντας να συνεχίσουν το εντός έδρας αήττητο.

Δεκάλεπτα: 17-10, 35-29, 50-47, 69-68

ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ: Γεωργίου 14, Ζαπέτης 8, Μπαρτζώκας 14, Καλφαλίδης, Παπαγιάννης 2, Παπανικολάου, Εξαρχόπουλος 11, Φιλιός, Θώδης 10

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Διγενής 7, Παπαζήσης, Γεωργίου, Αναγνωστόπουλος 5 (1), Καφάσης, Κουτίνας 28, Τσαβές 6, Βλήτσιος 3, Τσώλης 6, Λωρίτης, Παπακώστας 13