Ηττα από τον Εσπερο στην Καλλιθέα

ηττα-από-τον-εσπερο-στην-καλλιθέα-260987

Την τρίτη του ήττα γνώρισε η ομάδα του Κενταύρου Αγριάς στο πρωτάθλημα της Α2 εθνικής κατηγορίας, χάνοντας την Κυριακή 22 Οκτωβρίου στην Καλλιθέα από τον τοπικό Έσπερο με 29-18.

Σε ένα παιχνίδι ζωτικής σημασίας και για τις δύο, η μαγνησιώτικη ομάδα εμφανίστηκε στον αγωνιστικό χώρο με προβλήματα στην οργάνωση του παιχνιδιού, με τα πολλά λάθη στην επίθεση να δίνουν από την αρχή το προβάδισμα στην ομάδα της Καλλιθέας (9-3 στα μισά του ημιχρόνου). Ένα προβάδισμα που η ομάδα της Καλλιθέας διεύρυνε στο τέλος του ημιχρόνου, για να πάει με διαφορά 9 τερμάτων στα αποδυτήρια.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε το παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα της Αγριάς να προσπαθεί να μη διευρυνθεί η διαφορά. Η λήξη του παιχνιδιού βρήκε νικήτρια την ομάδα του Εσπέρου με σκορ 29-18. Σαφώς είναι μια ήττα για την ομάδα του Κενταύρου σε μία δύσκολη έδρα, από μία ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους με την μαγνησιώτικη ομάδα. Εκείνο όμως που προβλημάτισε είναι η απόδοση του πρώτου ημιχρόνου, με τα πολλά λάθη στην επίθεση που έφεραν και τα εύκολα τέρματα για την ομάδα του Εσπέρου. Η ομάδα του Κενταύρου θέλει ανασύνταξη δυνάμεων ενόψει του δύσκολου σαββατιάτικου παιχνιδιού που ακολουθεί με τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας στο κλειστό του ΕΑΚ Βόλου.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-3, 9-3, 12-5, 13-7, 16-7,

18-7, 21-9, 22-11, 27-14, 27-16, 29-18