Μεγάλο διπλό στη Βέροια για την ομάδα μπάσκετ της Νίκης Βόλου

μεγάλο-διπλό-στη-βέροια-για-την-ομάδα-μ-263478

Μ’ ένα σπουδαίο διπλό έφυγε από τη Βέροια η ομάδα της Νίκης Βόλου η οποία επιβλήθηκε του τοπικού ΑΟΚ με 67-60 κάνοντας το 2/2 στο πρωτάθλημα και πετυχαίνοντας την πρώτη εκτός έδρας νίκη για την φετινή σεζόν.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη την διάρκειά του με τους κυανόλευκους να είναι καλύτεροι στην τελευταία και κρίσιμοι περίοδο και να φεύγουν τελικά με το ροζ φύλλο από την Ημαθία. Προς το τέλος του παιχνιδιού ο Γεωργίου γύρισε τον αστράγαλό του και αναγκάστηκε να αποχωρήσει από το ματς, η κατάστασή του θα εκτιμηθεί σήμερα για να φανεί το μέγεθος του τραυματισμού.

ΑΟΚ Βέροιας-Νίκη Βόλου 60-67
Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολλή ένταση και από τις δύο ομάδες οι οποίες έδωσαν έμφαση στην άμυνά τους με αποτέλεσμα να γίνει ένα κλειστό 1ο δεκάλεπτο το οποίο έκλεισε με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα δύο πόντων (14-12). Η 2η περίοδος κύλησε στους ίδιους ρυθμούς με τους δύο αντιπάλους να βρίσκουν καλύτερες επιλογές στην επίθεση, χωρίς κάποιος από τους δύο όμως να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Η κόρνα του ημιχρόνου βρήκε ΑΟΚ και Νίκη στην απόλυτη ισορροπία (33-33).

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι κυανόλευκοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα το οποίο το κράτησαν μέχρι και το τέλος του 3ου δεκαλέπτου που τους βρήκε προηγούμενους με 49-51. Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Λάμπρου έσφιξαν κι άλλο την άμυνα, επέτρεψαν στους γηπεδούχους να σκοράρουν μόλις 11 πόντους κι έτσι κατάφεραν στο τέλος να φύγουν με μία πολύ σημαντική νίκη με σκορ 60-67.

Στα τελευταία λεπτά η Νίκη έχασε και τον βασικό πλέι-μέικερ της με διάστρεμμα, η κατάσταση του οποίου θα εκτιμηθεί σήμερα. Παπακώστας και Κουτίνας ήταν και σε αυτό το ματς καταλυτικοί επιθετικά με τον αρχηγό της ομάδας, Παναγιώτη Τσώλη, να πετυχαίνει και αυτός καθοριστικούς πόντους.

Τώρα άπαντες στην ομάδα στρέφουν την προσοχή τους στο επόμενο ματς με την Πτολεμαΐδα με στόχο να κάνουν το 2/2 στην έδρας τους και το 3/3 στο πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 14-12, 33-33, 49-51, 60-67
ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ: Τρομπούκης, Ουσουλτζόγλου 2, Σισμάνης 1, Γκάνας, Βλάχος 23 (2), Μαυρίδης 14, Καπνάς, Βογιατζίδης, Λέφας 3, Μπαρμπαρούσης, Χατζηλαμπρινός, Γιανουζάκος 17 (2)
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας): Διγενής 2, Παπαζήσης, Γεωργίου 2, Αναγνωστόπουλος 2, Καφάσης 2, Κουτίνας 18, Τσαβές 7, Ζήσης, Τσώλης 9 (1), Λωρίτης, Παπακώστας 21, Τοκατλίδης 4