Πρώτη νίκη για τα κορίτσια του Ολυμπιακού Βόλου στην Α1 Κατηγορία μπάσκετ

πρώτη-νίκη-για-τα-κορίτσια-του-ολυμπια-263541

Την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 γυναικών πέτυχαν τα κορίτσια του Μιχάλη Καπουρνιώτη που επιβλήθηκαν με 70-53 του Παναθηναϊκού. Οι ερυθρόλευκες συνάντησαν δυσκολίες μόνο στην 1η περίοδο, όμως στη συνέχεια ανέβασαν στροφές και καθάρισαν το παιχνίδι φτάνοντας σε μία άνετη επικράτηση για να πάρουν το παρθενικό τους ροζ φύλλο για τη σεζόν.

Ολυμπιακός Β.-Παναθηναϊκός 70-53
Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ, χωρίς να μπορεί κάποια απ’ τις δύο να χτίσει μία μικρή διαφορά. Ερυθρόλευκες και πράσινες συμβάδιζαν μέχρι και το τέλος της 1ης περιόδου με τις γηπεδούχες να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα δύο πόντων (25-23). Στο 2ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός άρχισε να πιέζει περισσότερο στην άμυνα και κατάφερε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης. Η διαφορά δεν άργησε να φτάσει σε διψήφια νούμερα με τις ερυθρόλευκες να πηγαίνουν στο ημίχρονο με +17 (47-30). Στην 3η περίοδο το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε με τον Ολυμπιακό να διατηρεί τον πλήρη έλεγχο του ματς και να συντηρεί το προβάδισμά του σε διψήφιες τιμές, με το σκορ στο 30’ να είναι στο 57-42. Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι με τις γηπεδούχες να κρατούν μία διαφορά κοντά στους 20 πόντους με σχετική άνεση και να φτάνουν τελικά σε μία μεγάλη νίκη με σκορ 70-53. Η Αντριους με 22 πόντους και η Ταντουρόφσκα με άλλους 12 ήταν οι αιχμές του δόρατος επιθετικά για τον Ολυμπιακό για τον οποίο δεν πήραν λεπτά συμμετοχής Σουλτάνη και Ζέρβα. Οι ερυθρόλευκες με ανεβασμένη, πλέον, ψυχολογία ετοιμάζονται από σήμερα για το δύσκολο εκτός έδρας ματς με τη Νίκη Λευκάδας για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 25-23, 47-30, 57-42, 70-53
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.
(Καπουρνιώτης-Μπορίνος): Κυριατζίδου 5 (1), Παγκαλίδου, Γαλιατσάτου 6 (1), Ταντουρόφσκα 12 (2), Ντελή, Άντριους 22 , Ζήτη, Φέρμπνακς 7, Κωτούλα 9, Δεληγιάννη 9
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καντσιλιέρης): Κασδαγλή 7, Τσινέκε 17, Ακρίβου 2, Τσέτα 2, Κοίλια Π 2, Κοίλια Ν 1, Μπρούλια, Γάτου, Γκαγκανάτσου 3, Σαρή 1, Εσέτζα 18, Κακούρη