ΓΣ Βόλου, Ολυμπιακός Βόλου και Αλμυρός προκρίθηκαν στα προημιτελικά του Κυπέλλου ΕΣΚΑΘ

γσ-βόλου-ολυμπιακός-βόλου-και-αλμυρός-272380

Ο Γυμναστικός, ο Ολυμπιακός Βόλου και ο ΓΣ Αλμυρού πέρασαν επιτυχώς την δοκιμασία των νοκ-άουτ παιχνιδιών της φάσης των 16 του κυπέλλου της ΕΣΚΑΘ και πήραν το εισιτήριο για την προημιτελική φάση, από την άλλη, η ΑΕΒΔ, δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Διλόφου. Αναλυτικά:

ΓΣ Βόλου-Κεραυνός Λ. 80-70
Οι ασπρόμαυροι δεν ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση και το τέλος του 1ου δεκαλέπτου τους βρήκε πίσω στο σκορ με 16-21. Στη 2η περίοδο οι γηπεδούχοι άλλαξαν τον ρυθμό και πήραν τα ηνία της αναμέτρησης, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +4 (42-38). Στο 3ο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός συνέχισε να έχει καλή απόδοση, διατηρώντας τον έλεγχο, με το σκορ στο 30’ να είναι στο 61-52. Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι με τους Βολιώτες να παίρνουν τη νίκη-πρόκριση με τελικό σκορ 80-70.

Δεκάλεπτα: 16-21, 42-38, 61-52, 80-70
ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Σιδέρης 2, Καλογερόπουλος 8 (1), Ντάκης 2, Ζήσης 3 (1), Κωστούλας 13 (1), Τάσος, Παυλόπουλος 20 (4), Τσίρος, Παλάσκας, Κουρουπάκης, Ζούρης, Ζαρογιάννης 30 (1).

Ιωνας-ΓΣ Αλμυρού 62-73
Η 1η περίοδος κύλησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, χωρίς καμία από τις δύο να μπορεί να ξεφύγει, με το δεκάλεπτο να κλείνει με +3 υπέρ των γηπεδούχων (19-16). Στη 2η περίοδο ο Ιωναςανέβασε στροφές και έχτισε μία διαφορά την οποία διατήρησε μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου (42-33). Στο 2ο ημίχρονο, όμως, όλα γύρισαν τούμπα. Ο Αλμυρός βγήκε από τα αποδυτήρια αποφασισμένος να αλλάξει την εικόνα του παιχνιδιού. Το επιμέρους 7-21 της 3ης περιόδου αποτελεί ξεκάθαρη απόδειξη της υπεροχής των φιλοξενούμενων σ’ αυτό το κομμάτι του αγώνα, με το σκορ στο 30’ να είναι, πλέον, 49-54. Οι Αλμυριώτες διατήρησαν τον έλεγχο και στην τελευταία περίοδο και πήραν, τελικά, το ροζ φύλλο με σκορ 62-73.

Δεκάλεπτα: 19-16, 42-33, 49-54, 62-73
ΙΩΝΑΣ (Τζούμας): Κουμπούνης 4 (1), Φωτιάδης 4, Κέτουλας 5 (1), Σοφιανίδης, Τέγος, Γεωργόπουλος 10 (2), Φαρμάκης, Γρίβας, Βασιλείου, Ζέρζης 5 (1), Μαυροφώτης 15 (3), Ευθυμίου 19.
ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Στεργιόπουλος): Κοντοστάθης 9 (1), Καραγιώργος 35 (5), Μαμούρας 1 Παπαβαίτσης 3, Συνάζος, Καλόγηρος, Μυλωνας, Θέος 9, Χατζόπουλος 5 (1), Ράπτης 1, Βαλαμούτης 10.

Ολυμπιακός Β.-Σπάρτακος Λ. 90-70
Εύκολο απόγευμα για τους ερυθρόλευκους κόντρα στον Σπάρτακο, οι οποίοι από το πρώτο λεπτό έδειξαν τις προθέσεις τους, παίρνοντας διψήφια διαφορά από την 1η κιόλας περίοδο (28-16). Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να γίνουν απειλητικοί και τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στην ανάπαυλα με +12 (45-33). Στο 3ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν έριξαν ταχύτητα, διατηρώντας την διαφορά σε διψήφια νούμερα με το σκορ στο 30’ να είναι 69-55. Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με τον Ολυμπιακό να παίρνει μία εύκολη νίκη και να περνάει στα προημιτελικά του θεσμού με τελικό σκορ 90-70.

Δεκάλεπτα: 28-16, 45-33, 69-55, 90-70
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Βλιώρας- Γκουγκουτούδης): Καραγεώργος 28(7), Τζήμας, Παπούλιας 18(2), Αλεξίου, Ιλτσογλου 6, Μπόγδανος 20(2), Βλασταρίδης, Καραθάνος, Σκαμάγκας 5(1), Αναστασόπουλος, Λουλούδης 5, Παρασκευάς 8.
ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ Λ. (Βαρδακούλης): Τσιούλκας 14, Καλέτσιος 6(1), Γκουλιάκος 2, Μπουσκολίτης 4, Αθανασόπουλος 26(4), Χαλκιάς Κ., Αράπκουλες, Μπανιάς, Μπάρμπας 4, Ντόνας 4, Γκαγκανάσιος 10(1), Φαρμακάς.

Δίλοφο-ΑΕΒΔ 71-64
Δεν τα κατάφερε η ΑΕΒΔ στην εκτός έδρας αναμέτρηση με το Δίλοφο και ηττήθηκε με 71-64. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και πήραν μία μικρή διαφορά την οποία και κράτησαν μέχρι το τέλος της 1ης περιόδου (22-15). Η ΑΕΒΔ ισορρόπησε το ματς στο 2ο δεκάλεπτο και έκλεισε στο ημίχρονο σε απόσταση αναπνοής από το Δίλοφο (32-30). Το 3ο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι με τους δύο αντιπάλους να πηγαίνουν χέρι-χέρι και το σκορ να είναι ισόπαλο στους 50 πόντους στο 30’. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και κατόρθωσαν να πάρουν τη νίκη, πετώντας εκτός συνέχειας τη βολιώτικη ομάδα με τελικό σκορ 71-64.

Δεκάλεπτα: 22-15, 32-30, 50-50, 71-64
ΔΙΛΟΦΟ (Αντωνόπουλος-Μαυρακάκης): Κρεμμύδας 13(1), Μηλιώνης, Λευκαδίτης, Ακρίβος 6, Λάγγουρας, Γιακού, Πιτσαρής 14(1), Μαστοροδήμος 21(1), Σπανός 7(1), Πατούλιας 5, Γουρναρης, Μπαγκούιας 5.
ΑΕΒΔ (Λότφι-Σιδηρόπουλος): Στύλλας 12(4), Χαρχαρής 4, Λιούμης, Μαντζουράνης 7, Ντίκας 19(1), Κοντάκης 13(1), Αγκρής, Λουκίδης 5(1), Αυλογιάρης, Βλάχος, Τσίγκος, Ρόσσιος 4.