Λύγισε η Εθνική, 74-69 ήττα από τη Ρωσία

λύγισε-η-εθνική-74-69-ήττα-από-τη-ρωσία-313526

Εκτός συνέχειας του Ευρωμπάσκετ έμεινε η Εθνική. Η Ελλάδα γνώρισε την ήττα με 74-69 από την Ρωσία και απώλεσε την ευκαιρία να πάρει το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του τουρνουά. Πρώτος σκόρερ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ο Καλάθης με 25 πόντους, ενώ από τους Ρώσους ξεχώρισε ο Σβεντ με 26. Η Ρωσία στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ιταλία-Σερβία.

Η Εθνική ξεκίνησε ιδανικά το ματς. Ο Σλούκας ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, με τη Ρωσία να προηγείται 8-7 με τον Μοζγκόφ και 11-9 με τρίποντο του Κουλάγκιν. Από το 13-9 υπέρ των Ρώσων οι Καλάθης και Πρίντεζης έδωσαν προβάδισμα στην Ελλάδα με 15-13, ενώ με επί μέρους σκορ 8-4 η επίσημη αγαπημένη προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με +6 (23-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ελλάδα κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της, καθώς έδεσε την άμυνά της και περιόρισε αισθητά τους Ρώσους. Η «αρκούδα» σκόραρε μόλις 14 πόντους και αν η Εθνική δεν έμενε χωρίς εύστοχο εντός πεδιάς σουτ για παραπάνω από πέντε λεπτά θα είχε εξασφαλίσει ένα πολύ μεγάλο προβάδισμα. Το +11 για την Εθνική ήρθε με καλάθι του Πρίντεζη (33-22), ενώ ο Σλούκας έφερε το ματς στο 35-22. Στη συνέχεια ο Μίσσας επέλεξε να κάνει ροτέισον και να ξεκουράσει τα βασικά όπλα της Ελλάδας, με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να μειώσουν. Το σκορ ημιχρόνου έκλεισε στο 37-31 υπέρ της Εθνικής.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ελλάδα είχε δύο πρόσωπα. Στο πρώτο μισό το σκορ έφτασε και πάλι σε διψήφιο αριθμό πόντων με τον Σλούκα αρχικά να διαμορφώνει το 47-36 και τον Καλάθη λίγο αργότερα το 49-39. Κάπου εκεί η Εθνική έχασε την συνοχή της και τη συγκέντρωσή της, ενώ έδειξε και σημάδια κόπωσης. Η Ρωσία, που με κύριο εκφραστή τον Αλέξεϊ Σβεντ, ροκάνισε την διαφορά στους 4 (49-45), ενώ ισοφάρισε και σε 51-51. Στο 30΄το σκορ έφτασε στο 53-51 με καλάθι του Γιάννη Μπουρούση.

Το κακό μομέντουμ για την Ελλάδα συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Σβεντ έστειλε τους Ρώσουε στο +7 (67-60), με την Εθνική να κυνηγά στο σκορ και να μειώνει στους 3 (67-64) και στο καλάθι (69-66). Το άστοχο τρίποντο του Σλούκα, έδωσε την ευκαιρία στον Κοστόφ να σκοράρει για το 70-66 στα 45’’ πριν το τέλος και μετά την χαμένη επίθεση της Ελλάδα τα πάντα κρίθηκαν. Ένα τρίποντο του Καλάθη και οι εύστοχες βολές των Ρώσων διαμόρφωσαν το τελικό 74-69.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 37-31, 53-51, 69-74.