Βαριά ήττα για την Εθνική, 93-61 η Σερβία

βαριά-ήττα-για-την-εθνική-93-61-η-σερβία-358341

Η Εθνική ομάδα γνώρισε την ήττα με 93-61 από την Σερβία στο Βελιγράδι, σε φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας εν όψει του Ευρωμπάσκετ. Η Ελλάδα παρουσιάστηκε άνευρη και χωρίς ενέργεια, δείχνοντας δυστοκία στην επίθεση και κακή προσαρμογή στην άμυνα.

Οι Σέρβοι προηγήθηκαν ακόμα και με 38 πόντους (93-55), με την Εθνική να υποπίπτει σε 15 λάθη και να έχει πολύ κακό ποσοστό με 8/30 τρίποντα και 19/54 σουτ.

Εκτός δωδεκάδας έμεινε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο, ο Θανάσης Αντετοκούνμπο και ο Γιώργος Μπόγρης. Για τη Σερβία δεν αγωνίστηκαν ο ανέτοιμος Τεόντοσιτς και οι τραυματίες Ραντούλιτσα, Σιμόνοβιτς και Νέντοβιτς.

Πλέον η Εθνική θα αντιμετωπίσει στο Λονδίνο την Παρασκευή και το Σάββατο τη Μεγάλη Βρετανία.

Μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, στη διάρκεια των οποίων οι δύο ομάδες έμειναν κοντά (6-4 στο 3’, 9-6 στο 4’40’’), η Σερβία έδειξε να θέλει να πατήσει το γκάζι, ξεκινώντας από την άμυνά της. Η Ελλάδα πάλι προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, φτάνοντας στο 19-15 (9’) με τον Γιάννη Μπουρούση να αφήνει την μπάλα στο καλάθι στον αιφνιδιασμό. Τα λεπτά που ακολούθησαν ήταν τα λιγότερο παραγωγικά για την Εθνική Ελλάδας.

Οι Σέρβοι πίεσαν, οδήγησαν την ελληνική ομάδα σε λάθη και το αποτέλεσμα ήταν ένα 17-0, το οποίο διαμόρφωσε το 38-15 (15’). Από το 9’ το επόμενο εντός πεδιάς εύστοχο σουτ ήρθε για την ελληνική ομάδα στο 16’10’’ με ένα γκολ φάουλ από τον Νίκο Παππά με το πρώτο μισό να κλείνει 45-22.

Ο Μπογκντάνοβιτς έστειλε τη διαφορά στο +28 (50-22, 21’10’’) με τους Μπουρούση και Πρίντεζη να οδηγούν στο 52-29 (23’10’’). Η Σερβία όμως συνέχισε να κάνει το δικό της παιχνίδι με τον Μπόμπαν Μαριάνοβιτς από τη γραμμή να στέλνει τη διαφορά στο +30 (66-36, 28’51’’).

Οι δύο ομάδες έψαξαν ακόμη πιο βαθιά στους πάγκους τους στην τέταρτη περίοδο. Η Σερβία έφτασε στο 75-40 (32’30’’), 79-43 (34’) και το 87-50 (36’30’’). Λίγο αργότερα πάτησε παρκέ για πρώτη φορά με την Εθνική Ανδρών ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με τον αγώνα να κλείνει με το τελικό 93-61.