EUROPA LEAGUE: Βατή κλήρωση για ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκό και Πανιώνιο

Τελευταία ενημέρωση: 2017-07-15, 18:07:24
EUROPA LEAGUE: Βατή κλήρωση για ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκό και Πανιώνιο

O ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει την πρωτάρα στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις Ολιμπίκ Ντόνετσκ. Το πρώτο ματς θα γίνει στις 27 Ιουλίου στην Ουκρανία και η ρεβάνς μία εβδομάδα αργότερα (3/8) στην Τούμπα.

Την Καμπάλα από το Αζερμπαϊτζάν ή τη Γιαγκελόνια Μπιάλιστοκ από την Πολωνία θα αντιμετωπίσει ο Παναθηναϊκός στον Γ΄ προκριματικό γύρο του Europa League.

Το πρώτο παιχνίδι θα γίνει στις 27 Ιουλίου στη Λεωφόρο και η ρεβάνς στις 3 Αυγούστου. Να σημειωθεί ότι Καμπάλα και Γιαγκελόνια ήρθαν ισόπαλες 1-1 στο πρώτο μεταξύ τους ματς στο Αζερμπαϊτζάν, άρα οι Πολωνοί έχουν τον πρώτο λόγο για την πρόκριση.

 Τη Μακάμπι Τελ Αβίβ ή την KR Ρέικιαβικ από την Ισλανδία θα αντιμετωπίσει ο Πανιώνιος στον Γ΄ προκριματικό γύρο του Europa League, εφόσον βέβαια οριστικοποιήσει την πρόκρισή του επί της Γκόριτσα, την επόμενη εβδομάδα στη Σλοβενία. Η ισραηλινή ομάδα επικράτησε 3-1 εντός έδρας στο πρώτο ματς με την KR, και λογικά θα είναι αυτή που θα φιλοξενήσει τους «κυανέρυθρους» στο πρώτο παιχνίδι, στις 27 Ιουλίου, με τη ρεβάνς να γίνεται στις 3 Αυγούστου στη Νέα Σμύρνη.

Αναλυτικά τα ζευγάρια που προέκυψαν είναι τα εξής:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-Γκαμπάλα (Αζερμπαϊτζάν)/Γιαγκελόνια (Πολωνία)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)/Ρέικιαβικ (Ισλανδία)-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Ολιμπίκ Ντόνετσκ (Ουκρανία)-ΠΑΟΚ

Στουρμ Γκρατς Αυστρία)/Μλάντοστ Ποντγκόριτσα (Μαυροβούνιο)-Φενερμπαχτσέ (Τουρκία)

Κράσνονταρ (Ρωσία)-Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία)/Λίνγκμπι (Δανία)

Αϊντχόφεν (Ολλανδία)-Οσιγεκ (Κροατία)/Λουκέρνη (Ελβετία)

Νόρκεπινγκ (Σουηδία)/Τρακάι (Λιθουανία)-Σκεντίγια (ΠΓΔΜ)/Ελσίνκι (Φινλανδία)

Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία)/Μλάντα Μπόλεσλαβ (Τσεχία)-Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν)/Σκεντέρμπεου (Αλβανία)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)-Βαντούζ (Λουξεμβούργο)/Οντ (Νορβηγία)

Αούστρια Βιέννης (Αυστρία)-Πρόγκρες Νίντερκορν (Λουξεμβούργο)/ΑΕΛ (Κύπρος)

Ντιναμό Βουκουρεστίου (Ρουμανία)-Αθλέτικ Μπιλμπάο (Ισπανία)

Αρκα Γκντίνια (Πολωνία)-Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) ή Μίντιλαντ (Δανία)

Εστερσουντς (Σουηδία)/Γαλατασαράϊ (Τουρκία)-Ιντερ Μπακού (Αζερμπαϊτζάν)/Φολα Ες (Λουξεμβούργο)

Μπορντό (Γαλλία)-Νόμε Καλιου (Εσθονία)/Βιντεότον (Ουγγαρία)

Μακάμπι Τελβ Αβίβ (Ισραήλ)/Ρεϊκιαβικ KR (Ισλανδία)-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ/Γκόριτσα (Σλοβενία)

Βαλέτα (Μάλτα)/Ουτρέχτη (Ολλανδία)-Χάουγκεσουντ (Νορβηγία)/Λεχ Πόζναν (Πολωνία)

Κραϊόβα (Ρουμανία)-Μίλαν (Ιταλία)

Μπρόντμπι (Δανία/Βάασα (Φινλανδία)-Χάϊντουκ Σπλιτ (Κροατία)/Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία)

Γάνδη (Βέλγιο)-Αλτάχ (Αυστρία)/Ντιναμό Μπρεστ (Λευκορωσία)

Αστρα Τζιούρτζιου (Ρουμανία)/Ζίρε (Αζερμπαϊτζάν)-Ολεξάντρια (Ουκρανία)

Εβερτον (Αγγλία)-Ρουζομπέροκ (Σλοβακία)/Μπραν (Νορβηγία)

Αμπερντίν (Σκωτία)/Σιρόκι Μπρίγεκ (Βοσνία)-Απόλλων Λεμεσσού (Κύπρος)/Ζαρια Μπαλτι (ΠΓΔΜ)

Ιρτις Πάβλονταρ (Καζακστάν)/Ερυθρός Αστέρας Βελιγραδίου (Σερβία)-Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)

Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ)/Μπότεφ Πλόβντιβ (Βουλγαρία)-Μαρίτιμο (Πορτογαλία)

Ζενίτ Αγ.Πετρούπολης (Ρωσία)-Τρέντσιν (Σλοβακία)/Μπνέϊ Γεχούντα (Ισραήλ)

Μαρσέιγ (Γαλλία)-Οστάνδη (Βέλγιο)

Φράϊμπουργκ (Γερμανία)-Βαλούρ Ρέϊκιαβικ (Ισλανδία)/Ντομζάλε (Σλοβενία)

Κορκ Σίτι (Ιρλανδία)/ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)-Ραμποτνίτσκι (ΠΓΔΜ)/Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία)

Ζελέζνιτσαρ (Βοσνία)/ΑΙΚ Στοκχόλμης (Σουηδία)-Μπράγκα (Πορτογαλία)

Λιέπαγια (Λετονία)/Σούντουβα (Λιθουανία)-Σιόν (Ελβετία)

Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν στις 27 Ιουλίου και οι επαναληπτικοί στις 3 Αυγούστου.

 

 

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
1
+
6
=