Επιστρέφει θριαμβευτής ο ΝΟΒΑ από το Πανελλήνιο ΟΠΕΝ καταδύσεων

επιστρέφει-θριαμβευτής-ο-νοβα-από-το-π-432153

Σταθερά στο δρόμο των επιτυχιών βαδίζει ο ΝΟΒΑ, με τους αθλητές του να εντυπωσιάζουν μετά την ολοκλήρωση του Πανελληνίου πρωταθλήματος ΟΠΕΝ και Α’-Δ’ κατηγοριών καταδύσεων που διεξήχθη από την Πέμπτη 8 Ιουνίου, έως και χθες Κυριακή 11, στο κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ.

Ρεπορτάζ: ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΚΟΥΝΤΕΛΙΑ

Οι καταδύτες του ΝΟΒΑ κατέκτησαν 21 μετάλλια, μεταξύ των οποίων αρκετά χρυσά και ασημένια τόσο από τους έμπειρους, όσο και από τους πρωτοεμφανιζόμενους σε πρωτάθλημα που αναμφίβολα τα επόμενα χρόνια θα διαπρέψουν. Ο ΝΟΒΑ αναδείχθηκε πρωταθλητής στις κατηγορίες Γ’ και Δ’, με 181 βαθμούς, όντας παράλληλα πρώτος στα κορίτσια και δεύτερος αγόρια. Επιπλέον, οι Βολιώτες ήταν 3οι στην κατηγορία ΟΠΕΝ, με 32 βαθμούς, παίρνοντας τη 2η θέση στις γυναίκες. Επίσης, σε ότι αφορά τις κατηγορίες Α’ και Β’, οι καταδύτες της πόλης μας εκ νέου 3οι με 62 βαθμούς, όντας 2οι στα κορίτσια.

Επιπρόσθετα, σε ιδιαίτερα υψηλό συναγωνισμό οι Βολιώτες αθλητές κατετάγησαν σε ιδιαίτερα υψηλές θέσεις, σε όλα τα αγωνίσματα. Το πρωτάθλημα στην κατηγορία ΟΠΕΝ πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, ενώ πρωταθλήτρια στις κατηγορίες Α’ και Β’ ήταν η Αργώ. Η δυναμική αρχή για τους Βολιώτες καταδύτες έγινε στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, όπου κατέκτησαν 4 μετάλλια. Συγκεκριμένα, χρυσή ήταν η Σταυρούλα Χαλέμου στα 3μ. Δ’ κατηγορίας με 165.50, ενώ ασημένια ήταν η Ιωάννα Τσοκανάκη με 152.80. Στην ίδια κατηγορία, στα αγόρια, χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο ΝΟΒΑ με τον Γρηγόρη Μήτρου, που συγκέντρωσε 198.60. Η επιτυχία των καταδυτών της πόλης μας ολοκληρώθηκε με το ασημένιο μετάλλιο που κατέκτησαν η Ευρυδίκη Σιώρου και η Ευαγγελία – Μαρία Λαγαρά στα 3μ. Συχρονισμένων Α’ Β’ κατηγορίας, με 185.82.

Στη δεύτερη ημέρα της διοργάνωσης, η συγκομιδή των μεταλλίων διευρύνθηκε κατά 9 ακόμη μετάλλια, με τους καταδύτες του ΝΟΒΑ να ξεπερνούν τον εαυτό τους. Η αρχή έγινε στα 3μ. Τραμπολίνο Β’, με την Ευαγγελία – Μαρία Λαγαρά να κατατάσσεται 2η, με 264.10., για να ακολουθήσουν ένα χρυσό και ένα ασημένιο μετάλλιο με τις Σταυρούλα Χαλέμου και Ιωάννα Τσοκανάκη, που βαθμολογήθηκαν με 163.20 και 129.25 στο 1μ. Τραμπολίνο Δ’ κατηγορίας. Η Χαλέμου κατέκτησε και ένα ακόμη ασημένιο μετάλλιο στα 3μ. Τραμπολίνο Γ’ με 227,45.

Μία ακόμη διάκριση ήρθε και για τον Γρηγόρη Μήτρου, στο 1μ. Τραμπολίνο Δ’, όπου πήρε και πάλι το χρυσό μετάλλιο, με 164.75. Μάλιστα, ήταν 1ος και στα 3μ. Τραμπολίνο Γ’, με 274,50. Λαγαρά και Καρανάσιου κατέκτησαν το ασημένιο και χάλκινο μετάλλιο στο 1μ. Τραμπολίνο Α’ κατηγορίας, βαθμολογούμενες με 265,50 κι 263,50, ενώ ένα ακόμη ασημένιο μετάλλιο ήρθε από τις Ευρυδίκη Σιώρου και Ευαγγελία – Μαρία Λαγαρά, στα 3μ. Τραμπολίνο Συγχρονισμένων Καταδύσεων, εκεί όπου συγκέντρωσαν 187,26.

Η πολύ καλή κατάσταση στην οποία βρίσκονται οι καταδύτες του ΝΟΒΑ συνεχίστηκε και προχθές Σάββατο 10 Ιουνίου, στην Τρίτη ημέρα της κορυφαίας εσωτερικής διοργάνωσης, όπου και ήρθαν ακόμη 4 μετάλλια για τους Βολιώτες αθλητές. Οι συνήθεις ύποπτοι… Γρηγόρης Μήτρου (1ος, Πλατφόρμα Δ’ κατηγορίας, 2ος 1μ Τραμπολίνο Γ’), Σταυρούλα Χαλέμου (1η Πλατφόρμα Δ’ κατηγορίας), Ευαγγελία-Μαρία Λαγαρά (1η 1μ. Τραμπολίνο Β’ κατηγορία) ξεχώρισαν και πάλι φέρνοντας νέα μετάλλια.

Αργυρό μετάλλιο κατέκτησε η Αλίκη Καρανάσιου στα 3μ. Τραμπολίνο ΟΠΕΝ, χθες Κυριακή, τελευταία ημέρα της διοργάνωσης με 152, 15 βαθμούς, ενώ λίγο νωρίτερα είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο στο 1μ. του ίδιου αγωνίσματος, με 160,05, την ώρα που η Λαγαρά ήταν 2η με 166.45. Ο Γρηγόρης Μήτρου κατέκτησε ένα ακόμη χρυσό μετάλλιο στα Σταθερά της Γ’ κατηγορίας, με 240,00, ολοκληρώνοντας έτσι την πολύ επιτυχημένη πορεία του στη διοργάνωση. Παράλληλα και η Σταυρούλα Χαλέμου, στο ίδιο αγώνισμα πανηγύρισε μία ακόμη πρωτιά, βαθμολογούμενη με 224, 40.