Μια ανάσα από την άνοδο η Νίκη Βόλου, παίρνοντας μεγάλο διπλό στους Σοφάδες

μια-ανάσα-από-την-άνοδο-η-νίκη-βόλου-πα-481038

Ακόμη ένα βήμα για την επιστροφή της στις εθνικές κατηγορίες έκανε η Νίκη Βόλου, καθώς πέρασε άνετα από την έδρα των Σοφάδων με 87-59, κάνοντας το 3/3 και είναι πλέον μία ανάσα από τον μεγάλο στόχο της ανόδου. Ο Μπόγδανος οδήγησε για άλλη μία φορά την επίθεση των κυανόλευκων με 25 πόντους, με τους Παπούλια και Τσώλη να προσθέτουν 19, με την ομάδα του Λάμπρου Πρέκα να φτάνει εύκολα στο τρίτο ροζ φύλλο στα μπαράζ.

ΓΣ Σοφάδων-Νίκη Βόλου 59-87
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και ήταν εύστοχοι έξω από την γραμμή των τριών πόντων, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα 12-6 με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται στο 14-12 για τους Σοφάδες. Το 2ο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για ένα ρόλο, με τη Νίκη Βόλου να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή της και να χτυπάει όλες τις αδυναμίες των γηπεδούχων στην άμυνα. Οι κυανόλευκοι κατάφεραν να σκοράρουν 34 πόντους και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 33-46, με τους Μπόγδανο και Παπούλια να είναι οι… μπροστάρηδες σ’ αυτή την προσπάθεια, έχοντας βάλει με αυτόν τον τρόπο τις βάσεις για την τελική επικράτηση.

Οι Σοφάδες προσπάθησαν να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του αγώνα, με τη Νίκη όμως να κρατάει τη διαφορά σταθερά πάνω από τους 10 πόντους. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 50-62, με τον Τσώλη να απαντάει με 7 σερί πόντους στο τέλος της περιόδου και να κάνει το 50-69 στο 30’. Στην τελευταία περίοδο δεν μπορούσε να αλλάξει τίποτα, με την ομάδα των Σοφάδων να χρησιμοποιεί και τους νεαρούς παίκτες, με τους κυανόλευκους να φτάνουν εύκολα στη νίκη με 59-87. Πλέον στη Νίκη Βόλου σκέφτονται τον αγώνα του ερχόμενου Σαββάτου, και πάλι κόντρα στην ομάδα των Σοφάδων, όπου με νίκη θα έχει γίνει το πλέον αποφασιστικό βήμα για την επάνοδο των κυανόλευκων στις εθνικές κατηγορίες.

Δεκάλεπτα: 14-12, 33-46, 50-69, 59-87
ΓΣ ΣΟΦΑΔΩΝ (Κομποδιέτας): Γ. Παππάς, Ζιάκας 5 (1), Δαουλάρης, Παπαδημητρίου 3, Ασημακόπουλος 3 (1), Τρ. Ζωιτσάκος 6 (1), Κόγιας 4, Μανόπουλος 11 (2), Σταμούλης , Τσιαμούρας 15 (4), Δίκαρος 12.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας-Τσιριγωτάκης): Τζίνης, Κοντογιάννης, Γεωργαντάς, Παπούλιας 19 (1), Γιωτόπουλος 8 (2), Μπόγδανος 25 (3), Τσαβές 4, Βλήτσιος, Τσώλης 19 (2), Διγενής 2, Μαυροφώτης 6, Τοκατλίδης 4.