Αποκλείστηκε ο Παναθηναϊκός

αποκλείστηκε-ο-παναθηναϊκός-487297

Με τον Παναθηναϊκό να… στερεύει επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο, η Φενερμπαχτσέ «έγραψε» άνετα το 3-0 στη σειρά των πλέι οφ της Euroleague και προκρίθηκε και φέτος με «sweep» στο φάιναλ φορ της Πόλης. Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας «έπεσαν» στην «Fenerbahche Ulker Sports Arena» με το τελικό 79-61, στον τρίτο και τελευταίο προημιτελικό, και για πέμπτη διαδοχική χρονικά έχασαν το… τρένο της πρόκρισης για την τελική φάση της διοργάνωσης (σ.σ. τελευταία φορά που είχαν προκριθεί σε φάιναλ φορ ήταν το 2012). Στον αντίποδα, οι Τούρκοι θα βρεθούν στην τελική φάση για τρίτη διαδοχική χρονιά (3η σερί με sweep) και περιμένουν τον νικητή του ζευγαριού Ρεάλ Μαδρίτης-Νταρουσάφακα για να μάθουν τον αντίπαλό τους στον ημιτελικό του φάιναλ φορ της Πόλης (19-21/5).

Οι «πράσινοι» επιδόθηκαν σε ρεσιτάλ… αστοχίας στο τρίτο δεκάλεπτο (2/6δ., 1/6τρ., 5/8β.), με τη Φενέρμπαχτσέ να τους «τιμωρεί», να ξεφεύγει και εκμεταλλευόμενη και την αμυντική… καθίζηση του Παναθηναϊκού στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου να εκτοξεύει τη διαφορά σε μη αναστρέψιμα επίπεδα (+23, 69-46 στο 35’)…

Από τον Παναθηναϊκό, που μέτρησε μόλις 5/20 τρίποντα, προσπάθησαν μόνο Ρίβερς (16π.) και Σίνγκλετον (12π.), ενώ από τη Φενέρ, η οποία «σκότωσε» τους φιλοξενούμενους από τα 6.75 (13/27), ο Μπογκντάνοβιτς (10π.) αποφάσισε να κάνει… συντήρηση δυνάμεων, μετά τις εξωπραγματικές του εμφανίσεις στο ΟΑΚΑ, δίνοντας τη… σκυτάλη της επίθεσης σε Ντίξον (13π.), Νάναλι (12π.), Ντατόμε (10π.), Κάλινιτς (10π.) και Ούντο (10π., 10ρ.)

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-30, 52-42, 79-61

Η Φενερμπαχτσέ κατάφερε να αιφνιδιάσει στα πρώτα λεπτά τον Παναθηναϊκό και εκτελώντας από την περιφέρεια (Ντατόμε και Σλούκας από τα 6.75) και κοντά στο καλάθι (Βέσελι) προηγήθηκε στο 4’ με 11-4. Ωστόσο, οι «πράσινοι» ανασυντάχθηκαν στην άμυνα, εξάντλησαν τα 24’’ των επιθέσεων τους, αξιοποίησαν τα επιθετικά ριμπάουντ και με τον Καλάθη να δίνει το έναυσμα με προσωπικό σερί 5-0 (1 τρίποντο) έτρεξαν σερί 8-0 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά (12-11). Οι Τούρκοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά με τον Μπογκντάνοβιτς να έχει «κολλήσει» στην «πράσινη» άμυνα (0π. στο α’ δεκ.) δεν μπόρεσαν να εξασφαλίσουν και πάλι μία διαφορά, με το πρώτο δεκάλεπτο να τους βρίσκει στο +1 (18-17). Με τον Φελντέιν να μπαίνει «ζεστός» στη δεύτερη περίοδο (5 διαδοχικοί πόντοι, 1 τρίποντο) το «τριφύλλι» προηγήθηκε ακόμη και με +4 (22-18 στο 11’), αλλά διαδοχικά λάθη έφεραν τη Φενέρ και πάλι μπροστά στο σκορ (27-16 στο 15’). Ωστόσο, με την είσοδο του Γιάννη Μπουρούση στο παρκέ ο Ομπράντοβιτς έστησε τους «δίδυμους πύργους» (Βέσελι, Ούντο) απέναντί του και ο Παναθηναϊκός έχασε την ισορροπία του. Την ίδια στιγμή οι «πράσινες» επιθέσεις του τελευταίου πενταλέπτου δεν βρήκαν στόχο, η εμμονή από τα 6.75 (3/12 στο πρώτο ημίχρονο) στοίχισε και με την Φενέρ να βρίσκει και πάλι ισορροπία σε άμυνα και επίθεση ο Παναθηναϊκός βρέθηκε γρήγορα στο -9 (37-28 στο 19’), για να πάρει τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο -7 (37-30).

Με τον Μπογκντάνοβιτς να ενεργοποιείται επιθετικά στην τρίτη περίοδο και τον Βέσελι να… μοιράζει μπλοκ η τουρκική ομάδα εκτόξευσε στο 23’ για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (+11, 44-33). Ο Παναθηναϊκός, με τον Παππά να πατάει παρκέ στο τρίτο δεκάλεπτο, έδεσε την άμυνα του, κράτησε στους 8 πόντους τη Φενέρ μέχρι το 30’, αλλά προδόθηκε από την επίθεση (2/6δ., 1/6τρ., 5/8β/ στο γ’ δεκ.), με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να μπαίνει χωρίς… άγχος στην τέταρτη περίοδο (52-42). «Πράσινα» λάθη, αποδιοργανωμένη άμυνα και 3/3 τρίποντα από Νάναλι, Μπογκντάνοβιτς και Ντίξον έφεραν τον Παναθηναϊκό με το… καλημέρα της τέταρτης περιόδου σε μειονεκτική θέση. Συγκεκριμένα, ο φωτεινός πίνακας έγραψε στο 33’ το +19 (63-44) για την τουρκική ομάδα, μετά από επιμέρους σκορ 11-2, με τον… αποσυντονισμένο Παναθηναϊκό να σηκώνει… λευκή πετσέτα μέχρι το τελικό 79-61.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα (Ιταλία), Ρόκα (Πορτογαλία), Ρίζικ (Ουκρανία)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Ούντο 10, Μαχμούτογλου, Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 10 (2), Μπένετ, Σλούκας 6 (1), Νάναλι 12 (3), Βέσελι 6, Κάλινιτς 10 (1), Ντίξον 13 (4), Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 10 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 12, Νίκολς, Ρίβερς 16 (3), Τζέιμς 8, Φώτσης 4, Παππάς 1, Φελντέιν 6 (1), Γκιστ 7, Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης, Καλάθης 5 (1).
*Στο φάιναλ φορ της Πόλης προκρίθηκε και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, κερδίζοντας εκτός έδρας την Μπασκόνια με 90-88, σημειώνοντας τις τρεις νίκες.
*Στο μεταξύ, Ολυμπιακός και Αναντολού Εφές είναι στο 1-1, μετά την νίκη των Τούρκων στον δεύτερο αγώνα στο ΣΕΦ, και πλέον οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν σήμερα για τον τρίτο αγώνα της σειράς(19:30) στην Κωνσταντινούπολη.