Πήρε το βαθμό, όχι το διπλό

πήρε-το-βαθμό-όχι-το-διπλό-558398

Σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο υπό συνεχή βροχή, Αχιλλέας Νεοκαισάρειας και Ρήγας Φεραίος έμειναν στο 1-1, για την 20η αγωνιστική του 2ου ομίλου, της Γ΄ Εθνικής, με τους Βελεστινιώτες να έχουν ευκαιρίες να φύγουν με το διπλό.

Η ομάδα του Λάκη Μπακάλη άνοιξε το σκορ με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Σπαθής στο 24’, αλλά 4 λεπτά αργότερα, ο Παγωνίδης ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, με το 1-1 να μένει έως το τέλος του παιχνιδιού, στο Δημοτικό γήπεδο Νεοκαισάρειας.

Τις πρώτες χαμένες ευκαιρίες του Ρήγα στο 4’ και στο 7’ με τους Γκίκα και Χατζηαθανασίου αντίστοιχα, διαδέχτηκαν κάποιες καλές στιγμές για τους γηπεδούχους, με τον Παπαγιάννη να μην ανησυχεί ιδιαίτερα.

Για να φτάσουμε στο 24’ όταν ο Γκίκας κέρδισε πέναλτι, με τον Σπαθή να το εκτελεί εύστοχα, πλασάροντας δεξιά και στέλνοντας τον Κούζα στην άλλη γωνία. Ωστόσο, η χαρά των Βελεστινιωτών κράτησε λίγο, καθώς στο 28’ ο Παγωνίδης… με τη βοήθεια και της βροχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Παπαγιάννη, που δεν μπόρεσε να σώσει την εστία του.

Ο τερματοφύλακας του Ρήγα κράτησε το μηδέν, στο 38’ σε προβολή του Φωκαΐδη, μπλοκάροντας την μπάλα, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μια σέντρα- σουτ του Κυπτίου από τ’ αριστερά στο 41’ που έδιωξε ο Κούζας σε κόρνερ.

Καλύτερα μπήκε ο Ρήγας στο δεύτερο μέρος, έχοντας μάλιστα και δοκάρι με τον Σέττο στο 54’, οποίος έκανε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ, το οποίος ακουμπώντας το οριζόντιο δοκάρι του Κούζα, πέρασε άουτ. Νέα ευκαιρία χάθηκε για τον Ρήγα στο 60’, έπειτα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Γκίκας, με τους Μπόρα και Αλεξίου να μη μπορούν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Κι ενώ η βροχή δυνάμωνε, οι προσπάθειες των παικτών των δυο ομάδων δυσκόλευαν περισσότερο. Σουτ του Σπαθή στο 77’ απέκρουσε σωτήρια ο Κούζας, ενώ αρκετά άουτ πέρασε ένα σουτ του Γκάγκα στις καθυστερήσεις.

Το τελικό 1-1 αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση στους Βελεστινιώτες, που μπορούσαν να φύγουν με τους 3 βαθμούς της νίκης από τη Νεοκαισάρεια, εάν ήταν λίγο πιο αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ Ν. – ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 1-1

Δημοτικό γήπεδο Νεοκαισάρειας

Σκόρερ: 28’ Παγωνίδης-24’ πεν. Σπαθής

Διαιτητής: Γκορτσίλας (Μακεδονίας)

Βοηθοί: Αϊναλή, Χαδήμογλου (Μακεδονίας)

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΕΟΚΑΙΣΑΡΕΙΑΣ: (Καμπερίδης) Κούζας, Λαζαρίδης, Δερμίσης, Σκέντος, Παγωνίδης, Τουλκερίδης, Φωκαΐδης (61’ Ζώβλικας), Δημηνάς, Πετρουζέλλης, Νάκας, Μανίκας.
ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ: (Μπακάλης) Παπαγιάννης, Χατζηαθανασίου, Βουραζέρης, Γκάγκας, Σπάθης, Αλεξίου, Μπόρας, Γεωργατζής (78’ Καναβος), Κιπτίου, Γκίκας (70’ Χύσα), Σέττος.

Τηλυκράτης-ΑΕ Καραϊσκάκης διεκόπη

(αναβλήθηκε στο 15′ λόγω καταρρακτώδους βροχής με τον Καραϊσκάκη να προηγείται με 0-1)