Το 12/12 με εύκολη νίκη κόντρα στις Σέρρες πέτυχε ο Ολυμπιακός Βόλου

το-12-12-με-εύκολη-νίκη-κόντρα-στις-σέρρες-π-592331

Μετά από τη νίκη θρίλερ κόντρα στον Πιερικό/Αρχέλαο για την εξ αναβολής 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος, οι ερυθρόλευκες είχαν εύκολο έργο κόντρα στην ουραγό του βαθμολογικού πίνακα ομάδας των Σερρών, επικρατώντας με 75-47.

Οι παίκτριες του Μιχάλη Καπουρνιώτη ήλεγξαν τον ρυθμό από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλη ομάδα. Σουλτάνη και Ταντουρόφσκα ήταν για ακόμη μία φορά οι πρωταγωνίστριες για τις ερυθρόλευκες, ενώ η Ζέρβα δεν πήρε καθόλου αγωνιστικό χρόνο στο παιχνίδι. Ακόμα πιο θετικό από τη νίκη και τη συνέχιση του αήττητου σερί, θα πρέπει να θεωρείται η επιστροφή της Κυριατζίδου από τον τραυματισμό της, που την κράτησε για αρκετό καιρό μακριά από τα παρκέ και πλέον θα είναι σε θέση να βοηθήσει την ομάδα της.

Ολυμπιακός Β.-Σέρρες 75-47

Από την αρχή οι γηπεδούχες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, θέλοντας να αφήσουν πίσω την μέτρια εμφάνιση και την παρολίγο πρώτη τους ήττα στη σεζόν, και πήραν τα ηνία της αναμέτρησης και προηγήθηκαν γρήγορα με διψήφια διαφορά, με το τέλος της 1ης περιόδου να τις βρίσκει στο +11 (25-14). Στο 2ο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκες αύξησαν κι άλλο την πίεσή τους στην άμυνα, ενώ παράλληλα συνέχισαν να βρίσκουν εύκολα τρόπους για να φτάνουν στο αντίπαλο καλάθι. Η κόρνα του ημιχρόνου βρήκε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 46-22. Στην 3η περίοδο δεν άλλαξε τίποτα, με τις ερυθρόλευκες να διατηρούν με σχετική άνεση την διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα, ενώ στο 25’ έφτασε ακόμα και τους 32 (64-36) με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 64-42. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να ρίχνει εμφανώς τον ρυθμό και να φτάνει στην τελική επικράτηση με σκορ 75-47. Τώρα οι ερυθρόλευκες επικεντρώνονται στον δύσκολο εκτός έδρας αγώνα με τη Σταυρούπολη.

Δεκάλεπτα: 25-14, 46-22, 64-42, 75-47

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: (Καπουρνιώτης-Μπορίνος) Κυριατζίδου 5 (1), Παγκαλίδου 7, Νούλα 4, Ταντουρόφσκα 17 (5), Σουλτάνη 19, Χούτα, Αγαγιώτου 8 (2), Αγκάνη, Δημητριάδου 3, Κοτσιάφτη.

ΣΕΡΡΕΣ: (Δώδος)Αγγειοπλάστη, Μαραγκού 12, Τόγα 8, Μπακιρτζίδου 4, Τζιαμπάζη 9 (3), Βλαχβέη 6 (1), Παπαδοπούλου 8, Στεφανίδου.