Με το δεξί στο β’ γύρο ο Βόλος 2004

με-το-δεξί-στο-β-γύρο-ο-βόλος-2004-435604

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι τα κορίτσια του Θωμά Μακρή πήραν αυτό που ήθελαν κόντρα στην Καλλιθέα, επικρατώντας με 1-0. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρησης ήταν η Ρουμάνα επιθετικός Ντούσα, που εκμεταλλεύτηκε ωραία μπαλιά της Μπαλαμούτη.

Ο αγώνας ήταν εξ αρχής δύσκολος και λόγω του δυνατού αέρα που φυσούσε στην περιοχή έγινε ακόμα πιο δύσκολος για τη βολιώτικη ομάδα. Ωστόσο οι παίκτριες του Θωμά Μακρή μπήκαν από την αρχή δυνατά στο γήπεδο με σκοπό να καθαρίσουν νωρίς το παιχνίδι. Το γκολ όμως δεν ερχόταν, παρά τις ευκαιρίες των Ντούσα (11’) και Γουγούση, επτά λεπτά αργότερα, με αποτέλεσμα το άγχος να κυριαρχεί στις προσπάθειες που έκαναν οι Βολιώτισσες. Μάλιστα λίγο έλλειψε η Καλλιθέα να ανοίξει το σκορ στο 28’, όταν το απ’ ευθείας φάουλ της Σαχινίδου βρήκε στο δοκάρι της Αναστασάκη.
Τελικά το γκολ που έδιωξε το άγχος από τον Βόλος 2004 και έφερε τους τρεις βαθμούς, επετεύχθη πριν το τέλος του ημιχρόνου και πιο συγκεκριμένα στο 42’ με τη Ντούσα όπως προαναφέραμε. Από ‘κει και πέρα στην επανάληψη η βολιώτικη ομάδα προσπάθησε και για ένα δεύτερο τέρμα ωστόσο τις δύο προσπάθειες της Ντούσα σταμάτησε η τερματοφύλακας Φαλιδά.

Καλλιθέα: Φαλιδά, Μωραΐτου (88’ Γεωργιάδη), ΒράΙκου, Μιχαλακίδη, Μαρινάκη, Νικολάου, Θέου, Σαχινίδου, Μελίσσου (71’ Κονταφούρη), Μυλωνά, Παντελάκη.

Βόλος 2004: Αναστασάκη, Δημητριάδη, Ζήγρα, Παπαδοπούλου, Μαλισιώρα, Μπαλαμούτη, Τσιρδάνη (80’ Σταμοπούλου), Γουγούση (60’ Χατζηλιόντα), Γιοβάνοβιτς, Σάργκε, Ντούσα.