Πρόκριση – θρίλερ για το Θρύλο

πρόκριση-θρίλερ-για-το-θρύλο-851206

Σε ένα ματς όπου σπάσανε καρδιές Παρτιζάν και Ολυμπιακός διεκδίκησαν το εισιτήριο του τελικού της Ευρωλίγκα με την ομάδα του Πειραιά να παίρνει την πρόκριση στον τελικό μετά από 13 χρόνια, επικρατώντας με 83-80 των Σέρβων στην παράταση, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει ξανά την Μπαρτσελόνα όπως στην Ρώμη το ’97.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι. Και αυτό γιατί η Παρτιζάν τον ανάγκασε να παίξει στο δικό της τέμπο. Οι παίκτες του Ντούσκο Βουγιόσεβιτς κατάφεραν να προηγηθούν με 10-2 κυρίως στην άμυνα τους, η οποία βέβαια ήταν ιδιαίτερα σκληρή με τους διαιτητές να επιτρέπουν κάθε επαφή. Ο Ολυμπιακός, όμως αντέδρασε. Ο άνθρωπος των οκτώ Φάιναλ Φορ, Θοδωρής Παπαλουκάς, ανέλαβε δράση.
Ο Παπαλουκάς έβαλε τη σπίθα στο πρώτο δεκάλεπτο και η φωτιά της αντεπίθεσης άναψε. Ο Μπουρούσης με τρίποντο έκανε το 22-22, ο Βασιλόπουλος ήταν συγκλονιστικός στα αμυντικά του καθήκοντα, Τεόντοσιτς και Σχορτσανίτης άντεξαν στο «ξύλο» των Σέρβων και έτσι οι Πειραιώτες με 33-28 στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η καλή άμυνα των Πειραιωτών τους διατηρούσε μπροστά και μάλιστα σε απόσταση ασφαλείας (39-34). Όσο και αν οι διαιτητές ήθελαν να διατηρούν την Παρτιζάν στο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός είχες τις λύσεις και συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα (44-39) με τους Μπουρούση και Βασιλόπουλο να δίνουν λύσεις σε άμυνα και επίθεση. Τεόντοσιτς και Κλέιζα πήραν την σκυτάλη από τους δύο Έλληνες διεθνείς και έτσι η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη προηγήθηκε με 51-45.

Η φάση, όμως, που άλλαξε τις ισορροπίες στο παιχνίδι συνέβη 1:30’’ πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Μπο ΜακΚάλεμπ έκλεψε τη μπάλα και αφού κάρφωσε με μανία στο καλάθι του Ολυμπιακού υπέστη τράβηγμα. Η φάση αυτή συσπείρωσε και ταυτόχρονα αφύπνισε τους Σέρβους οι οποίοι μείωσαν σε 51-50 με τρίποντο του Κέτσμαν για να τελειώσει το τρίτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες ισόπαλες (52-52).

Ο Ολυμπιακός… ξέχασε να μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο στο παρκέ με αποτέλεσμα οι Σέρβοι να το εκμεταλλευτούν και με την επιστροφή του Μπο ΜακΚάλεμπ να προηγηθούν με 60-54, έξι λεπτά πριν το τέλος του ημιτελικού. Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν αστραπιαία μετά το τάιμ άουτ του Παναγιώτη Γιαννάκη και με σερί 5-0 σε ένα λεπτό μείωσαν σε 60-59. Η ανατροπή των Πειραιωτών δεν περιορίστηκε στην μείωση του σκορ, αλλά με καλάθι του Τζος Τσίλντρες, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 63-62, δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιτελικού. Ο Μίλος Τεόντοσιτς με 2/2 βολές έγραψε το 65-62, αλλά ο Ντούσαν Κέτσμαν είχε την απάντηση και με τρίποντο ισοφάρισε σε 65-65. Ο Ολυμπιακός είχε κακή επιλογή στην επίθεση, η μπάλα έπαιξε άσχημο παιχνίδι στην ομάδα του Πειραιά και ο ΜακΚάλεμπ ξεχύθηκε στον αιφνιδιασμό για το 67-65, εφτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς, Ο Τεόντοσιτς, στην τελευταία επίθεση αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, αλλά ο Τζος Τσίλντρες με έπιασε τη μπάλα στην αέρα και την κάρφωσε στο καλάθι της Παρτιζάν για το 67-67.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη κατάφεραν να κάνουν όλα όσα δεν έκαναν στα σαράντα λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Είχαν ορθολογικές επιθέσεις στην επίθεση, έπαιξαν σκληρή άμυνα και είχαν και κάτι ακόμα.

Δεκάλεπτα: 17-15, 28-33, 52-52, 67-67, 80-83

Παρτιζάν (Βουγιόσεβιτς): Ρόμπερτς 5, ΜακΚάλεμπ 21, Κέτσμαν 11, Μιλόσεβιτς , Ράσιτς 5, Μπόζιτς 8, Μάριτς 17, Βέσελι 13, Ντέκιτς, Βράνιες.

Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 10, Πεν, Τσίλντρες 17, Βασιλόπουλος, Μπουρούσης 9, Κλέιζα 19, Μαυροκεφαλίδης, Μπέβερλι, Τεόντοσιτς 15, Σχορτσανίτης 11.