ΒΟΛΕΪ

Πάλεψε, αλλά ηττήθηκε

πάλεψε-αλλά-ηττήθηκε-844481

Εχοντας εξ’ αρχής δύσκολο έργο μπροστά της η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της Νίκης Βόλου πάλεψε, αλλά εν τέλει έχασε το Κύπελλο της ΕΣΠΕΚΕΛ στον τελικό που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής στο κλειστό γήπεδο Αλμυρού. Ο αγώνας είχε τα χαρακτηριστικά του απόλυτου ντέρμπι, με συνεχείς ανατροπές και μεγάλες συγκινήσεις. Τα κορίτσια του Χρήστου Γαλαζούλα αν και έχαναν με 1-0 σετ (25-20) κατάφεραν και έφεραν το σκορ στα ίσια αλλά και να προηγηθούν με 1-2 σετ (16-25, 19-25), δίνοντας τον καλύτερό τους εαυτό απέναντι σε μία πολύ πιο έμπειρη ομάδα, η οποία κατάφερε να φέρει το παιχνίδι σε ισοπαλία με 2-2 σετ και μετά από ένα πραγματικό θρίλερ στο 4ο σετ, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο τάιμπρέικ.Εκεί η ομάδα της Λαμίας, η οποία αναδείχθηκε φέτος και πρωταθλήτρια και κατέκτησε την άνοδο έναντι της Νίκης Βόλου στον τελικό, κατάφερε να σηκώσει και το κύπελλο, κάνοντας το νταμπλ στη Β’ Εθνική μετά και το 15-8 του 5ου και τελευταίου σετ.

Τα σετ: 25-20, 16-25, 19-25, 25-23 και 15-8.

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ (Ηλίας Αγγέλης): Χέλιου, Πολύζου, Νικολίτσα, Ζαχαρή, Παπαδοπούλου, Κόντρα, Τσιλαλή, Κακάβα, Μόσχου.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Χρήστος Γαλαζούλας): Ντάιμου, Αφέντου, Βλαχάκη, Λώλου, Γκαγκαδέλλη, Αυγερινού, Σταυρακοπούλου, Παππά, Δόλγυρα, Κολοβού, Βαΐτση, Χαλκιά.