Νέα ήττα για Μεταμόρφωση στο φινάλε του Super Cup

νέα-ήττα-για-μεταμόρφωση-στο-φινάλε-το-303887

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο Super Cup Θεσσαλίας η Μεταμόρφωση. Στο κλειστό Βάκης Παρασκευόπουλος και στο πλαίσιο της 5ης και τελευταίας αγωνιστικής της α’ φάσης του Θεσσαλικού Super Cup, το συγκρότημα του Θανάση Φλεβάρη ηττήθηκε από τον ΑΣ Καρδίτσας με 71-81. Η Μεταμόρφωση «πλήρωσε» την πολύ κακή απόδοση στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου με κακή ισορροπία στην άμυνα δέχτηκε 26 πόντους και σημείωσε μόλις 6, δίνοντας τη δυνατότητα στους Καρδιτσιώτες να μετατρέψουν το 21-24 του πρώτου δεκαλέπτου σε 30-50 στη λήξη του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι στην επανάληψη έδειξαν σημάδια ανάκαμψης και με κεντρικούς άξονες στην επίθεση τους Παρασκευά και Παπούλια μείωσαν σε 63-69 στο 34’. Ωστόσο, η ολική ανατροπή δεν ήρθε ποτέ, καθώς οι Γεωργίου και Θέος με δύο συνεχόμενα εύστοχα σουτ από τα 6.75 έφεραν την ομάδα και πάλι σε θέση ισχύος (63-75) στο 35’. Στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης τίποτα δεν άλλαξε, με τη Μεταμόρφωση να ρίχνει την αυλαία στο Super Cup με ήττα (71-81).

Δεκάλεπτα: 21-24, 30-50, 57-67, 71-81

ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ (Φλεβάρης): Ζήσης, Παπούλιας 13, Νάνης 10, Παρασκευάς 13 (2), Τσιτσιγιάννης 13 (1), Χαρχαρής, Γιωτόπουλος 12 (2), Ρόσιος 5, Σκαμάγκας 5 (1).

ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: Δεσπούλης 2, Γεωργίου 21 (6), Πανάρας 11 (3), Καμαριώτης 11 (1), Παπαδόπουλος 11, Αντωνίου 3 (1), Θέος 22 (2).