Εκανε πάρτι η Εθνική

εκανε-πάρτι-η-εθνική-400702

Οι Εφηβοι του Ηλία Παπαθεοδώρου επικράτησαν της -αήττητης μέχρι χθες- Τουρκίας με 77-54

Σε… πάρτι της Εθνικής Ελλάδας εξελίχθηκε ο «τελικός» με την Τουρκία, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18, με τη νίκη να έρχεται με το εντυπωσιακό 77-54. Κατάμεστο το Κλειστό της Ν. Ιωνίας, με τους Βολιώτες φιλάθλους να πανηγυρίζουν τη μεγάλη νίκη και να αποθεώνουν τους Ελληνες καλαθοσφαιριστές.

Σε έναν αγώνα «χωρίς αύριο» για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, στη μάχη που δίνει για πρόκριση στα προημιτελικά, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν σαρωτικοί. Απέναντι στους πρωτοπόρους του ΣΤ’ Ομίλου Τούρκους έκαναν εντυπωσιακή εμφάνιση και διατηρήθηκαν σε… τροχιά πρόκρισης στην οκτάδα. Απίστευτη εμφάνιση είχαμε από το Βασίλη Χαραλαμπόπουλο, που άγγιξε το triple double με 15 πόντους, δέκα ασίστ και οκτώ ριμπάουντ, ενώ δεν υστέρησαν και οι υπόλοιποι παίκτες, ο Γιώργος Παπαγιάννης με double double (15π. και 14 ριμπ.) και ο Διονύσης Σκουλίδας που «εξαφάνισε» τον Κορκμάζ, ο Νίκος Δίπλαρος που έδωσε άλλον ρυθμό με την είσοδό του στο παρκέ και οι Μιχάλης Λούντζης και Βασίλης Μουράτος. Τώρα, η Ελλάδα θέλει νίκη επί της Ρωσίας για να βρεθεί στους «8», σε διαφορετική περίπτωση θα περάσει μόνο εάν χάσει η Ιταλία από τη Βοσνία.

Σε θέση οδηγού μπήκε εξ αρχής η Ελλάδα, δείχνοντας τη διάθεσή της να φθάσει στην πολύτιμη νίκη, για να παραμείνει «ζωντανή» στο κυνήγι της πρόκρισης στα προημιτελικά. Παίζοντας με πάθος στην άμυνα και με σωστές επιλογές στην επίθεση, οι Έλληνες διεθνείς έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 20-8, ενώ προηγουμένως είχαν προηγηθεί και με +14 (6-20). Με εκπληκτική ευστοχία στα δίποντα (89% με 8/9 δίποντα), τη στιγμή που οι αντίπαλοι είχαν μόλις 3/16 σουτ εντός παιδιάς, η ελληνική ομάδα έλεγξε απόλυτα το ρυθμό. Οι συνήθεις ύποπτοι, Γιώργος Παπαγιάννης και Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, ξεχώρισαν έχοντας μόνο στην πρώτη περίοδο έξι πόντους και πέντε ριμπάουντ ο πρώτος και τέσσερις πόντους, πέντε ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ ο δεύτερος.

Στο ίδιο τέμπο συνέχισαν οι νεαροί διεθνείς μας, με δυνατή άμυνα και γρήγορο ρυθμό. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βγήκε στον αιφνιδιασμό και διατήρησε τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας (12-28 στο 13’). Το ξέσπασμα των Τούρκων (18-30), εκμεταλλευόμενοι τα αδικαιολόγητα λάθη των Ελλήνων, οδήγησε τον Ηλία Παπαθεοδώρου σε εσπευσμένο τάιμ άουτ, το οποίο αφύπνισε τους παίκτες του (18-33, τρία λεπτά αργότερα).

Η άμυνα ζώνης των αντιπάλων, όχι απλώς δεν κατέβασε το ρυθμό της Εθνική μας, αλλά έφερε τη διαφορά στη μεγαλύτερη μέχρι εκείνο το σημείο τιμή της, με τους Βασίλη Χρηστίδη και Διονύση Σκουλίδα να χτυπούν και μέσα στη ρακέτα και από την περιφέρεια (20-28 στο 17’). Το ημίχρονο έκλεισε στο 24-42, με το Βασίλη Μουράτο να πετυχαίνει τον όγδοο πόντο του σε 12’. Μοναδικό μελανό σημείο της «γαλανόλευκης», τα συνολικά δέκα λάθη της.

Με το πόδι στο… γκάζι μπήκαν οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου και στο δεύτερο μέρος και γρήγορα η ψαλίδα άνοιξε στους είκοσι πόντους (24-44, 27-47). Το καλάθι και φάουλ του Παπαγιάννη και το κλέψιμο και το καλάθι στον αιφνιδιασμό του Χαραλαμπόπουλου ξεσήκωσαν τα κατάμεστο κλειστό της Νέας Ιωνίας, με τη διαφορά να φθάνει στο +23 για τη χώρα μας στο 24’ (52-29), ενώ στο 29’ και πάλι με δράστη τον 18άχρονο φόργουορντ του Παναθηναϊκό διαμορφώθηκε το 37-63, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε και το τρίτο δεκάλεπτο.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν, φυσικά, το τέταρτο δεκάλεπτο. Ο ομοσπονδιακός τεχνικός «φρέσκαρε» την ομάδα, χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες του, ο ρυθμός δεν έπεσε όμως. Με τους Τούρκους να τα έχουν τελείως χαμένα και το Μιχάλη Λούντζη να ευστοχεί σε μία βολή, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους τριάντα πόντους (37-57 στο 32’) κι εκεί διατηρήθηκε μέχρι και το 36’ (44-74). Το τελικό αποτέλεσμα αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του ματς, με τους Έλληνες να πραγματοποιούν την καλύτερη εμφάνισή τους στο τουρνουά.

Διαιτητές: Ρίζικ (Ουκρανία), Μπρζιακ (Σλοβακία), Ροσό (Γαλλία).

Δεκάλεπτα: 8-20, 24-42, 37-63, 54-77.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ντερίν): Αλ 6, Γιλμάζ 2, Οντσέλ 6, Τασκιράν, Ούλκερ 3, Μπερίσα 2, Κορκμάζ 2, Ντουρμάζ 6, Γκαζί 17, Μπαϊράκ 2, Γιουρτσεβέν 6, Τουντς.

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαθεοδώρου): Λούντζης 9, Ντουζίδης, Μιλεντίγιεβιτς 2, Φλιώνης 1, Μιχαλούτσος, Μουράτος 8, Σκουλίδας 11, Χρηστίδης 7, Δίπλαρος 8, Σκορδάς, Παπαγιάννης 15 (14 ριμπ.), Χαραλαμπόπουλος 15 (8 ριμπ., 10 ριμπ.).