Η Σεβίλη σήκωσε για δεύτερη χρονιά το τρόπαιο του Europa League

η-σεβίλη-σήκωσε-για-δεύτερη-χρονιά-το-τ-497117

Η εκπληκτική Σεβίλη έκανε το back to back για 2η φορά στο Europa League και για δεύτερη σερί σεζόν κατάκτησε με πανηγυρικό τρόπο το τρόπαιο. Το συγκρότημα του Ουνάι Έμερι επιβλήθηκε με 3-2 της «πρωτάρας», Ντνίπρο, στον τελικό της διοργάνωσης που έγινε στη Βαρσοβία κι «έγραψε ιστορία», καθώς πέρασε στην κορυφή των κατακτήσεων με 4 Κύπελλα (σε ισάριθμους τελικούς), έναντι τριών της Γιουβέντους, της Ίντερ και της Λίβερπουλ. Παράλληλα, οι Ανδαλουσιάνοι με τη νίκη τους στον τελικό εξασφάλισαν την απευθείας είσοδό τους στους χρυσοφόρους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ της περιόδου 2015/2016.

Το πρώτο ημίχρονο του τελικού στο «Ναροντόβι» ήταν ίσως το πιο όμορφο σε ποιότητα και εξίσου αποτελεσματικό με τα πρώτα 45 λεπτά του αξέχαστου τελικού της σεζόν 2000/2001, όταν η Λίβερπουλ είχε προηγηθεί με 3-1 της Αλαβές. Οι δύο φιναλίστ αποδείχθηκαν άκρως ουσιαστικές, μόνο που το σφύριγμα της λήξης από τον Άτκινσον δεν βρήκε κάποια ομάδα προηγούμενη παρά τα 4 γκολ που μπήκαν.

Η Ντνίπρο αποδείχθηκε «σκληρό καρύδι», κατάφερε να προγηγηθεί στο 7΄ τον Κάλινιτς, αλλά το «come back» της Σεβίλης ήταν εντυπωσιακό και μέσα σε τέσσερα λεπτά η ομάδα του Ουνάι Έμερι δικαιολόγησε τον τίτλο του φαβορί που είχε. Ο Κριχόβιακ στο 28΄ ισοφάρισε με σουτ και με τον ίδιο τρόπο, στο 31΄, ο Μπάκα ανέτρεψε το σκηνικό για τους Ανδαλουσιάνους.

Τα πανηγύρια των Ισπανών κράτησαν 13 λεπτά. Ο αρχηγός των Ουκρανών, Ροτάν, στο 44ο λεπτό με εξαιρετικό φάουλ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Ρίκο και το 2-2 ήταν γεγονός και το σκορ του πρώτου μέρους.

Ο τελικός κρίθηκε από μία ανυποψίαστη φάση στο 73΄. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ήταν εξίσου γρήγορος με το πρώτο μισό, αλλά απουσίαζαν οι φάσεις. Ο Μπάκα, όμως, βρήκε τον τρόπο από τη μπαλιά του Βιτόλο κι ενώ είχαν προηγηθεί αρκετές κόντρες γύρω από την περιοχή της Ντνίπρο, να μπει στην περιοχή και να «σκοτώσει» με το αριστερό τον Μπόικο. Στο 79΄ ο Κολομβιανός έχασε απίστευτη ευκαιρία για το χατ-τρικ, με ο γκολκίπερ των Ουκρανών να κάνει την απόκρουση του αγώνα.

Διαιτητής: Μάρτιν Άτκινσον (Αγγλία)

Κίτρινες: Κανκάβα, Κάλινιτς, Ροτάν, Μάτος, Μπέζους – Κρικόβιακ, Καρίσο, Μπάκα

ΝΤΝΙΠΡΟ (Μίρον Μάρκεβιτς): Μπόικο, Φεντέτσκι, Ντούγκλας, Τσεμπεργιάσκο, Μάτος, Κανκάβα (85΄ Σανκόφ), Φέντορτσουκ (68΄ Μπέζους), Κονοπλιάνκα, Ροτάν, Ματέους, Κάλινιτς (78΄ Σελέζνιοφ).

ΣΕΒΙΛΗ (Ουνάι Έμερι): Ρίκο, Βιδάλ, Καρίσο, Κολότζιετζακ, Τρεμουλινάς, Εμπιά, Κριχόβιακ, Ρέγες (58΄ Κόκε), Μπανέγκα (90΄ Ιμπόρα) , Βιτόλο, Μπάκα (82΄ Γκαμεϊρό).

Η «χρυσή βίβλος» των τελικών

Η διοργάνωση άρχισε ως «Κύπελλο Πόλεων Διεθνών Εκθέσεων» το 1958 και από το 1972 μετονομάστηκε σε Κύπελλο UEFA, για να μετεξελιχθεί το 2010 σε Γιουρόπα Λιγκ. Στις 2 πρώτες χρονιές (1957/58 και 1958/59) αγωνίστηκαν μικτές ομάδες από τις πόλεις των διεθνών εκθέσεων.

Τα αποτελέσματα των τελικών, που μέχρι το 1997 ήταν διπλοί (με κεφαλαία οι νικήτριες):