Παραδόθηκε στον πρωτοπόρο Ερμή ο Γ.Σ. Αλμυρού

παραδόθηκε-στον-πρωτοπόρο-ερμή-ο-γ-σ-αλ-537530

Στην Αγιά ο Γ.Σ. Αλμυρού, χωρίς τους Βαλαμούτη, Θέο στη σύνθεσή του, δεν μπόρεσε να προβάλλει αντίσταση στον πρωτοπόρο Ερμή. Το συγκρότημα του Θανάση Φλεβάρη βρέθηκε από τα πρώτα λεπτά πίσω στο σκορ και δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο να απειλήσει τους γηπεδούχους, που πρόσθεσαν ένα ακόμη ροζ φύλλο αγώνα με 99-74. Αυτή ήταν η τέταρτη διαδοχική ήττα των Αλμυριωτών στα πλέι οφ ανόδου στη Γ’ Εθνική, που κρίνεται φυσιολογική, καθώς ο αντίπαλος έχει πολύ υψηλό μπάτζετ και αποτελεί το μεγάλο φαβορί του ομίλου. Για τους κυανόλευκους εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Καραγιώργος, που σημείωσε 31 πόντους με εννιά τρίποντα. Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον Γ.Σ. Αλμυρού, η εντός έδρας αναμέτρηση με τον Γ.Σ. Αμπελώνα στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Ο αγώνας

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έδειξαν τις διαθέσεις τους, καθώς προηγήθηκαν 11-2 και λίγο αργότερα εκτόξευσαν τη διαφορά στο +19 (28-9). Οι Αλμυριώτες με συνεχόμενα εύστοχα σουτ των Καραγιώργου και Σαμαρά μείωσαν σε 28-16, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ερμής ανέβασε και πάλι στροφές. Με όπλο την πιεστική άμυνα και το γρήγορο παιχνίδι στον αιφνιδιασμό έκλεισε το ημίχρονο στο 52-32. Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι με το πόδι πατημένο στο γκάζι σκόραραν ακατάπαυστα από τα 6.75, με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί 80-58. Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν ελεύθερα με εκατέρωθεν εντυπωσιακές φάσεις στις δύο ρακέτες και τον Ερμή να φτάνει με χαρακτηριστική άνεση στο τελικό 99-74.

Τα δεκάλεπτα: 28-16, 52-32, 80-58, 99-74

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ (Φλεβάρης): Σπύρας 2, Καραγιώργος 31 (9), Σαμαράς 12 (1), Στάμος 5, Καραμανλής 14 (1), Μητρουλάς 6, Χρηστομάνος 2, Κοντοστάθης, Κούτε, Σινάζος 2.