Απ’ ευθείας παραμονή για Ανάληψη

απ-ευθείας-παραμονή-για-ανάληψη-594651

Στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος ξεχώρισε η μεγάλη μάχη για την απευθείας παραμονή στην κατηγορία. Μεγάλη νικήτρια αναδείχθηκε η Ανάληψη η οποία επικράτησε με 75-70 και έμεινε στην Α1, ενώ η Α.Ε.Β.Δ θα δώσει αγώνα μπαράζ κόντρα στους Δαναούς Τρικάλων. Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις ξεχώρισε η εκτός έδρας επικράτηση του Γ.Σ. Αλμυρού κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου με 64-59, ενώ με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του ο Γ.Σ. Βόλου, που έχασε από το Δίλοφο με 79-60, αγωνιζόμενος με πολλούς νεαρούς παίκτες στη σύνθεσή του.

Ρεπορτάζ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΤΖΑΦΛΕΡΗΣ, ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Α.Ε.Β.Δ – Ανάληψη 70-75

Νικήτρια στο ντέρμπι παραμονής η Ανάληψη. Στο 1ο δεκάλεπτο καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με την περίοδο να τελειώνει με 18-19. Στην 2η περίοδο, οι φιλοξενούμενοι, κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά της τάξης των 10 πόντων και το ημίχρονο βρήκε την Ανάληψη μπροστά με 26-36. Στο 3ο δεκάλεπτο η ΑΕΒΔ έβαλε στον ρυθμό της την Ανάληψη και κατάφερε να μειώσει το σκορ και να ξαναμπεί στη διεκδίκηση τους αγώνα. Στο 30’ ο πίνακας έγραφε 49-51. Η τελευταία περίοδος ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα, με τους φιλοξενούμενους να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και να πανηγυρίζουν μία σπουδαία νίκη που τους κράτησε στην Α1 κατηγορία της ΕΣΚΑΘ.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 26-36, 49-51, 70-75

ΑΕΒΔ (Λότφι): Στύλλας 4, Σπανόπουλος, Αυλογιάρης, Καρπέτης 9, Ιωαννίδης, Βλάχος 7 (2), Κατσαφούρης 20 (2), Παπδήμας 17 (2), Ρόσσιος 2, Παλάτζας 10, Σιδηρόπουλος, Χαρχαρής 1

ΑΝΑΛΗΨΗ (Καμακάς): Ιλτσογλου 14 (2), Κ. Φωτιάδης, Γαλανάκης 13, Κοντάκης 6 (2), Συλεόπουλος 10, Φ. Φωτιάδης 15 (2), Ευαγγελινός, Τσακιρόπουλος 10, Στεργιούλας, Λουλούδης 6

Ολυμπιακός Β. – Γ.Σ. Αλμυρού 59-64

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν στην 1η περίοδο με 8-20. Στο 2ο δεκάλεπτο, ο Αλμυρός, συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και να διατηρεί τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά με +15 (24-39). Στην 3η περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να μειώσει, αλλά τον Αλμυρό να είναι καλύτερος, με το σκορ στο 30’ να είναι 41-53. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους στην τελευταία περίοδο. Προσπάθησαν για την ανατροπή, αλλά δεν απείλησαν, ουσιαστικά, τον Αλμυρό, ο οποίος έφυγε με το ροζ φύλλο από Β. Παρασκευόπουλος, με τελικό αποτέλεσμα 59-64. Η ομάδα του Θανάση Φλεβάρη κατέκτησε, και επίσημα, τη 2η θέση και θα διεκδικήσει την άνοδο στα μπαράζ.

Τα δεκάλεπτα: 8-20, 24-39, 41-53, 59-64

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Μαυρομιχάλης): Αχριάνης 3, Καλογερόπουλος 10 (2), Αλεξίου 15 (3), Παυλόπουλος 7, Καραθάνος 4, Φωσσές 8, Αναστασόπουλος 2, Μαυροφώτης 6, Θέος 4, Παραλίκης.

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ (Φλεβάρης): Σπείρας, Καραγιώργος 15 (1), Σαμαράς 15 (1), Συνάζος, Αναγνωστόπουλος 3 (1), Καραμανλής 7, Στάμος 2, Μητρουλάς 5 (1), Χριστομάνος 7 (1), Θέος 10 (1), Κοντοστάθης.

Δίλοφο – Γ.Σ. Βόλου 79-60

Με ήττα έπεσε η αυλαία των αγωνιστικών υποχρεώσεων του Γ.Σ. Βόλου. Οι μαυραετοί που παρατάχτηκαν με πολλούς νεαρούς παίκτες στη σύνθεσή τους και χωρίς τους Τσαβέ, Τσαπραϊλη και Ζαρογιάννη ηττήθηκαν στο Δίλοφο από την τοπική ομάδα με 79-60. Στην πρώτη περίοδο, το νεανικό σύνολο των Κοσμάτου – Ντάκη μπήκε νωθρά στο παρκέ, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με 10-0, ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +9 (27-18). Η άνοδος στην απόδοση των Γκουγκουτούδη και Καραρήγα έδωσε κάποιες λύσεις στους φιλοξενούμενους, με την ομάδα του Διλόφου, ωστόσο, να διατηρεί διψήφια διαφορά πόντων στη λήξη του ημιχρόνου (45-35). Σο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με προεξάρχοντες τους Ράπτη και Μηλιώνη εκτόξευσαν τη διαφορά στο +18 (65-47. Η τελευταία περίοδος αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με το Γυμναστικό να γνωρίζει την ήττα με 79-60 και να τερματίζει στη 3η θέση, κερδίζοντας όμως πολλούς ταλαντούχους παίκτες για το μέλλον.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 45-35, 65-47, 79-60

ΓΣ ΔΙΛΟΦΟΥ: Μηλιώνης 10 (2), Χαιρετίδης 6, Βαρδακούλης, Γκορτζίλας 5 (1), Ράπτης 22, Σταυρόπουλος 2, Ντόνας 11, Φλώρος, Τζούμας 9 (1), Αποστολάκης 11.

ΓΣ ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Βαλαγιάννης, Κωστούλας 9 (1), Δεμίρης 2, Παλάσκας, Σουλιώτης 6, Χατζόπουλος 12 (2), Δραγατσίκης 1, Καραρήγας 13 (2), Γκουγκουτούδης 17 (2).

Τα αποτελέσματα (18η, τελευταία αγωνιστική)

Κεραυνός Λ. – Νίκαια 49-52

Ερμής Αγ. – Σπάρτακος Λ. 89-63