Βήμα παραμονής για Νίκη Βόλου, επικράτησε εύκολα με 56-80 του Πανεδεσσαϊκού

βήμα-παραμονής-για-νίκη-βόλου-επικράτ-594668

Την πρώτη της εκτός έδρας νίκη, σ’ ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι, κατάφερε να πάρει η Νίκη Βόλου. Οι παίκτες του Σπύρου Στρατίκη απέδωσαν καλό μπάσκετ και κατάφεραν να φύγουν από την Εδεσσα μ’ ένα σπουδαίο ροζ φύλλο. Οι κυανόλευκοι μπήκαν δυνατά από την αρχή του παιχνιδιού και έδειξαν πόσο ήθελαν το παιχνίδι, καθώς δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά από τους γηπεδούχους και στο μεγαλύτερο διάστημα προηγούνταν με μεγάλη διαφορά. Δυναμικό παρών έδωσε ο κόσμος της Νίκης Βόλου με αρκετούς φίλους της ομάδας να ταξιδεύουν στην Εδεσσα.

Από την αρχή του αγώνα οι φιλοξενούμενοι… πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκαν με 6-10 (4:45’). Η Νίκη ήταν πολύ καλύτερη στο 1ο δεκάλεπτο και ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια τιμή, με την περίοδο να κλείνει στο 11-24. Στη 2η περίοδο οι κυανόλευκοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και η διαφορά ήταν στο +13 (26-39) 2’ πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους και τη διαφορά να έχει εκτοξευθεί στους 21 πόντους (26-47). Στο 2ο ημίχρονο, η Νίκη Βόλου διατήρησε την καλή της εικόνα. Δεν άφησε περιθώρια σε κανένα σημείο του αγώνα στους γηπεδούχους να πιστέψουν ότι μπορούν να διεκδικήσουν κάτι θετικό. Στο 27’ το σκορ ήταν 36-56, ενώ στην 4η περίοδο, 6’ πριν τη λήξη, οι κυανόλευκοι ήταν μπροστά με 49-71. Η διαφορά έμενε σταθερά στους 20 πόντους, με το τελικό σκορ να είναι 56-80.

Τα δεκάλεπτα: 11-24, 26-47, 38-64, 56-80

ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ (Αναστασιάδης): Καρνάβας 21, Μπίνος Ε., Τρυγωνιάρης Δ., Σπανός 21 (5), Γιουρτσής, Χρήστου 4 (1), Τρυγωνιάρης Η., Τσάμης 3, Μπίνος Μ., Μακρόπουλος, Κληντσάρης 4, Θεοδώρου 3 (1).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στρατίκης): Τζίνης 28 (3), Οικονόμου, Λατσίνογλου, Βασδέκης 2, Κατσαλής 6 (2), Τσώλης 21 (1), Βλήτσιος 2, Τάσσος 10, Κέτουλας 3, Τοκατλίδης 8.

Ανακοίνωση εξέδωσε το Blue Club, δίνοντας συγχαρητήρια στην ανδρική και στη γυναικεία ομάδα μπάσκετ της Νίκης Βόλου για τις επιτυχίες που σημείωσαν.