Κλείδωσε την παραμονή η Μεταμόρφωση

κλείδωσε-την-παραμονή-η-μεταμόρφωση-594681

Στο κλειστό Βάκης Παρασκευόπουλος, η Μεταμόρφωση πραγματοποίησε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία, καθώς επιβλήθηκε με 83-76 της Βόνιτσας. Το συγκρότημα του Αντώνη Μυριτζή είχε εντυπωσιακό ξεκίνημα, καθώς έφτασε στο +20 (31-11) στο τέλος του πρώτο δεκαλέπτου, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 45-28. Στο δεύτερο μέρος οι κιτρινόμαυροι, με κορυφαίους σε απόδοση παίκτες τους Παπούλια και Καραγεώργο, που πέτυχαν 20 και 19 πόντους αντίστοιχα, έφτασαν χωρίς καρδιοχτύπια στο τελικό 83-76.

Ρεπορτάζ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΤΖΑΦΛΕΡΗΣ

Οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο δεκάλεπτο και με συνεχόμενα εύστοχα σουτ από την περιφέρεια με τους Καραγεώργο, Παπούλια και Νάνη έφτασαν στο +20 (31-11). Στη δεύτερη περίοδο οι κιτρινόμαυροι βρήκαν επιπλέον επιθετικές λύσεις από τον Παλάσκα, με αποτέλεσμα να διατηρήσουν σημαντικό προβάδισμα και να κλείσουν το ημίχρονο στο +17 (45-28). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με καταιγισμό τριπόντων από τους Μανδαλάκη και Τιτσώνη μάζεψαν κάπως τη διαφορά (63-52) στο τέλος της περιόδου. Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού, η Μεταμόρφωση, παρά την πίεση που δέχτηκε, βρήκε τις κρίσιμες στιγμές μεγάλα σουτ από τους Καραγεώργο και Παπούλια, φτάνοντας στο πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα με 83-76.

ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ (Μυριτζής): Καραγεώργος 19 (5), Παπούλιας 20 (1), Παλάσκας 10, Νάνης 9 (1), Διανέλλος 9, Αγκρής 3 (1), Σκαμάγκας 5, Γιωτόπουλος 4, Ζήσης 4.

ΒΟΝΙΤΣΑ (Μπαλάσκας): Τσιτσώνης 20 (6), Μανδαλάκης 43 (6), Μαζαράκης 4, Κοκάρας 2, Παπανελόπουλος 2, Μπουρσινός 5 (1).