Υπέκυψε στην ανωτερότητα του πρωτοπόρου

υπέκυψε-στην-ανωτερότητα-του-πρωτοπό-753554

Στο ΕΑΚ, ο Ολυμπιακός του Μιχάλη Καπουρνιώτη δεν τα κατάφερε απέναντι στην πρωτοπόρο ομάδα του Ελληνικού, γνωρίζοντας την ήττα με το ευρύ 97-45. Οι ερυθρόλευκες που παρατάχτηκαν στο παρκέ χωρίς τη Σκοπιανή Ταντουρόφσκα, αλλά και την Σαρακατσάνη, στάθηκαν ανταγωνιστικά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στην συνέχεια δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων, με αποτέλεσμα να χάσουν την επαφή με το σκορ.

Ρεπορτάζ : ΘΑΝΑΣΗΣ ΤΖΑΦΛΕΡΗΣ

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το συγκρότημα του Μιχάλη Καπουρνιώτη βρήκε κάποιες λύσεις με τις Σουλτάνη και Δεληγιάννη και μπόρεσε να κρατήσει κάποια επαφή με το σκορ (13-27). Στη συνέχεια το Ελληνικό ανέβασε στροφές και με καταιγισμό εύστοχων σουτ από τα 6.75 εκτόξευσε τη διαφορά στο +32 (23-55) στη λήξη του ημιχρόνου. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι φιλοξενούμενες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 13 εύστοχα τρίποντα. Στην επανάληψη το σκηνικό παρέμεινε ίδιο. Η ομάδα της Αθήνας με επιθετικό πλουραλισμό και τη Σταμάτη να μοιάζει ασταμάτητη από τα 6.75, έφτασε σε μια άνετη επικράτηση με 97-45.

Δεκάλεπτα:13-27,23-55,29-77,45-97

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 8, Πόπιντσιουκ, Αρτεμισίου, Αγαγιώτη 5 (1), Σουλτάνη 12, Ζέρβα 8, Ζήτη 2, Αρτεμισίου Ι., Κατσιοπούλου, Δεληγιάννη 10.

ΕΛΛΗΝΙΚΟ (Καπογιάννη): Παπαμιχαήλ 6, Σταμάτη 18 (6), Καλογήρου 2, Κοσμά 12 (1), Μαγκλάρα, Μπαλτά 11 (3), Νικολαΐδου 11, Τζόνσον 4, Μπόνη 12 (2), Φουράκη Β. 5 (1), Φουράκη Σ. 16.