ΕΣΚΑΘ: Εντός έδρας νίκες για Γ.Σ. Βόλου και Ανάληψη

εσκαθ-εντός-έδρας-νίκες-για-γ-σ-βόλου-κ-753562

Στην 7η στροφή της Α1 ΕΣΚΑΘ, ο Γ.Σ. Βόλου έκαμψε τη σθεναρή αντίσταση του Σπάρτακου Λάρισας με 69-65, ενώ και η Ανάληψη πήρε με χαρακτηριστική άνεση το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας στο ΕΑΚ του Διλόφου με 69-57. Αντίθετα, με ήττες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους ο Γ.Σ. Αλμυρού, η Α.Ε.Β. Διμηνίου και ο Ολυμπιακός Βόλου. Η ήττα των ερυθρόλευκων στη Λάρισα από τον Κεραυνό, οδήγησε στην παραίτηση του Λάμπρου Πρέκα.

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ, ΘΑΝΑΣΗΣ ΤΖΑΦΛΕΡΗΣ

Γ.Σ. Βόλου – Σπάρτακος Λ. 69 – 65

Ο Γ.Σ. Βόλου, αν και είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού, καρδιοχτύπησε στο τέλος, φτάνοντας τελικά σε μια αγχωτική νίκη επί του μαχητικού Σπάρτακου Λάρισας με 69-65. Μεγάλος πρωταγωνιστής των μελανόλευκων σε ένα ακόμη παιχνίδι ο Ζαρογιάννης, που έδωσε πολύτιμες λύσεις στο τέλος, ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση στους 26 πόντους. Το ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολύ καλό για το συγκρότημα των Κοσμάτου – Ντάκη. Στο 5’ ο Γ.Σ. Βόλου βρέθηκε μπροστά με 19-8, αλλά ο Σπάρτακος αντέδρασε και με προεξάρχοντα στην επίθεση τον Καραδήμα, μείωσε σε 21-17 στο τέλος της περιόδου. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους στη συνέχεια και με όπλο την άμυνα διατήρησαν μια διψήφια διαφορά πόντων μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου +12 (39-27). Η εικόνα στην αναμέτρηση παρέμεινε αναλλοίωτη και στην τρίτη περίοδο που βρήκε τους ασπρόμαυρους μπροστά με 61-52. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Σπάρτακος μπήκε δυνατά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού. Με πολλά επιθετικά ριμπάουντ αλλά και τους Μπακούια και Καραδήμα να πετυχαίνουν κρίσιμα καλάθια, οι Λαρισινοί μείωσαν σε 62-59 στο 39’. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Ζαρογιάννης με 4/5 βολές χάρισε μια πολύτιμη νίκη στην ομάδα του με 69-65.

Δεκάλεπτα: 21-17, 39-27, 51-42, 69-65
Γ.Σ. ΒΟΛΟΥ (Κοσμάτος-Ντάκης): Βαλαγιάννης, Κωστούλας 2, Τσαπραΐλης 15, Παλάσκας, Σουλιώτης 2, Χατζόπουλος 7, Τσαβές 6, Χατζηεφραιμίδης, Χαντζάκος 2, Δεμίρης 2, Γκουγκουτούδης 7, Ζαρογιάννης 26.
ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ Λ. (Καλέσιος): Μπακούιας 13, Μουργαρούλης, Αδαμόπουλος 3 (1), Μουράτης, Καφάσης 6, Σπύρου 4, Ντάλος 9, Τσιβόπουλος, Παπαϊωάννου, Κρικώνης 5 (1), Καραδήμας 25 (2).

Ανάληψη – Δίλοφο 69-57

Στο ΕΑΚ η Ανάληψη έδωσε συνέχεια στις επιτυχίες, επικρατώντας πιο εύκολα από ότι δείχνει το σκορ του Διλόφου με 69-57. Οι κυανέρυθροι πήραν από την αρχή τα ηνία στο παιχνίδι, διατηρώντας διψήφια διαφορά πόντων στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και έχοντας κορυφαίους σε απόδοση τους Κοντάκη και Γ. Ίλτσογλου με 23 και 16 πόντους αντίστοιχα. Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους στο +8 (39-31). Στη συνέχεια το συγκρότημα των Καμακά – Βλιώρα πάτησε γκάζι, φτάνοντας σε μια άνετη επικράτηση με 69-57.

Δεκάλεπτα: 25-19, 39-31, 52-43, 69-57

ΑΝΑΛΗΨΗ (Καμακάς-Βλιώρας): Ίλτσογλου Γ. 16 (2), Φωτιάδης Κ., Γαλανάκης 3 (1), Κοντάκης 23 (5), Φωτιάδης Φ. 9 (3), Παπαζήσης 5, Βαρδακώστας, Λουλούδης 6, Συλεόπουλος 7.

Γ.Σ. Αλμυρού – Ερμής Αγιάς 73-86

Για ένα ημίχρονο οι παίκτες του Θανάση Φλεβάρη ήταν πολύ ανταγωνιστικοί. Στο 1ο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν πολύ εύστοχες κι αυτό οδήγησε το σκορ σε υψηλά επίπεδα με την περίοδο να τελειώνει 21-23. Στη 2η περίοδο τα υψηλά ποσοστά συνεχίστηκαν και για τις δύο ομάδες, με τον Αλμυρό να είναι συνεχώς μέσα στο παιχνίδι και τους φιλοξενούμενους να περνάνε μπροστά με 3 πόντους, μ’ ένα τρίποντο ακριβώς στη λήξη του ημιχρόνου (43-46). Στο 2ο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους και αυτό τους οδήγησε στο να πάρουν μία διαφορά 7-8 πόντων, την οποία διατηρούσαν σχετικά άνετα, με την 3η περίοδο να κλείνει με το σκορ στο 59-68. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η εικόνα ήταν η ίδια, με τον Ερμή να διατηρεί την υπέρ του διαφορά και τους γηπεδούχους να μην μπορούν να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του αγώνα. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους 10 πόντους στα τελευταία λεπτά, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 73-86. Αξίζει να αναφερθεί ότι στο περιθώριο της αναμέτρησης βραβεύτηκε από τους γηπεδούχους ο παίκτης του Ερμή, Νέστορας Κόμματος, για την προσφορά του στο θεσσαλικό μπάσκετ.

Δεκάλεπτα: 21-23, 43-46, 59-68, 73-86

Γ.Σ. ΑΛΜΥΡΟΥ: Σπείρας 6 (1), Καραγέωργος 14 (2), Σαμαράς 17, Αναγνωστόπουλος 8 (2),Μητρουλάς 5 (1), Θέος 9 (1), Στάμος 10, Βαλαμούτης 4, Χρηστομάνος.

Κεραυνός Λάρισας – Ολυμπιακός Βόλου 66-58

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για την ομάδα του Λάμπρου Πρέκα, η οποία ήταν κυρίαρχη στο 1ο δεκάλεπτο, που τελείωσε με σκορ 14-26. Στη 2η περίοδο, ο Ολυμπιακός, συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα στο σκορ, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 30-37. Στο 2ο ημίχρονο η ροή του αγώνα άλλαξε τελείως. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να παίρνουν τον έλεγχο του αγώνα, με την 3η περίοδο να τελειώνει με σκορ 49-50. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κεραυνός πέρασε μπροστά στο σκορ και δεν… ξανακοίταξε πίσω. Το πολύ καλό 4ο δεκάλεπτο των Λαρισαίων, σε συνδυασμό με τις κακές επιλογές στην επίθεση για τους ερυθρόλευκους, οδήγησαν στο τελικό 66-58.

Δεκάλεπτα: 14-26, 30-37, 49-50, 66-58

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ: Καραβασώλης 14 (2), Καραβάκας 3 (1), Γκαγκανάσιος 20 (2), Καραγάσιος 4, Σκίφτας 3, Ντελής, Παπαγεωργίου 6, Γεωργάκης 13 (1), Μπεχλιβάνος 13 (1), Κοϊτσάνος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β.: Καλογερόπουλος 12, Μακρίδης 1, Ντίκας 8, Παυλόπουλος 8, Αλεξίου, Φωσσές 16, Αναστασόπουλος 6, Κατσουλάρης, Μαυροφώτης 5 (1), Βασιλείου 2, Αχριάνης, Παραλίκης.

Νίκαια – Α.Ε.Β. Διμηνίου 67-52

Δεν μπόρεσε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από τη Λάρισα η Α.Ε.Β. Διμηνίου. Στην 1η περίοδο το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα και την περίοδο να κλείνει με 21-19. Στο 2ο δεκάλεπτο, η ΑΕΒΔ, πίεσε στην άμυνα, γεγονός που την έφερε μπροστά με έναν πόντο στο ημίχρονο (31-32). Στο 2ο ημίχρονο η Νίκαια πήρε τα ηνία του αγώνα και ολοκλήρωσε την 3η περίοδο προηγούμενη στο σκορ με 50-44. Το 4ο δεκάλεπτο αποδείχθηκε διαδικαστικού χαρακτήρα, με τη Νίκαια να αυξάνει την ήδη υπάρχουσα υπέρ της διαφορά και την κόρνα της λήξης να τη βρίσκει νικήτρια με 67-52.

Δεκάλεπτα: 21-19, 31-32, 50-44, 67-52

Α.Ε.Β. ΔΙΜΗΝΙΟΥ: Στύλλας 6, Ρόσσιος 7, Καρπέτης 13, Ιωαννίδης 1, Βλάχος 3, Κατσαφούρης 9, Σπανόπουλος, Κοψιαλής 5, Σιδηρόπουλος 2, Χαρχαρής 7.

Η επόμενη αγωνιστική (8η)

Κεραυνός Λ. – Γ.Σ. Βόλου, Ολυμπιακός Β. – Νίκαια, ΑΕΒΔ – Γ.Σ. Αλμυρού, Ερμής Αγιάς – Ανάληψη , Δίλοφο – Σπάρτακος.

Α2 ΕΣΚΑΘ

Στην 7η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΘ. με σημαντικές εντός έδρας νίκες συνέχισαν οι B.C Βόλος και Ιωνας. Αντίθετα δεν τα κατάφεραν οι Νέοι Αθλητές Νίκης, που ηττήθηκαν στη Λάρισα από τη Νίκαια 2012, με 53-46.

Αδμητος – B.C. Βόλος 50-49

Δεκάλεπτα: 13-15, 22-31, 39-35, 50-49

ΑΔΜΗΤΟΣ ΒΕΛ.: Λογοθέτης, Κλειτσογιάννης, Τσαντόπουλος 2, Μητσιάς 2, Σαράντης, Κλειτσάς 3(1), Σδρούλιας 16, Κανούλης 26(1), Χατζηθεοδώρου 1.

B.C. ΒΟΛΟΣ: Λάλας 14 (2), Μαγκούφας 5, Αγγελόπουλος 2, Μαντάς, Καρασάββας 4, Νιαώτης, Τζαλαβρέτας 2, Γαβαλάς 2, Παπαπαναγιώτου 2, Γιάνναρος 10, Φλέκας Χατζηνικολάου 7 (1).

Νίκαια 2012 – Ν.Α. Νίκης 53-46

Δεκάλεπτα: 18-20, 29-30, 42-37, 53-46

ΝΙΚΑΙΑ 2012 (Πατάκης Δ.): Μπελαλίδης 16, Χαλιαμπάλιας Ρ., Χαλιαμπάλιας Σ. 6, Τσιμπίδας, Παρασκευόπουλος 5, Κούτρας 2, Ουζούνης 4, Κατσιλούλης 8 (2), Αμπντάλα 6, Μπόζαρλης, Σταμογιαννόπουλος 6.
Ν.Α. ΝΙΚΗΣ (Κασαπίδης): Μανωλόπουλος 7, Καρσέλας 3 (1), Μουχάρεμ 2, Σαπούνης, Καραθανάσης Γ. 11, Μακρόπουλος, Τύμπας 9, Νικολόπουλος Χ. 12, Αγάλου-Λωρίτης 2.