ΠΟΛΟ

Με… περίπατο στα ημιτελικά

με-περίπατο-στα-ημιτελικά-702114

Με χαρακτηριστική άνεση η Εθνική μας ομάδα πήρε το εισιτήριο για το σημερινό Ημιτελικό -κόντρα στις ΗΠΑ (19.45)- του 10ου Παγκοσμίου πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης που διεξάγεται στο Βόλο.

Νίκησε πολύ εύκολα με 16 – 5 χθες τη Βρετανία, με τη δεύτερη να σκοράρει για πρώτη φορά στο 6.51’’ του τρίτου 8λέπτου (9 – 1).Είναι η τέταρτη φορά που η Ελλάδα βρίσκεται σε ημιτελικά αντίστοιχης διοργάνωσης (1995, 1997, 2005 οι προηγούμενες). Έχει έτσι δύο ευκαιρίες, σήμερα και την Κυριακή, για να φτάσει σε κάποιο μετάλλιο που θα είναι το δεύτερο σε αντίστοιχη διοργάνωση μετά το χρυσό στην Πράγα το 1997.

Το παιχνίδι φυσικά δεν αντέχει κριτικής ανάλυσης, με τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων να είναι εμφανής. Όμως, η διάθεση και ο στόχος των κοριτσιών μας να «καθαρίσουν» από την αρχή τον αγώνα, ήταν χαρακτηριστικά του παιχνιδιού της Εθνικής μας ομάδας, αυτή τη φορά.

Είχε συνεπώς την ευκαιρία και ο Γιώργος Μορφέσης να χρησιμοποιήσει όλες τις παίκτριες του, με τις μικρότερες να παίρνουν χρόνο συμμετοχής.

ΕΛΛΑΔΑ – ΒΡΕΤΑΝΙΑ 16 – 5

(5 – 0, 4 – 0, 3 – 2, 4 – 3)

Διακύμανση

Α’ 8ΛΕΠΤΟ: 1 – 0 Διαμαντοπούλου Β. (5μ.), 2 – 0 Πλευρίτου Μαργ. (φ), 3 – 0 Κοντογιάννη (περιφέρεια), 4 – 0 Διαμαντοπούλου Β. (περιφέρεια), 5 – 0 Πλευρίτου Ελ. (περιφέρεια).

Β’ 8ΛΕΠΤΟ: 6 – 0 Διαμαντοπούλου Β. (περιφέρεια), 7 – 0 Κότσια (περιφέρεια), 8 – 0 Καλογεράκου (π/π), 9 – 0 Ξενάκη (π/π).

Γ’ 8ΛΕΠΤΟ: 9 – 1 Νίξον (π/π), 9 – 2 Χέσκεθ (π/π), 10 – 2 Καλογεράκου (κόντρα), 11 – 2 Πλευρίτου Μαργ. (φ), 12 – 2 Κοντογιάννη (πέναλτι).

Δ’ 8ΛΕΠΤΟ: 12 – 3 Έλιοτ (περιφέρεια), 12 – 4 Χέσκεθ (πέναλτι), 13 – 4 Πλευρίτου Ελ. (π/π), 14 – 4 Πλευρίτου Ελ. (περιφέρεια), 14 – 5 Χακ (φ), 15 – 5 Ξενάκη (φ), 16 – 5 Καλογεράκου (π/π).

Ελλάδα (Γιώργος Μορφέσης): Διαμαντοπούλου Χρ. (Τερεφού), Μπενέκου Άλκ., Διαμαντοπούλου Β. 3, Χυδηριώτη Ι., Πλευρίτου Ελ. 3, Ξενάκη 2, Καλογεράκου 3, Πλευρίτου Μαργ. 2, Κότσια 1, Σώρα, Μπενέκου Ι., Κοντογιάννη 2.

4/6 π/π, 1/2 πέναλτι, 1 5μ., 3 φουνταριστός, 6 περιφέρεια, 1 κόντρα.

Βρετανία (Νικ Χουμ): Σμιθ, Τάσκερ, Κράιμς, Τζίλμπερτ, Τσάντερτον, Χέσκεθ 2, Ταφατζόλι, Νίξον 1, Χακ 1, Ντην, Έλλιοτ 1, Όσκροφτ, Τόμπσον.

2/6 π/π, 1/1 πέναλτι, 1 φουνταριστός, 1 περιφέρεια.

Διαιτητές: Φλορεστάνο (Βραζιλία) – Μακάι (Καναδάς).

Το σημερινό πρόγραμμα

Ολοι οι σημερινοί αγώνες θα διεξαχθούν στο Εθνικό Κολυμβητήριο. Αρχικά οι αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 9 – 12 και 5 – 8 και στη συνέχεια οι δύο Ημιτελικοί.

14.45 Ουζμπεκιστάν – Ουκρανία (Θέσεις 11 – 12)

16.00 Νέα Ζηλανδία – Καναδάς (Θέσεις 9 – 10)

17.15 Βρετανία – Ουγγαρία (Θέσεις 5 – 8)

18.30 Αυστραλία – Ιταλία (Θέσεις 5 – 8)