Διπλή πρόκριση στην επόμενη φάση για τη Βολιώτικη υδατοσφαίριση

Τελευταία ενημέρωση: 2018-04-16, 18:42:52
Πρωτιά για τον ΟΥΚ Βόλου
Διπλή πρόκριση στην επόμενη φάση για τη Βολιώτικη υδατοσφαίριση

«Διπλή» επιτυχία κατέγραψε και πάλι η Βολιώτικη υδατοσφαίριση, που θα έχει δύο εκπροσώπους στην Γ’ φάση του εφηβικού πρωταθλήματος.

Ρεπορτάζ: ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΚΟΥΝΤΕΛΙΑ

ΟΥΚ Βόλου και Νίκη Βόλου κατέκτησαν την πρώτη και δεύτερη θέση αντίστοιχα, με 9 και 6 βαθμούς στον Ομιλο Θεσσαλίας που ολοκληρώθηκε στο κολυμβητήριο της Ν. Ιωνίας «Β. Πολύμερος», παίρνοντας άνετα την πρόκριση στις 25 καλύτερες ομάδες. Μαζί τους, στην επόμενη φάση προκρίθηκε και ο ΓΣ Περιστερίου συγκεντρώνοντας 3 βαθμούς, ενώ ο ΝΟ Λάρισας που δεν κατάφερε να σημειώσει νίκη, αποκλείστηκε.

Τα παιχνίδια ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέροντα με αμφότερες τις Βολιώτικες ομάδες να κερδίζουν τις πρώτες τους αναμετρήσεις, απέναντι στο ΝΟ Λάρισας και ΓΣ Περιστερίου αντίστοιχα. Οι δύο ομάδες εξασφάλισαν την πρόκρισή τους ήδη από χθες Κυριακή το πρωί, η Νίκη επικρατώντας της ομάδας του Περιστερίου και ο ΟΥΚ Βόλου του ΝΟ Λάρισας. Το ντέρμπι ανάμεσα σε ΟΥΚ και Νίκη, χθες το απόγευμα θα έκρινε την πρωτιά στον Όμιλο, την οποία κατέκτησε η τυπικά γηπεδούχος ομάδα, με 8-6, παίρνοντας τους τρεις βαθμούς.

Σημειώνεται ότι η Γ’ φάση θα διεξαχθεί το τριήμερο 22-25 Ιουνίου, ενώ η κλήρωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 23 Μαΐου στα γραφεία της ΚΟΕ. Οι 25 ομάδες που προκρίθηκαν είναι: Ολυμπιακός, ΑΟ Παλαιού Φαλήρου, ΑΝΟ Γλυφάδας (Α’ Όμιλος Αττικής), ΝΟ Βουλιαγμένης, Πανιώνιος, ΑΕ Χαϊδαρίου (Β’ Όμιλος Αττικής), ΝΟ Χίου, Εθνικός, Ηλυσιακός (Όμιλος Χίου), ΠΑΣ Φοίβος, ΚΕ Κοζάνης (Α’ Όμιλος Θεσσαλονίκης), ΠΑΟΚ, Ηρακλής (Β’ Όμιλος Θεσσαλονίκης), Μακεδονικός, Πύρρος Ιωαννίνων, ΝΕ Λάρισας (Γ’ Όμιλος Θεσσαλονίκης), Παναθηναϊκός, ΝΟ Πατρών, ΝΕ Πατρών (Όμιλος Πάτρας), ΝΟ Χανίων, Νηρέας Γέρακα, ΝΟ Ρεθύμνου (Όμιλος Ηρακλείου), Νίκη Βόλου, ΟΥΚ Βόλου και ΓΣ Περιστερίου (Όμιλος Βόλου).

Τα αποτελέσματα:

Όμιλος Θεσσαλίας - Κολυμβητήριο Ν. Ιωνίας

1η αγωνιστική

Νίκη Βόλου-ΝΟ Λάρισας             10-4

ΟΥΚ Βόλου-ΓΣ Περιστερίου         13-6

2η αγωνιστική

Νίκη Βόλου-ΓΣ Περιστερίου        9-5

ΟΥΚ Βόλου-ΝΟ Λάρισας               8-4

3η αγωνιστική

ΝΟ Λάρισας-ΓΣ Περιστερίου      2-11

ΟΥΚ Βόλου-Νίκη Βόλου                8-6

Βαθμολογία

1. ΟΥΚ Βόλου (29-16) 9

2. Νίκη Βόλου (25- 17) 6

3. ΓΣ Περιστερίου (22-24) 3

4. ΝΟ Λάρισας (10-29)   0

Τα ρόστερ:

Με προπονητή τον Γιώργο Ντόνα η ομάδα του ΟΥΚ Βόλου αγωνίστηκε με τους εξής υδατοσφαιριστές: Νάσιος Νίνος, Νάσιος Γιάννης, Βούλγαρης Παναγιώτης, Νασιάκος Αλέξανδρος, Κουφιδάκης Χρήστος, Βλιώρας Βασίλης, Γαργαλέτσος Απόστολος, Ντόνας Μάρκος, Τσιμπερίδης Βελλησάριος, Γεωργιάδης Γεράσιμος, Μπομπός Δημήτρης, Μορφωνιός Πάρης, Αντωνίου Στέφανος, Μπακαλάκης Δημήτρης, Χαραλαμπίδης Κωνσταντίνος, Μπένης Λευτέρης.

Οι αθλητές της Νίκης Βόλου, που έδωσαν δυναμικό παρών και στη δεύτερη φάση υπό τις οδηγίες του Δημήτρη Μπλάνα, είναι οι Γκατζούνας Μανώλης, Μόσιος Γιάννης, Γκανάτσιος Δημήτρης, Βάτσος Μάριος, Παγωνόπουλος Κώστας, Χαλατσόπουλος Δημήτριος, Παπακώστας Γιώργος, Κοκκινάκης Δημήτριος, Καλλιμόπουλος Γιώργος, Νιζάμης Αρης, Δαλιάνης Νίκος, Τσίχλας Στράτος, Τσίχλας Γιώργος, Στεφάνου Ευάγγελος, Γκανάτσιος Γιάννης, Παπαδημητρίου Κώστας.

 

 

 

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
6
+
3
=