ΠΟΛΟ

Νέες ήττες για ΟΥΚ και Νίκη Βόλου

νέες-ήττες-για-ουκ-και-νίκη-βόλου-518195

Η 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 υδατοσφαίρισης ανδρών δεν ήταν… τυχερή για τις ομάδες του Βόλου, καθώς Νίκη και ΟΥΚ υποτάχθηκαν σε Νηρέα Γέρακα και ΓΣ Ηλιούπολης, υποχωρώντας πια στην 7η και 8η θέση της βαθμολογίας αντίστοιχα.

Ρεπορτάζ: ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΚΟΥΝΤΕΛΙΑ

Ηττα με παράπονα για ΟΥΚ

Σ’ ένα επεισοδιακό παιχνίδι με δύο αποβολές και πολλά παράπονα από τη διαιτησία για τις δύο ομάδες, ο ΓΣ Ηλιούπολης επιβλήθηκε με 8-6 του ΟΥΚ Βόλου, στο κολυμβητήριο της Ν. Ιωνίας «Β. Πολύμερος».

Οι Βολιώτες, που είχαν για ακόμη ένα παιχνίδι των Θωμά Μεσφούτ στον πάγκο τους, ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και από την αρχή του ξέφυγαν στο σκορ, ολοκληρώνοντας μάλιστα το ημίχρονο με διαφορά 3 τερμάτων (5-2). Κάπου εκεί όμως ήρθε η αντεπίθεση για τον ΓΣΗ που κατάφερε με επιμέρους 4-1 στο τρίτο οκτάλεπτο να ισοφαρίσει (6-6) και να φτάσει στη νίκη με δύο γκολ στην τέταρτη περίοδο (6-8). Για την ομάδα του ΟΥΚ, που έπεσε πια στην 8η θέση της βαθμολογίας, από 2 φορές σκόραραν Κολημήτρας και Στεργίου, ενώ ένα τέρμα πέτυχαν ο αρχηγός Χ. Μαρινάγης και ο Γιάγκος. Πάντως, οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για αρκετές φάσεις του παιχνιδιού το διάστημα που έκανε την αντεπίθεσή του η ομάδα από την Αθήνα, τονίζοντας πως «οι διαιτητές έκαναν εγκλήματα».

Οι φιλοξενούμενοι πάντως έπαιζαν από το 1:45 της δεύτερης περιόδου χωρίς τον βασικό τους τερματοφύλακα Παλληκάρη, που αποβλήθηκε για διαμαρτυρία, ενώ το ίδιο έγινε και με τον προπονητή του ΓΣΗ Άκη Κακαρνάκη 5:34 πριν το φινάλε του αγώνα. Συγκεκριμένα, όπως αναφέρεται στο φύλλο αγώνα από τον αλυτάρχη κ. Σπυρόπουλο, ειπώθηκαν εκφράσεις προς τους διαιτητές όπως: «Δε θα φύγεις από δω άσχετε» ή «Θα γίνει της π…..».

ΟΥΚ Βόλου – ΓΣ Ηλιούπολης 6-8

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 2-1, 1-4, 0-2

ΟΥΚ Βόλου: Κολημήτρας 2, Στεργίου 2, Μαρινάγης Χ. 1, Γιάγκος 1

ΓΣ Ηλιούπολης: Δήμου 2, Κολυβάς 2, Λύκαρης Κ. 1, Βυθούλκας 1, Βλαχογιάννης 1, Λύκαρης Λ. 1

Φυσιολογική ήττα για Νίκη στο Γέρακα

Αναμενόμενο ήταν το αποτέλεσμα της αναμέτρησης Νηρέας Γέρακα – Νίκη Βόλου, που ολοκληρώθηκε με 13-7 υπέρ των γηπεδούχων, στο κολυμβητήριο του Γέρακα. Η νεανική ομάδα της Νίκης ταξίδεψε για τις εμπειρίες στην Αθήνα και πέτυχε 7 γκολ, απέναντι στους πρωτοπόρους, που θα παλέψουν και για την άνοδο στην Α1 υδατοσφαίρισης ανδρών.

Οι Αθηναίοι ήδη από το πρώτο οκτάλεπτο προηγούνταν με 3-1, ενώ το προβάδισμα δεν άλλαξε χέρια ούτε στο δεύτερο, με το ημίχρονο να λήγει με 7-4 υπέρ τους, ενώ η Νίκη είχε μειώσει και σε 6-4, κυνηγώντας το καλύτερο δυνατό. Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έφερε την ομάδα του Γέρακα μπροστά στο σκορ με 9-4, κάνοντας στο τρίτο οκτάλεπτο ένα επιμέρους 2-0. Στην τελευταία περίοδο του αγώνα… οι άμυνες χαλάρωσαν και πάλι, επετεύχθησαν 7 γκολ συνολικά και από τις δύο πλευρές, ενώ το τελικό 13-7 δείχνει την αξιόλογη προσπάθεια των φιλοξενούμενων, απέναντι σε μια από τις πρωταγωνίστριες του ομίλου και της κατηγορίας.

Νηρέας Γέρακας – Νίκη Βόλου 13-7

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 4-3, 2-0, 4-3

Για τη Νίκη σκόραραν οι: Γλούμης 2, Πισσίας 3, Δανιήλ 2

Τα γκολ του Νηρέα Γέρακα πέτυχαν: Παπαδόπουλος Π. 3, Πιερράκος 1, Κυζιώρος 1, Παπαδόπουλος Γρ. 3, Μαυρεδάκης 1, Νισενάκης 1, Γεωργακόπουλος 1, Τσακιράκης 2.