Επέστρεψαν θριαμβευτές

Τελευταία ενημέρωση: 2018-02-14, 13:58:40
Επέστρεψαν θριαμβευτές

Θριαμβευτές επέστρεψαν οι κολυμβητές της Νίκης Βόλου από τους Χειμερινούς αγώνες Κατηγοριών Βόρειας Ελλάδας, που πραγματοποιήθηκαν στη Θεσσαλονίκη το τριήμερο 9 έως 11 Φεβρουαρίου. Οι αθλητές και αθλήτριες του βολιώτικου σωματείου κατέκτησαν συνολικά 34 μετάλλια σε ατομικά και 18 σε ομαδικά αγωνίσματα, δείγμα της εξαιρετικής τους προετοιμασίας και του ταλέντου που υπάρχει, το οποίο αναδείχθηκε και πάλι μέσα από δύσκολους αγώνες, όπου οι κολυμβητές της Νίκης συναγωνίστηκαν τα μεγαλύτερα σωματεία της Βόρειας Ελλάδας.

Εξάλλου, μεγαλύτερο κύρος στις διακρίσεις που πέτυχαν οι κολυμβητές και κολυμβήτριες της Νίκης Βόλου, πολλοί από τους οποίους διεκδικούν θέσεις στις Προεθνικές ομάδες, δίνει το γεγονός ότι προετοιμάζονται υπό δύσκολες συνθήκες, στοιβαγμένοι σε ελάχιστες διαδρομές του κολυμβητηρίου της Ν. Ιωνίας «Β. Πολύμερος», μαζί με τα υπόλοιπα σωματεία. Αιτία αποτελεί το κλείσιμο της 50άρας πισίνας του ΕΑΚ Βόλου, που κάθε χρόνο αναγκάζει εκατοντάδες κολυμβητές όλων των σωματείων να προπονούνται στις υπάρχουσες διαδρομές του κολυμβητηρίου της Ν. Ιωνίας.

Σε σχετική ανακοίνωση που εξέδωσε το σωματείο αναφέρεται: «Οι Χειμερινοί αγώνες κολύμβησης, που γίνονται τέτοια εποχή σε Θεσσαλονίκη και Αθήνα είναι οι δυσκολότεροι μετά τα Πανελλήνια Πρωταθλήματα που γίνονται τον Ιούλιο. Με αυτούς κλείνει η μισή πρώτη περίοδος προετοιμασίας των κολυμβητών όλων των κατηγοριών, ενώ είναι και οι πρώτοι αγώνες της περιόδου, που η Κολυμβητική Ομοσπονδία (ΚΟΕ) έχει επιλέξει στα κριτήρια επιλογής για τις φετινές Διεθνείς Διοργανώσεις.

Η Νίκη Βόλου παρουσίασε μια πολύ ισχυρή ομάδα με 15 αγόρια και 25 κορίτσια, τα οποία με εξαιρετικές νέες ατομικές επιδόσεις κατέκτησαν 34 μετάλλια σε ατομικά αγωνίσματα (20 χρυσά - 8 ασημένια - 6 χάλκινα) και 18 μετάλλια σε ομαδικά αγωνίσματα - σκυτάλες ( 4 χρυσά - 10 ασημένια - 4 χάλκινα).

Απέδειξαν ότι δεν βρίσκονται τυχαία στις τρεις πρώτες ομάδες της Ελλάδας στις ηλικίες 13 έως 16 ετών, στο μαζικότερο ατομικό άθλημα της χώρας μας, με πάνω από 200 ομάδες και εκατοντάδες αθλητές. Δεν είναι τυχαίο ότι ένα αγόρι και τέσσερα κορίτσια είναι μέλη των Προεθνικών Ομάδων και 18 αγόρια και κορίτσια περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα ταλέντων της ΚΟΕ.

Αρκετοί κολυμβητές και κολυμβήτριες, που κατέκτησαν μετάλλια στους Χειμερινούς Αγώνες φέτος, έχουν στόχο τη συμμετοχή τους σε διεθνείς διοργανώσεις με τις Εθνικές Ομάδες.

Εκτός από τις Αναστασία Μεντεκίδη και Μαρία Χατζηεφραιμίδου, που είχαν συμμετοχές το 2017, υποψήφιοι για το 2018 είναι και οι Γιάννης Κοντοβάς, Αλέξανδρος Μιαρίτης, Χαρά Τσαλούχου, Μαρίνα Χατζηεφραιμίδου και η Ευτυχία Ιωαννίδη, η μικρότερη όλων και το νεότερο μέλος της Προεθνικής Ομάδας Παμπαίδων-Παγκορασίδων.

Χωρίς να αποκλείεται η έκπληξη και από άλλους κολυμβητές και κολυμβήτριες της Νίκης, αφού αρκετοί πλησίασαν τα όρια της Προεθνικής, όπως ο Λάζαρος Γκέκας, ο Δημήτρης Αναστασάκης και ο Στέργιος Δεσκάτας.

Δυστυχώς οι συνθήκες προετοιμασίας στο κολυμβητήριο της Νέας Ιωνίας δεν είναι και οι καλύτερες. Ιδιαίτερα τον χειμώνα που πάντα κλείνει το ανοιχτό κολυμβητήριο 50m της Ν. Δημητριάδος και στριμώχνονται όλες οι Αγωνιστικές Ομάδες του Βόλου στη Ν. Ιωνία.

Το “φαινόμενο” της κολυμβητικής ομάδας του Βόλου που κοιτάει στα ίσια τις μεγάλες ομάδες της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης αξίζει την συμπαράσταση και τη φροντίδα όλων μας».

Αναλυτικά τα μετάλλια στα ατομικά αγωνίσματα:

ΧΡΥΣΑ

(Κορασίδες)

Μεντεκίδη Αναστασία, 3 (200, 400, 800 Ελεύθερο) - Μεριστούδη Βαΐα, 1 (200 ύπτιο) -

Χατζηεφραιμίδου Μαρία, 1 (100 Πεταλούδα)

(Παίδες)

Κοντοβάς Ιωάννης, 2 (1500, 800 Ελεύθερο)

(Παγκορασίδες Α)

Τσαλούχου Χαρούλα, 3 (200, 400, 800 Ελεύθερο) - Χατζηεφραιμίδου Μαρίνα, 2 (200 Πεταλούδα, 400 Μικτή - Ατομική)

(Παμπαίδες Α)

Γκέκας Λάζαρος, 3 (50 & 100 Πεταλούδα, 200 Μικτή - Ατομική)

(Παγκορασίδες Β)

Ιωαννίδη Ευτυχία, 3 (100 & 200 ύπτιο, 200 Μικτή - Ατομική)

(Παμπαίδες Β)

Λιάκος Ιωάννης, 2 (200 Ελεύθερο, 400 Μικτή - Ατομική)

ΑΡΓΥΡΑ

(Κορασίδες)

Χατζηεφραιμίδου Μαρία, 1 (200 Μικτή - Ατομική)

(Παίδες)

Δεσκάτας Στέργιος, 1 (400 Μικτή - Ατομική)

Κοντοβάς Ιωάννης, 1 (200 Πεταλούδα)

(Παγκορασίδες Α)

Χατζηεφραιμίδου Μαρίνα, 1 (100 Πεταλούδα)

(Παγκορασίδες Β)

Κάραλη Μαγδαληνή, 2 (200 Πεταλούδα, 1.500 Ελεύθερο)

(Παμπαίδες Β)

Λιάκος Ιωάννης, 1 (200 Μικτή - Ατομική)

Σιουμουρέκης Κων/νος, 1 (400 Ελεύθερο)

ΧΑΛΚΙΝΑ

(Κορασίδες)

Κιώσια Αλεξία, 1 (1.500 Ελεύθερο)

Χατζηεφραιμίδου Μαρία, 1 (400 Μικτή - Ατομική)

(Παίδες)

Μιαρίτης Αλέξανδρος, 1 (400 Ελεύθερο)

(Παγκορασίδες Β)

Κάραλη Μαγδαληνή, 1 (800 Ελεύθερο)

(Παμπαίδες Β)

Λουκάκης Θωμάς, 1 (1.500 Ελεύθερο)

Σιουμουρέκης Κων/νος, 1 (400 Μικτή - Ατομική)

Στα ομαδικά αγωνίσματα - σκυτάλες

 

ΧΡΥΣΑ

4Χ200 Ελεύθερο στους Παίδες και στους Παμπαίδες Β

4Χ100 Μικτή - Ομαδική στις Κορασίδες

4Χ100 Ελεύθερο (ΜΙΧ, 2 αγόρια - 2 κορίτσια) Παίδων - Κορασίδων

ΑΡΓΥΡΑ

4Χ200 Ελεύθερο (Κορασίδες - Παγκορασίδες Β)

4Χ100 Ελεύθερο (Κορασίδες - Παγκορασίδες Β)

4Χ100 Μικτή - Ομαδική (Παγκορασίδες Α - Παγκορασίδες Β)

4Χ100 Μικτή - Ομαδική (ΜΙΧ, 2 αγόρια - 2 κορίτσια) Παίδων - Κορασίδων, Παμπαίδων - Παγκορασίδων Α και Παμπαίδων - Παγκορασίδων Β

4Χ100 Ελεύθερο (ΜΙΧ, 2 αγόρια - 2 κορίτσια) Παμπαίδων - Παγκορασίδων Β

 

ΧΑΛΚΙΝΑ

4Χ100 Ελεύθερο (Παμπαίδες Β

4Χ100 Μικτή - Ομαδική (Παίδες)

4Χ100 Μικτή - Ομαδική (Παγκορασίδες Β)

4Χ100 Ελεύθερο (Παμπαίδων - Παγκορασίδων Α).

 

Σχόλια
Δεν υπάρχουν σχόλια γι'αυτό το άρθρο
Αποστολή σχολίου
9
+
6
=