ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Εκπληκτικός Βελιάδης στη Σόφια, βαλκανιονίκης η Ελλάδα

εκπληκτικός-βελιάδης-στη-σόφια-βαλκα-472671

Τον εαυτό του ξεπέρασε ο Βολιώτης κολυμβητής Γιώργος Βελιάδης στους Βαλκανικούς αγώνες Νέων 2017 που ολοκληρώθηκαν στη Σόφια, βοηθώντας στο θρίαμβο της Εθνικής μας ομάδας, η οποία κατετάγη στην 1η θέση της συνολικής βαθμολογίας, με 322, 50 πόντους.

Συνολικά, η Ελλάδα ήταν 2η σε αγόρια και κορίτσια, ωστόσο η συνολική της βαθμολογία ήταν καλύτερη από την 2η συνολικά Τουρκία και την 3η Ρουμανία. Ο 18χρονος Βελιάδης, αθλητής του ΟΕΑ/ΝΑΒ ήταν εκ των πρωταγωνιστών των αγώνων, κατακτώντας συνολικά 3 μετάλλια σε 6 συμμετοχές, συγκεντρώνοντας πολύτιμους πόντους για την Ελλάδα.

Η αρχή έγινε στο πρώτο κιόλας αγώνισμα το πρωί του Σαββάτου, καθώς ο 18χρονος κολυμβητής πήρε το αργυρό μετάλλιο, όντας δεύτερος στα 50μ. ελεύθερο με 23.63, κατεβάζοντας μάλιστα το ατομικό του ρεκόρ κατά ένα δευτερόλεπτο! Μάλιστα, η πρώτη ημέρα της διοργάνωσης έκλεισε με ένα ακόμη ασημένιο για την Ελλάδα, μέλος της οποίας ήταν ο Βολιώτης πρωταθλητής, στη σκυτάλη 4Χ200 ελεύθερο με χρόνο 7:40.86. Παράλληλα, ο Βελιάδης, κουρασμένος από την υπερπροσπάθεια είχε κατακτήσει την 8η θέση στα 100μ. ελεύθερο, με χρόνο 52.35.

Χθες, δεύτερη και τελευταία ημέρα της διοργάνωσης, ο Βολιώτης αθλητής αρχικά κατετάγη 13ος στα 200μ. ελεύθερο, με χρόνο 1:58.05, ωστόσο έπειτα… πάτησε γκάζι, προσθέτοντας το 3ο αργυρό μετάλλιο στη συλλογή του, στη σκυτάλη 4Χ100 μικτή ατομική, όπου η Ελλάδα ήταν 2η με χρόνο 3:49.94. Η δεύτερη ημέρα ολοκληρώθηκε με την 6η θέση της Εθνικής μας στα 4Χ100μ. με 3:31.45, τελευταίο αγώνισμα και για τον Βελιάδη, που φιλοδοξεί σε ακόμη καλύτερες εμφανίσεις στο μέλλον.