ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Δύο μετάλλια η Μεντεκίδη, ασημένιος ο Βελιάδης

δύο-μετάλλια-η-μεντεκίδη-ασημένιος-ο-β-502144

Μετάλλια για την Ελλάδα και το Βόλο, δοξάζοντας την κολύμβηση της πόλης μας έφερε η Αναστασία Μεντεκίδη, που συμμετείχε στις Πολυεθνείς συναντήσεις σε Παίδες- Κορασίδες στον Πειραιά, αλλά και ο Γιώργος Βελιάδης, που ήταν ασημένιος στους Νέους-Νεάνιδες και συνέχισε τις καλές του εμφανίσεις στην Πράγα.

Ασημένια στη σκυτάλη, χάλκινη

στα 800 ελεύθερο η Μεντεκίδη

Η 15χρονη Αναστασία Μεντεκίδη, που ανήκει στη Νίκη Βόλου και αγωνίστηκε στον Πειραιά στην κατηγορία Παίδων – Κορασίδων κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, κολυμπώντας τη σκυτάλη 4Χ200 ελεύθερο κορασίδων, μαζί με τις Ζαχαρούλα Καλογέρη, Χρυσούλα Μητσάκου και Βασιλική Σταματάκη. Οι Ελληνίδες αθλήτριες κολύμπησαν σε 8:35.40, πίσω μόνο από τις Ισραηλινές αθλήτριες που έκαναν επίδοση 8:34.85. Ενα ακόμη μετάλλιο, χάλκινο ήρθε για τη Μεντεκίδη στα 800μ. ελεύθερο με χρόνο 9:18.90, ενώ η Βολιώτισσα κολυμβήτρια ήταν 4η στα 200μ. ελεύθερο με 2:07.73 και στα 400μ. ελεύθερο με επίδοση 4:28.04, χαρίζοντας πάντως αρκετούς βαθμούς στη συνολική κατάταξη της χώρας μας. Η Ελλάδα κατέκτησε τη 2η θέση στη διοργάνωση, με 205 βαθμούς.

Ασημένιος ο Βελιάδης

Ο Γιώργος Βελιάδης εκπροσώπησε επάξια το Βόλο, κατακτώντας το αργυρό μετάλλιο στα 50μ. ελεύθερο, όπου ολοκλήρωσε σε 23.81. Επιπλέον, είχε καλά πλασαρίσματα σε όλες τις κούρσες, όπου συμμετείχε είτε ατομικά, είτε σε σκυτάλη. Στα 100μ. ελεύθερο ο 17χρονος αθλητής ήταν 9ος τερματίζοντας σε 52.58, ενώ στα 4χ100μ. Μικτή Ομαδική Εφήβων η χώρα μας πήρε την 8η θέση, αποτελούμενη από τους Νίκο Ντάνο, Σπύρο Κρανιά, Πάρι Ράπτη και Γιώργο Βελιάδη, έχοντας επίδοση 3:51.50. Τέλος, στα 4χ200μ. Ελεύθερο Εφήβων οι Αθανάσιος Ζαφειρόπουλος, Δημήτρης Μανιός, Νίκος Ντάνος και ο Γιώργος Βελιάδης κατετάγησαν 7οι με 7:51.09, ενώ οι αθλητές μας, μεταξύ των οποίων και ο κολυμβητής του ΟΕΑ/ΝΑΒ, στα 4χ100 ελεύθερο ήταν 9οι με χρόνο 3:33.21. Στην 7η θέση της συνολικής βαθμολογίας με 258 βαθμούς βρέθηκε η Ελλάδα.