ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Εντυπωσίασε ο 16χρονος Λιβογιάννης

εντυπωσίασε-ο-16χρονος-λιβογιάννης-524259

Φέτος θα είναι η χρονιά του… Εντυπωσιακός ήταν ο Κωνσταντίνος Λιβογιάννης, του ΝΟΒΑ, στους Χειμερινούς αγώνες Τεχνικής κολύμβησης Βορείου Ελλάδος, που διεξήχθησαν στο κολυμβητήριο της Πτολεμαΐδας, που εξασφάλισε τη συμμετοχή του στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων της Ρωσίας.

Ρεπορτάζ: ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΚΟΥΝΤΕΛΙΑ

Ο 16χρονος αθλητής κατέκτησε 3 χρυσά μετάλλια, σε όσα αγωνίσματα πήρε μέρος, πιάνοντας παράλληλα και ένα όριο για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων που φέτος θα γίνει στη Ρωσία, με την επίδοσή του 44.84, στα 100μ επιφάνειας, στην πρεμιέρα των αγώνων. Ο Λιβογιάννης, μετά την υπερπροσπάθεια της πρώτης αγωνιστικής ενότητας, συμμετείχε το απόγευμα του Σαββάτου και στα 200μ Διπλά Πέδιλα, όπου κατέκτησε εκ νέου το χρυσό μετάλλιο, με 1:42.31. Οι αγώνες για τον Βολιώτη πρωταθλητή έκλεισαν με ακόμη ένα μετάλλιο στα 400μ Διπλά Πέδιλα Εφήβων, όπου κολύμπησε σε 3:45.43.

Εκτός του Λιβογιάννη, με πλήθος μεταλλίων θα επιστρέψουν οι Βολιώτες αθλητές και αθλήτριες που έδωσαν το παρών με μεγάλη επιτυχία και τις δύο ημέρες της διοργάνωσης. Πανελλήνιο ρεκόρ σημείωσε ο Βαγγέλης Τσιονάρας, από τα Δελφίνια Βόλου, στο νέο αγώνισμα των 400μ Διπλά Πέδιλα, με χρόνο 4.15.30 στην κατηγορία των Παμπαίδων Α’, που ήταν πρώτος στα 200μ του ίδιου αγωνίσματος με 1:59.94, αλλά και στα 50μ άπνοη με 20.05. Από τα Δελφίνια ξεχώρισε και η επίδοση της Γεωργίας Καρατζιώλη, που ήταν χρυσή στα 100μ Διπλά Πέδιλα Παγκορασίδων Β’ με χρόνο 1:07.02, ενώ κολύμπησε τα 400μ Διπλά Πέδιλα σε 5:02.98 και τα 50μ Διπλά Πέδιλα σε 30.76. Την τρίτη θέση για τον ίδιο σύλλογο κατέκτησε και ο Στέργιος Μπαλλούς, στα 400μ επιφάνειας Παμπαίδων Α’, με 05:19.82. Επιπλέον, 3ος κατετάγη ο Δημήτρης Τανακάκης στα 50μ Επιφάνειας Παμπαίδων Β’, με χρόνο 31.39.

Επιτυχίες σημειώθηκαν για τον ΟΕΑ/ΝΑΒ, με τη Ζωή Τελώνη να κατακτά 2 χάλκινα μετάλλια στα 100μ και 200μ Διπλά Πέδιλα Νεανίδων με 53.36 και 1.57.91 αντίστοιχα, ενώ στα 200μ η Μελπομένη Παπαδημητρίου ήταν 2η με 1.57.15 όπως και στα 400μ Διπλά Πέδιλα με 4:10.83. Χάλκινη ήταν η Βασιλική Σταματίου στα 400μ Διπλά Πέδιλα Κορασίδων Α’, κολυμπώντας σε 4:26.44. Τρίτος για τον βολιώτικο σύλλογο ήταν και ο Απόστολος Μπαράκος, με επίδοση 4:08.45 στα 400μ Διπλά Πέδιλα παίδων.

Πολύ καλές εντυπώσεις άφησαν και οι μικροί κολυμβητές του Ολυμπιακού Βόλου, με την Ναταλία Τσιδώνη να παίρνει την πρώτη θέση στα 100μ και 200μ Διπλά Πέδιλα, στην προαγωνιστική κατηγορία, με 1:00.17 και 2:15.51 αντίστοιχα. Επιπλέον, η 11χρονη αθλήτρια ήταν 1η και στα 50μ Διπλά Πέδιλα, με επίδοση 26.59.Από δύο πρωτιές και δύο τρίτες θέσεις κατέλαβαν οι Νικόλαος Λύτρας και Αλέξανδρος – Παναγιώτης Ταλιαδούρος του ίδιου συλλόγου, στα προαγωνιστικά των αγοριών, τόσο στα 100μ όσο και στα 200μ Διπλά Πέδιλα. Ο Λύτρας ήταν 1ος με 1:01.01 και 2:13.42, ενώ ο Ταλιαδούρος 3ος με 1:06.67 και 2:27.80. Μάλιστα, ο Λύτρας ήταν 1ος και στ 50μ Διπλά Πέδιλα με 27.64, την ώρα που ο Ταλιαδούρος ήταν 4ος στο ίδιο αγώνισμα, με 29.99.

Αξίζει να σημειωθεί πώς οι Βολιώτες κολυμβητές και κολυμβήτριες εκτός των μεταλλίων, είχαν καλά πλασαρίσματα στα αγωνίσματα που συμμετείχαν, αφήνοντας θετικές εντυπώσεις σε όσους παρακολούθησαν τους αγώνες, μεταξύ των οποίων οι ομοσπονδιακοί προπονητές κ.κ. Ξιάρχος και Καλαϊτζογλίδης.