Τέλος καλό… όλα καλά

τέλος-καλό-όλα-καλά-534118

Ο Μαγνησιακός στο τελευταίο παιχνίδι της σεζόν πέτυχε τη νίκη, που οδήγησε στην παραμονή

Σε μία μεταβατική χρονιά για τις γυναίκες του Μαγνησιακού, με τις νεαρές παίκτριες να παίρνουν στις… πλάτες τους την ομάδα, οι Βολιώτισσες τελικά πέτυχαν την παραμονή στη Β’ Εθνική, μετά την ολοκλήρωση της τελευταίας αγωνιστικής.

Επιμέλεια: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΑΤΗΣ

Στην αρχή της φετινής αγωνιστικής περιόδου, ο τεχνικός των κυανόλευκων, Θοδωρής Κατσαμόρας, είχε τονίσει μιλώντας στον ΤΑΧΥΔΡΟΜΟ:

«Αλλο ένα πρωτάθλημα ξεκινάει με στόχο η ομάδα του Μαγνησιακού να παραμείνει στην κατηγορία. Η Β’ Εθνική είναι μία κατηγορία που μας ταιριάζει, στην προσπάθεια που κάνουμε ώστε να διαδώσουμε το γυναικείο ποδόσφαιρο στα νέα κορίτσια. Θα είναι μία δύσκολη χρονιά, ενώ οι παίκτριες που δεν ανήκουν πλέον στο ρόστερ είναι δύσκολο να αντικατασταθούν. Παρόλα αυτά δεν πτοούμαστε και με οδηγό την περσινή χρονιά θέλουμε και συνέχεια. Πέρυσι, παρά το ότι ξεκίνησε η χρονιά δυσοίωνα, εξελίχθηκε πολύ καλά. Καταφέραμε να κατακτήσουμε μία θέση στην πρώτη τριάδα και δεν είχαμε να ζηλέψουμε τίποτα από τον Αρη που κατέκτησε την πρώτη θέση και ανέβηκε στην Α’ και τα δεύτερα Τρίκαλα. Η φετινή χρονιά όμως θα είναι πιο δύσκολη. Ολες οι ομάδες έχουν δυναμώσει, αλλά εμείς χάσαμε σε εμπειρία».

Η φετινή αγωνιστική περίοδος ολοκληρώθηκε την περασμένη Κυριακή και σε 12 παιχνίδια, ο Μαγνησιακός πέτυχε τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες, γνώρισε επτά ήττες και με 11 βαθμούς απέφυγε την τελευταία θέση που οδηγεί στη Γ’ Εθνική, ενώ πρωταθλήτρια ομάδα αναδείχθηκαν τα Τρίκαλα, τα οποία θα προβιβαστούν στην Α’ Εθνική. Πρώτη σκόρερ του βολιώτικου συνόλου η Σέλα με τέσσερα τέρματα, δύο γκολ για τις Κουλοχιέρη, Κατσιαβριά και Λιάκου και ένα για τη Μεγαγιάννη.

«Συγχαρητήρια για την προσπάθεια»

Μετά το τέλος της κυριακάτικης αναμέτρησης και το νικηφόρο αποτέλεσμα απέναντι στον Αγροτικό Αστέρα, που σήμανε και την παραμονή, ο τεχνικός της ομάδας Θοδωρής Κατσαμόρας, τόνισε πως δεν είναι περήφανος για τη φετινή πορεία, αλλά αξίζουν συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια για την προσπάθεια. Αναλυτικά:

«Ηταν μια δύσκολη χρονιά για εμάς, αφού έπρεπε να ανταποκριθούμε σε διάφορες απώλειες που είχαμε με τον καιρό. Κρατάμε όμως το… «Τέλος καλό, όλα καλά».

Αγωνιστήκαμε με μία νέα ομάδα, με κορίτσια που δεν ήταν έτοιμα και ενώ άλλα χρόνια είχαμε καλύτερες πορείες, φέτος μπορώ να πως ότι μας κακοφάνηκε. Μας πείσμωσε ωστόσο το αποτέλεσμα στην Κομοτηνή την περασμένη αγωνιστική, όπου λόγω αποφάσεων των διαιτητών δεν τα καταφέραμε. Είπαμε ότι έπρεπε να πάρουμε πάση θυσία το παιχνίδι με τον Αγροτικό και έτσι έγινε. Για την πορεία τη φετινή δεν είμαι περήφανος, αλλά αξίζουν συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια για την προσπάθεια».

Στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς, οι Βολιώτισσες ένιωσαν την ψυχρολουσία στο 1ο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης, με τη Μουρατίδου να δίνει προβάδισμα στις φιλοξενούμενες. Ομως δύο λεπτά αργότερα η Σέλα έφερε το παιχνίδι στα ίσια, ισοφαρίζοντας σε 1-1, με την 14χρονη μάλιστα να είναι και η πρωταγωνίστρια του αγώνα μιας και πέτυχε ακόμη δύο τέρματα.

Συγκεκριμένα, έδωσε προβάδισμα στο Μαγνησιακό με εκτέλεση πέναλτι στο 30’ έπειτα από χέρι αντιπάλου, για να ακολουθήσει το 2-2 με την Παπαδοπούλου στο αμέσως επόμενο λεπτό. Λίγο πριν τη λήξη του α’ μέρους, η Λιάκου απώλεσε μοναδική ευκαιρία να κάνει το 3-2, αφού το πλασέ της απομάκρυνε προ κενής εστίας η Τσαγκαλίδου με κεφαλιά.

Τελικά στο β’ μέρος, οι Βολιώτισσες κατάφεραν να πάρουν αέρα δύο τερμάτων, με τη Σέλα να φτάνει στο χατ – τρικ στο 49’, για να έρθει η Μεγαγιάννη τρία λεπτά αργότερα, η οποία εκτέλεσε φάουλ. Στην πορεία της μπάλας βρέθηκε η Λιάκου για να πετύχει το 4-2 με πλασέ στην κίνηση. Τελικά οι φιλοξενούμενες πέτυχαν ακόμη ένα τέρμα, μειώνοντας στο τελικό 4-3 στο 85’ με την Μουρατίδου.