Ξεμούδιασε με γκολάρα Κορέτα

ξεμούδιασε-με-γκολάρα-κορέτα-70

Την ευκαιρία να ξεφύγουν από τις προπονήσεις είχαν χθες οι ποδοσφαιριστές της Νίκης Βόλου, ταξιδεύοντας στην Κατερίνη, όπου αγωνίστηκαν κόντρα στον Πιερικό κερδίζοντας με 1-0 χάρις σε πανέμορφο τέρμα του 22χρονου Κορέτα στο 82’.

Ευκαιρίας δοθείσης και αφού πρωτάθλημα δεν έχει ούτε αυτό το Σαββατοκύριακο, με τη Νίκη Βόλου να περιμένει την επανέναρξη, που θα την βρει απέναντι στον Λεβαδειακό, οι κυανόλευκοι συναντήθηκαν με τον Πιερικό στο Α’ ΔΑΚ Κατερίνης σε φιλική αναμέτρηση με τον προπονητή των κυανόλευκων Παναγιώτη Τζαναβάρα να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους ποδοσφαιριστές του, πλην των Μαχλελή και Σωτηράκου που έμειναν εκτός αποστολής.

Την ώρα που η κατάσταση στα διοικητικά της ΠΑΕ, μοιάζει να είναι έωλη με την αποχώρηση ή μη του Ανδρέα Πάτση, από τα κοινά του συλλόγου, το ποδοσφαιρικό τμήμα συνεχίζει κανονικά την προετοιμασία του και δεν μένει με δεμένα τα χέρια.

Ο Κορίνθιος τεχνικός είδε με χαρά και πάλι τους Ροτζέριο και Ιβενς να επιστρέφουν σε πλήρη αγωνιστική δράση, ενώ έδωσε φανέλα βασικού και σε ποδοσφαιριστές, οι οποίοι δεν έχουν πάρει μέχρι σήμερα ευκαιρίες, όπως οι Παπουτσογιαννόπουλος, Κανταρτζής και Αναστασόπουλος, ενώ ο Κορέτα που μετρά συνολικά οκτώ λεπτά συμμετοχής στην SuperLeague, πέρασε ως αλλαγή και με πολύ όμορφο γκολ, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Με το γνώριμο πλέον 3-5-2 ξεκίνησε το παιχνίδι για τη Νίκη Βόλου, με τον Παναγιώτη Τζαναβάρα να επιλέγει τον Ταΐρη κάτω από τα δοκάρια και ως τριάδα στόπερ τους Ιβενς, Καρασαλίδη και Κανταρτζή. Στη μεσαία γραμμή, οι Λάουξ, Αναστασόπουλος και Κοτσαρίδης ήταν τα τρία αμυντικά χαφ, με τον Σταμπολζίεφ να κινείται στα αριστερά και τον Παπουτσογιαννόπουλο στα δεξιά, την ώρα που οι Ροτζέριο και Τζιώρας αγωνίστηκαν στην επίθεση με τον Βραζιλιάνο να έχει και ρόλο οργανωτή.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που έφτασαν κοντά στο γκολ τέσσερις φορές στο πρώτο μέρος και σε τρεις πανομοιότυπες περιπτώσεις ο Τζιώρας ήταν πρωταγωνιστής. Συγκεκριμένα ο επιθετικός της Νίκης Βόλου απείλησε με κεφαλιά στο 10’, την οποία κατάφερε να σταματήσει ο τερματοφύλακας, Πατσιογιώργος, όπως έκανε και στο 42’. Ο αρχηγός των κυανόλευκων είχε ακόμη μία κεφαλιά στο 19’ αλλά αυτή την φορά η μπάλα πέρασε άουτ, με τον Σταμπολζίεφ να είναι ο δημιουργός και να σεντράρει από τα αριστερά.

Η Νίκη έφτασε για ακόμη μία φορά κοντά στο γκολ στο 35’, αλλά το πλασέ που επιχείρησε ο Αναστασόπουλος από τα δεξιά πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Στον αντίποδα οι γηπεδούχοι απείλησαν μόλις μία φορά στο πρώτο μέρος, όταν στο 41’ ο Γιαννούλης έπιασε τη σέντρα αλλά την κεφαλιά του Μυστακίδη μπλόκαρε ο Ταΐρης, που ήταν σε ετοιμότητα.

Στην επανάληψη και οι δύο ομάδες προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές και όπως ήταν λογικό ο ρυθμός έπεσε με τη Νίκη Βόλου να είναι όμως και πάλι εκείνη που απείλησε πρώτη. Συγκεκριμένα ήταν το 52ο λεπτό με τον νεοεισελθόντα Μουζακίτη να σουτάρει και τον Παπατολίκα να διατηρεί το μηδέν, όπως και ο Ταμπάκης που σταμάτησε τον Παλιάτσο σε τετ α τετ στο 78’. Τελικά το γκολ της νίκης… ήρθε από τους φιλοξενούμενους με τον Κορέτα να κάνει ωραία κίνηση από τα δεξιά και έπειτα από πάσα του Νικλητσιώτη να γράφει το 0-1 με διαγώνιο σουτ με το αριστερό στο 82’.

Μελανό σημείο της χθεσινής αναμέτρησης, αποτέλεσε ο τραυματισμός του Αγγελου Αργύρη, ο οποίος στο ζέσταμα και πριν την έναρξη του αγώνα, πατήθηκε από τον Λάουξ στον αστράγαλο και τη Δευτέρα αναμένεται να υποβληθεί σε εξετάσεις, προκειμένου να διαπιστωθεί το μέγεθος του τραυματισμού.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 0-1