Έχασαν την ευκαιρία οι Νέοι

έχασαν-την-ευκαιρία-οι-νέοι-794904

Μια μεγάλη ευκαιρία να περάσει στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού U20 που διεξάγεται στο Χέμνιτς της Γερμανίας έχασε η Εθνική Νέων Ανδρών. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ηττήθηκε με 76-70 από την Ιταλία, έμεινε εκτός οκτάδας και πλέον θα παλέψει για τις θέσεις 9-16 αντιμετωπίζοντας αύριο τη Μεγάλη Βρετανία. Με νίκη θα αποφύγει το άγχος για την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία. Ο Μιχάλης Λούντζης με 14, ο Δημήτρης Μωραΐτης με 12 και ο Βασίλης Χρηστίδης με 11 ήταν οι πρώτοι σκόρερ.

Το καλό ξεκίνημα της εθνικής με οδηγό τον Μωραΐτη (6-1) δεν είχε συνέχεια. Η Ιταλία με ένα σερί 12-1 πήρε τα ηνία του αγώνα (10-17) και με πρωταγωνιστές τους Οξίλια και Λέβερ έφτασε σε διψήφια διαφορά (31-41) λίγο πριν το ημίχρονο. Η ελληνική ομάδα κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά στους και να πλησιάσει στο καλάθι στο τρίτο δεκάλεπτο (52-54), αλλά οι «ατζούρι» κατόρθωναν να είναι μπροστά και με τρίποντο του Αντέλι έφτασαν στο +8 (55-63) εξίμισι λεπτά πριν το τέλος. Ο Λούντζης με προσωπικούς πόντους έβαλε ξανά την Εθνική στο παιχνίδι (61-63) και το τρίποντο του Παπαδάκη έφερε το ματς στα ίσα (64-64). Οι Ιταλοί απάντησαν με ένα 6-0, αλλά το ίδιο έκανε και η ελληνική ομάδα με δύο καλάθια του Χρηστίδη και ένα σουτ του Παπαδάκη (70-70) στα 50,5’’ πριν το τέλος. Το δύσκολο καλάθι του Μετσανότε και το άστοχο τρίποντο του Λούντζη βοήθησαν την Ιταλία να αποσπαστεί με τέσσερις (70-74) με δύο βολές του Μορέτι. Ο Μωραΐτης δεν βρήκε στόχο για τρεις και το ματς έγειρε οριστικά προς την πλευρά της Ιταλίας.

Δεκάλεπτα: 16-21, 33-41, 49-54, 70-76.
Ελλάδα (Καστρίτης): Χρηστίδης 11, Καμπερίδης, Λούντζης 14, Παπαδάκης 7, Τάταρης 3, Αγραβάνης 8, Καλαϊτζάκης Π. 5, Καλαϊτζάκης Γ. 3,Κουρέπης 7, Μωραϊτης 12.
Ιταλία (Ντάλμασον): Μπουκαρέλι 10, Μετσανότε 8, Μορέτι 15, Οξίλια 16, Σιμιόνι, Αντέλι 7, Μπέρτι, Καρούζο 8, Ντενέγκρι, Ντιένγκ, Λεβέρ 12, Παγιόλ

Πηγή: sport-fm.gr