«Καθάρισε» όταν έπρεπε η Νίκη

καθάρισε-όταν-έπρεπε-η-νίκη-24539

Ρεπορτάζ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Η εξαιρετική εικόνα του 2ου ημιχρόνου έφτανε και… περίσσευε στη Νίκη Βόλου για να φτάσει στην επικράτηση κόντρα στη Νικόπολη Πρέβεζας με 75-62 παραμένοντας έτσι στην 3η θέση της βαθμολογίας. Ο Κουτίνας ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους κυανόλευκους.

Νίκη Βόλου-Νικόπολη Πρέβεζας 75-62

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 7-0 με τη Νικόπολη να απαντάει με ένα δικό της 6-0 για το αρχικό 7-6 της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες δεν είχαν καθαρό μυαλό στην επίθεση κάνοντας βιαστικές επιλογές με αποτέλεσμα το 1ο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί στο 15-12. Στη 2η περίοδο η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τη Νίκη να έχει μία μικρή διαφορά με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν κοντά και να προηγούνται για πρώτη φορά στο ματς (21-22) με 4:20’ για το ημίχρονο. Οι κυανόλευκοι ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους 5 (27-22) με την ομάδα της Νικόπολης να βγάζει αντίδραση κάνοντας ένα 6-0 σερί για να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με ένα πόντο (27-28). Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους παίκτες του Λάμπρου Πρέκα να παίρνουν και πάλι προβάδισμα (34-30) με τους φιλοξενούμενους να απαντάνε και να ανακτούν το… κεφάλι στο σκορ (36-37). Οι κυανόλευκοι κάνοντας ένα μεγάλο 16-4, από εκείνο το σημείο, πήραν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο ματς με το τέλος της περιόδου (52-41). Στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 6 (56-50) με τους κυανόλευκους να ανεβάζουν και πάλι τη διαφορά σε διψήφια νούμερα φτάνοντας τη μέγιστη τιμή, το +13, (68-55) στο 37’ τελειώνοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +18 (73-55) με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 75-62.

Δεκάλεπτα: 15-12, 27-28, 52-41, 75-62

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Πρέκας – Τύμπας): Παπακώστας 10, Κουτίνας 29 (3), Αναγνωστόπουλος 12 (1), Τοκατλίδης 6, Διγενής, Ρουσιώτης, Γεωργίου 12, Καφάσης, Τσαβές 6, Βλήτσιος, Στεργιούλας.

ΝΙΚΟΠΟΛΗ ΠΡΕΒΕΖΑΣ (Μυριούνης): Βαγενάς 10, Αργυρός 6 (1), Σουλιώτης, Τσιτσώνης 6 (2), Σταμούλης 8 (1), Παπαμιχαήλ, Γεωργάκης 4, Νίκας 6, Μακρόπουλος 12 (2), Μπάλλας 10