Αντίο στην Α1 με δάκρια για τον Ολυμπιακό Βόλου

αντίο-στην-α1-με-δάκρια-για-τον-ολυμπιακ-24661

Το πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις τα κορίτσια του Ολυμπιακού Βόλου δεν κατάφεραν όμως να πάρουν τη νίκη και να οδηγήσουν τη σειρά με τις Εσπερίδες Καλλιθέας σε ακόμη ένα παιχνίδι.

Ο κόσμος που βρέθηκε στο ΕΑΚ χειροκρότησε τις παίκτριες και το τεχνικό τιμ των ερυθρόλευκων για την μεγάλη προσπάθεια καθ’ όλη τη διάρκεια της σεζόν, οι οποίες ανταπέδωσαν το ζεστό χειροκρότημα με δάκρια στα μάτια. Πλέον, τη νέα αγωνιστική χρονιά οι ερυθρόλευκες θα αγωνίζονται στην Α2 εθνική κατηγορία.

Ολυμπιακός-Εσπερίδες 71-77
Από το πρώτο λεπτό το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ και τις γηπεδούχες να έχουν ένα πολύ μικρό προβάδισμα με την 1η περίοδο να κλείνει στο 19-16. Στο 2ο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε με τον Ολυμπιακό να διατηρεί μία μικρή διαφορά που έφτασε μέχρι τους 5 πόντους (31-26) με τις φιλοξενούμενες, σ’ εκείνο το σημείο, να τρέχουν ένα σερί 6-0 και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενες με το ελάχιστο δυνατό προβάδισμα (31-32). Στο 3ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες ανέβασαν στροφές και ανέβασαν λίγο την υπέρ τους διαφορά, φτάνοντας μέχρι και τους 8 πόντους, με τις ερυθρόλευκες να αντιδρούν γρήγορα και να κόβουν τη διαφορά στον έναν (52-53) στο τέλος της περιόδου. Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3 (56-53) με τις Εσπερίδες να κάνουν ένα μεγάλο σερί και να κάνουν το σκορ 60-66 με τις γηπεδούχες να μειώνουν στους δύο (64-66) με 2:30’ να απομένουν. Σ’ εκείνο το σημείο η Ουίλιαμς έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει το παιχνίδι (0/2 βολές) οι Εσπερίδες ανέβασαν και πάλι την διαφορά στους 8 (64-72) παίρνοντας τελικά τη νίκη με 71-77 κάνοντας το 3-1 στη σειρά και κερδίζοντας την παραμονή τους στην Α1 κατηγορία.

Δεκάλεπτα: 16-19, 31-32, 52-53, 71-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Καπουρνιώτης): Κυριατζίδου 2, Παγκαλίδου, Γαλιατσάτου, Ταντουροφσκα 8 (2), Σουλτάνη 12 (2), Αγαγιώτου, Αντριους 24, Ζέρβα 2, Ζήτη, Ουίλιαμς 17, Κωτούλα, Δεληγιάννη 6

ΕΣΠΕΡΙΔΕΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Ρουμπελάκης): Τζαμπαζι, Μούρερ 23, Δανούση 11(1), Ευμορφοπούλου 5 (1), Λουκάτου 8, Στεφάτου 8 (2), Καψοκολη, Λίτσι 2, Μπαλιούση, Ζότοβα 1, Λούνα-Κάστρο 19(4)

Τέλος εποχής!

Την αποχώρησή του από τον πάγκο της ομάδας του Ολυμπιακού Βόλου ανακοίνωσε ο προπονητής Μιχάλης Καπουρνιώτης μετά το τέλος της αναμέτρησης με τις Εσπερίδες Καλλιθέας για τα πλέι-άουτ της Α1 εθνικής κατηγορίας. Ο έμπειρος κόουτς, μάλιστα, χαρακτήρισε τα 6 τελευταία χρόνια, στα οποία και βρέθηκε στην τεχνική ηγεσία του συλλόγου, ως τα καλύτερα προπονητικά του χρόνια.